3 Ekim 2017 Salı

Saçlar Neden Dökülür?


Saçlar  güzel bir görünüm açısından en önemli yerlerden biridir. Kişiyi olduğundan 20 yaş daha genç veya daha yaşlı gösterebilen saç, yine kişinin öz güveni üzerinde de oldukça etkili bir unsurdur. Bundan kaynaklı saç dökülmesi sorunu ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Aşağıdaki yazıda size saç dökülme nedeninden, saç dökülmesi  engellemekten, saç ekiminden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Saçlar Dökülmesi Nedenleri 


Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Bu nedenler arasında ; genetik etkenler, başta olmak üzere, birçok iç ve dış (çevre) nedenlere bağlı saç dökülebilir. Demir eksikliği ve kansızlık, çinko bakır eksikliği, B vitamini eksikliği, tiroid hormonunun dengesizlikleri saç dökülmesi sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir. Dış etkenlerden - hava kirliliği, güneş, rüzgar, toz ...- ve stres gibi nedenlerden kaynaklı da saç dökülmesi sorunu yaşanabilmektedir. 

Saç Dökülmesini Engelleme 

Saç dökülmesini engellemek için saç dökülme nedenini kavramak gerekir. Örneğin genetik faktörler rol oynuyorsa engellemek mümkün değildir ama saç ekimi yapılabilir. (aşağıda değinilecektir). Diğer yandan vitamin ve mineral eksikliği varsa beslenme düzeltilebilir, dışarıdan takviye vitamin alınabilir. Stres sorunları giderilebilir ve saç bakım yöntemleri ile saç dış etkenlere karşı korunabilir. 

Saç  Ekimi 

Saç ekimi, genellikle ense bölgesinden alınan kıl köklerinin (folikül) ihtiyaç olan alın, şakaklar ve tepe bölgesine naklidir. En sık uygulanan saç ekimi erkeklerde görülen “male alopecia” olan kişilere yapılan saç ekimidir.  Bazen kadınlarda saç ekimi yaptırmaktadırlar. 

Saç ekimini genel sağlık sorunu olmayan (kalp hastalığı, organ yetmezliği, ileri derecede diyabet hastalığı vb) herkes rahatlıkla yapabilir Bağışıklık sistemi ileri derecede zayıflamış kişiler, bulaşıcı- enfeksiyoz hastalığı olanlar, saç dökülmeleri sistematik hastalığa bağlı gelişmiş olanlar saç ektiremezler. Saç ekimi doku nakli gibidir ve saçların deriyi kabul etmesi derinin saçı kabul etmesi  ve doğal saçı oluşturması için engel olmamalıdır. 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat lokal anestezi altında uzman doktorlar tarafından hastane ve muayenelerde yapılmalıdır. 
Ameliyatın boyutuna bağlı olarak  3-4 gün içerisinde saç çıkmaya başlar. Tekniğine uygun yapıldığında kalan hücrelerden yeniden folükül (saç kökü) oluşumu ve saç üretiminin sürdüğü görülmüştür.

Saç Ekimi Sonrası Bakım 

Saçlar üç gün süreyle yıkanmamalıdır. Üçüncü günden sonra saçlar yıkanabilir yalnız ekim yapılmış alanlara dikkat edilmeli ovalanmamalıdır. Daha sonraki günlerde kendi saçınıza yaptığınız her bakımı saç ekimi sonrası çıkan saçlarınıza da yapabilirsiniz. 


Saç dökülmesi soruna karşı eğer saç ekimi yaptırmak isterseniz Saç Ekimi hakkında hazırladığımız yazımız için linke tıklayabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...