3 Ekim 2017 Salı

Saç Neden Dökülür?


Saç dökülmesi ile ilgili bazen doğru bildiğimiz yanlışlar vardır. Bundan kaynaklı saç dökülmesi  nedenlerini daha ayrıntılı olarak ele almak istedik. Umarım yazımız size de yararlı olur. İyi okumalar dileriz. 

Saçların Yapısı ve Dökülmesi 


Saçlarımız büyüme, gerileme, dinlenme olarak üç fazdan oluşan bir döngüde ömrünü sürdürür. Dinlenme aşamasındaki saç dökülür ancak bu kalıcı bir kayıp değildir. Bu dökülen saç tekrar büyüme fazına girerek büyümeye devam eder ve bu döngü bu şekilde devam eder. Saçlarınızda daha önceden de bahsettiğimiz gibi 50-100 tel arasında dökülmesi normal bir durumdur. 


Saç dökülmesi nedeniyle  doktora başvurduğunuzda öncelikle fiziki bir muayene olursunuz. Bir sonraki aşamada ise eğer altta yatan bir hastalık düşünülüyorsa çeşitli kan laboratuar testleri, saçlı deri muayenesi ile gerek görülürse deri biyopsisi, saç çekme testi ile saç telinin yapısı mikroskop altında incelenerek kesin sebep tespit edilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri 

Erkek tipi saç dökülmesi: En sık görülen saç kaybı durumudur.Genetik özellikler ve erkeklik hormonu nedeniyle görülen saç dökülmesidir. 

Saçkıran (Alopesi Areata): Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı kel alanlar oluşur.  Her yaşta görülebileceği gibi bağışıklık sistemi zayıflıkları ve stres bu durumun en belirgin nedenidir. 

Kansızlık(Anemi): Demir eksikliği nedeni ile saçlarınız dökülebilir.  B12 ve Folik asit eksiklikleri nedeniyle oluşan anemilerde saç dökülmesi görülür. Tespit edilen eksiklik yerine konulunca saç dökülmeside düzelir.

Tiroid hastalıkları: Fazla (hipertroidi) ve az çalışan tiroid (hipotroidi) saç kaybına neden olabilir. Tiroid hastalıkları laboratuar testleri ile araştırılabilir. Hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi de düzelir.

Saçlı deriyi tutan hastalıklar: Mantar hastalıkları ve likenpilanopilaris dediğimiz çeşitli saçlı deriyi tutan hastalıklar  saç dökülmesine neden olabilir. 

Yüksek ateş, ağır enfeksiyon hastalıkları: Saçların dinlenme fazına girip dökülmesine neden olabilir.Kalıcı bir kayıp yoktur hastalık iyileştikten bir süre sonra saçlar eski haline dönecektir.

Doğum sonrası: Gebelik süresi boyunca değişen hormanal denge saçlarda dökülmeye neden olabilmektedir. 


Şok diyetler, hızlı kilo vermek, proteinden fakir beslenme: Saçlarımız köklerinden ve kan yoluyla beslenir. Esas besini ise proteindir. Özellikle yaz mevsimine girişte hızla kilo  vermeye çalışırken sağlıksız beslenme saçlarınızda dökülmeye neden olabilmektedir. 

İlaçlar: Bazı ilaçlar geçici bir süre saç dökülmesine neden olabilir. Romatizmal, gut, depresyon, kalp hastalığı, yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar ve yüksek doz A vitamini, sivilce ve sedef tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesi yapabilir.

Kanser tedavileri: Bazı kanser tedavileri  kullanılan ilaçların ağırlı nedeni ile saç dökülmesine yol açmaktadır.

Doğum kontrol hapları: Genetik yatkınlıkla beraber doğum kontrol hapı kullanımında saç dökülmesi görülebilir. Saçlar dinlenme fazına takılır. İlaç kullanımı bırakıldığında dökülme durur.

Saç koparma alışkanlığı (Trikotillomani): Psikolojik bir durum olan trikotillomani saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Tırnak yeme alışkanlığı gibi saçlar koparılır. Psikolojik destek tedavisi ile düzelebilir.

Saç Dökülmesi ile İlgili Bilinen Yanlışlar 

  • Hergün saçların yıakanması saçların fazla dökülmesine yol açamaz.
  • Saçların kısa kesimi veya saçları sıfır numara kesmenin saç dökülmesini engellemesi diye bir durum yoktur. 
  • Zeytinyağı, badem yağı ve yumurta karışımlarının saça sürülmesinin saça bir faydası vardır fakat saç dökülmesini engellemez. 
  • Yıkama ve tarama esnasında saçın dökülmesi normaldir. Ancak durup dururken dökülüyor veya elinizi attığınızda tutam tutam geliyorsa doktora başvurulmalıdır.
  • Saç dökülmesinde hala ilk başvurular kuaför ve eczaneler. Oysa saç dökülmesi ciddi bir durumdur ve doktora danışılması gerekmektedir. 
Saç dökülmesi sorununuz ile ilgili olarak ayrıca aşağıdaki yazılarımız sizlere yardımcı olabilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...