3 Ekim 2017 Salı

Saç Ekimi


Saç dökülmesi sorunlarına karşı yapılan saç ekimleri hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere saç dökülmesi ve saç ekimi ,saç ekimi nasıl yapılır başlıkları altında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi 

Saç dökülmesine sebep olan birçok faktör vardır. En sık karşılaşılan saç kaybı şekli, tıbbi olarak androjenik alopesi adı verilen ve cinsiyet hormonlarının etkileri ile meydana gelen  erkek tipi saç kaybıdır. Androjenik alopesi dışında  bir çok faktör saç kaybına yol açabilmektedir. Saç kaybı daha çok şakakların yanlarında ve tepe kısımda meydana gelmekle beraber ilerleyerek bütün saçı veya saçın büyük bölümünün kaybına neden olabilir.  Son aşamada sadece dökülmeye karşı en dayanıklı bölgeler olan kenar kısımları ve ense bölgesinde saç kalır. Bu bölgelerdeki saçlar, cinsiyet hormonlarının saçlar üzerindeki etkilerine karşı daha dirençlidirler.  Bu bölgelerdeki de saç kayıpları tam bir kellik ile sonuçlanır ve oldukça ender bir durumdur. 

Saç kaybını önleyen ya da dökülen saçların yerine yeniden saçların çıkmasını sağlayıcı nitelikte kesin çözüm üreten tıbbi bir tedavi henüz geliştirilmemiştir.  Fakat saç kayıpları saç ekimleri ile telafi edilebilmektedir. Saç ekimini ayrıntılı bir şekilde öğrenmek adına aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz. 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır 


Kliniklerde saç ekimi için en modern ve en doğal görünüm kazandıran mini ve mikro greft tekniği uygulanmaktadır. Mini ve mikro greft yöntemi, çok olan yerden alıp az olan yere transfer etmeye dayalı bir yöntemdir. Saçların dökülmeye karşı en dayanıklı olduğu ense bölgesinden 1.5-2 cm. genişliğinde ve 10-12 cm. uzunluğunda şerit şeklinde, içinde saçları da içeren bir deri çıkarılır. Şerit şeklindeki derinin çıkarıldığı alan, karşılıklı deri kenarlarının birbirine yaklaştırılarak dikilmesi ile kapatılır. Çıkarılan saçlı deri, operasyon ekibi tarafından her birinin içinde 1-6 saç teli kalacak şekilde, sayısı yüzlerce ya da birkaç bin olacak kadar ince ince doğranır. 1-2 saç teli içeren parçalara mikro greft, 3-6 saç teli içeren parçalara mini greft adı verilir. Daha sonra saç ekimi olacak bölgeye minimal delikler açılarak, mini ve mikro greftler açılan delikler içine yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılacağı için ağrı hissi vermez. Saç ekimi duruma bağlı olarak 3 veya 6 saat sürebilmektedir.  Ekim yapılacak alan geniş bir bölge ise ilk yapılan ekim bazen yeterli olmayabilir, böyle durumlarda 2 ya da 3 seanslı operasyonlar planlanır. Kişi, operasyonun bitiminde evine dönebilir, hastane bakımı gerektirecek bir işlem değildir. Operasyonun ardından kişiyi rahatsız edecek derecede ağrı olmaz, hissedilen ağrı,  ilaçlar yardımı ile hafifletilir. Saç ekiminden 4 gün sonra saçlar yıkanabilir. 

Ekim yapılan saçlar,  doğal saçlarınız gibi uzarlar ve canlılık bakımında sıkıntı yaşatmayan saç tellerine sahip olursunuz.  Ancak operasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde ekilen saçlarda geçici bir dökülme olabilir, ancak bu dökülmenin ardından aynı noktalardan yeni saçlar çıkacaktır. Saçların tekrar çıkması ve normal uzama sürecine girmesi yaklaşık 6 ay zaman alır. Ense bölgesinden alınan saçlar, dökülmeye karşı dirençli oldukları için, ekim yapıldıktan sonra da bu özelliklerini korurlar, yani ekilen saçlar kalıcıdırlar. Ekim yapmak için saçlı derinin alındığı ense bölgesinde ise dışarıdan bakıldığında saçların arasında kaldığı için fark edilmeyen ince bir çizgi şeklinde iz kalır.


Saç dökülmesi sorunlarınıza karşı ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...