3 Ekim 2017 Salı

Saç Dökülmesine Farklı Çözümler


Hem kadınların hem erkeklerin yaşadığı saç dökülmesi sorunu hem estetik hem de sağlık sıkıntıları yaratabilmektedir. Bundan kaynaklı saç dökülmesine farklı çözümler sunacağımız yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.  Yazımızda erkek ve kadın saç dökülmesine, saç nakline yani saç ekimine ,protez saça ve saç dökülmesine karşı saç bakımına da değineceğiz. İyi okumalar. 

Saç Dökülmesine Çözüm 

Herkes gür sağlıklı ve parlayan saçlara sahip olmak ister. Fakat bazen istenmeyen sebeplerden kaynaklı saçlarınız dökülür ve eski canlılığını kaybeder. Bu gibi durumlarda panik yapmamak ve çözüm aramak gerekmektedir.  Kadınların yüzde 40′ı, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 50’si yaşamlarının bir bölümünde saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Aslında saç dökülmesinin çeşitli sebepleri bulunuyor. Ancak bunları genel olarak iki grupta toplamak mümkün. Birincisi; dış çevreyle, ikincisi ise; insanın yapısıyla alakalıdır. Kalıtsal faktörler, hormon bozukluluğu, sağlıksız beslenme sebebiyle vücutta ihtiyacı olan maddelerin eksikliği ya da fazlalığı iç etkenler arasında sıralanabilir. Mevsimsel şartlar, hava kirliliği, uygunsuz saç bakımı, stres gibi faktörler de dış şartlar grubuna dahil edilebilir. Uzmanlar, 40 - 50 yaşları arasında her 10 erkekten 4′ünde belirgin bir saç kaybı bulunduğunu, yaş ve genetik özellikler sonucu ortaya çıkan (androgenetik) saç dökülmesinin 10, 20 ya da 30′lu yaşlarda da başlayabildiğini belirtiyor. Kadınlarda ve erkeklerde saç kaybının farklı şekillerde ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar, erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgelerinde saç dökülmesi görülürken, kadınlarda tepe bölgesinde kısmi bir saç dökülmesi ile karşılaşıldığını anlatıyor.  

Kadın ve Erkek Saç Dökülmesi 

Erkeklerde saç dökülmesi daha çok hormonal sorunlardan meydana geliyor. Çok daha hızlı seyrettiği için tedavide çabuk davranmak önemli. Çünkü saç dökülmesine neden olan enzimler, normalde 3 - 4 yıl olan saçın yaşam süresini 1 - 2 yıla indiriyor.  Saçlar eskisi gibi uzamıyor ve uzayan saçlar da eskisi gibi canlı kalamıyor.  Bu sürecin sonucunda saç dokusu giderek güçsüzleşiyor ve sonunda ölüyor. Erkeklerde saç dökülmelerini önlemek için lokal tedaviler, uygun vitaminler ve ek olarak stresi azaltacak ilaçlar tercih ediliyor, hormon tedavisi ise özel durumlar dışında önerilmiyor.

Kadınlarda  erkek tipi saç dökülmesi çoğunlukla 18 - 44 yaşları arasında görülüyor. Dökülmeyi başlatan sebebin temelinde genellikle büyük bir stres ya da gerginlik yatıyor. İlk belirtileri; saçların güçsüzleşmesi, incelmesi ve tepeden yavaş yavaş başlayan dökülmelerdir. Kadınlarda erkekler gibi kellik durumu çok nadir gözüküyor.  Saç dökülmesinin yanı sıra deride yağ bezlerinin çalışmasını bozan bir hastalık oluşabilir. Bu durumda bir hormon ölçümü yaptırmak gerekir.

Saç Nakli - Saç Ekimi

Saç dökülmesinden kaynaklanan hafif kellik durumlarında,  saç nakli yapılabiliyor. Doktor kişiden aile öyküsünü, başka bir tedavi görüp görmediğini ve beslenme alışkanlıklarını öğrendikten sonra saç derisi kontrolü yapıyor.  Ameliyat lokal anestezi altında uygulanıyor. Ameliyat esnasında ense bölgesinden bir şerit halinde, üzerinde çok sayıda saç kökü bulunan ince bir kesit alınıyor ve saçın olmadığı bölgelere mikrocerrahi uygulamayla dağıtılarak ekiliyor. İşlem kolay uygulanıyor ve acı vermiyor. Şeridin alındığı yer sonra cerrahi yöntemle kapatılıyor. Fakat ekilebilen saç miktarı kısıtlı olduğundan, eğer kellik fazlaysa, birden fazla ameliyat gerekebiliyor. Burada amaç, saçlara herhangi bir sunilik olmadan, gür bir görüntü kazandırmak.

Ameliyattan sonra ilk bir ay içinde, ekilen saçlar dökülüyor. Ancak ortalama 3 ay gibi bir süre sonra saç köklerinden yeni ve kalıcı saçlar çıkmaya başlıyor.  Bu kalıcı saçlar normal saçlar gibi uzuyor ve doğal saçınız haline geliyor. Ömür boyu kalıcı olmakla beraber, normal saçınıza yaptığınız bakımları yapmanız gerekiyor.  Saç nakli her yaşta uygulanabiliyor. Ancak ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanmıyor. Bunların dışında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Protez Saç 

Ameliyat olmak istemeyenler, protez saçı tercih edebilir.  Uzman tarafından saçlarınız ve saç deriniz incelendikten sonra saçınızdan bir örnek alınıp protezi yapılıyor ve saçlarınıza bu protez takılıyor. Sorunlu bölgeyi tamamen kamufle edecek özelliklere sahip olan bu protez, özel odalarda ve ortalama 2 saat süren işlemle uygulanıyor. Protezin deriye yerleştirilmesi özel bir yapışkanla veya mikro tüplerle gerçekleşiyor. Ardından kişinin istediği modele göre saç kesimi yapılıyor ve saçlar şekillendiriliyor. Protezin altındaki saçlar, hava ve suyu geçirdiği için canlılığını kaybetmiyor. Bir tek seansla istenilen gürlükte saçlara sahip olunabiliyor. Saç protezi yaptıran kişilerde saçlarını kendi saçları gibi yıkayabilir, tarayabilir ve bakım yapabilir. 

Protez saç işlemlerinden sonra saç bakım rutini ihmal edilmemeli ve saçlarınıza özen göstermelisiniz. Protezin yerleştirildiği bölgedeki saçlar düzenli olarak kesilmezse, bir potluk görüntüsü oluşabiliyor. Bu sebeple mutlaka kuaför bakımı yapılması gerekiyor. Bu bakım protezin uygulandığı merkezde yapılmalı. Çünkü protezin çıkarılıp tekrar yerleştirilmesi gerekiyor. Ardından saçlara bakım uygulanıyor. Normal saça yapılan tüm bakım ve uygulamalar protez saça da yapılabiliyor. Ancak tercih edilen malzemelerin iyi olması gerekiyor. 

Saç bakımınıza doğal yöntemler ekleyerek saçlarınızı canlandırın ve saç bakımınızı daha sağlıklı kılın. Bunun için aşağıda verilen tarifleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda önerilen saç bakım rutinlerini yapmanız oldukça etkili olacaktır. Bu uygulamalar saçlarınızı daha canlı kılacaktır. 

 • Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. İçine 2 adet bıldırcın yumurtası, bir çorba kaşığı susam yağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarıp iki saat bekletin. Ardından saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir tekrarlayın.
 • Saç diplerinizin masaja ihtiyacı olabilir.  Vereceğimiz karışım ile saçlarınıza hem bakım yapıp hem de masaj ile saç derinizi uyarır, hücre yenilenmesini hızlandırırsınız.  Bir su bardağı suda 4 yaprak defne, birkaç yaprak aynısafa ve biberiyeyi 10 dakika kaynatın. Su yarıya indiğinde süzün ve suyuna bir kahve fincanı iyi zeytinyağı, bir çay kaşığı deniz tuzu katın. Karışımı saç diplerinize boya sürer gibi sürüp, uçlara doğru tarayın. Streç filmle sarıp 3 saat kadar bekletin. Bunu haftada bir uygulayın.
 • Yarım kahve fincanı soya yağı, iki çorba kaşığı badem yağı, bir çay kaşığı deniz tuzu ve bir tatlı kaşığı elma sirkesini benmari usulü ısıtın. Karışımı saç diplerine boya sürer gibi sürün ve masaj yapın. Ardından streç filmle sarıp iki saat kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı iyice yıkayın.
 • Saç derinize ve saçlarınıza hindistancevizi sütü veya aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın.
 • Saç derinize ve saçlarınıza bal ve yumurtanın sarısıyla masaj yapın. Başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, durulayın.
 • 2-3 hafta boyunca, her öğünde bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak için.Ayrıca elma sirkesini saç durulama suyu olarak da kullanabilirsiniz. 
 • Saçlarınızı beslemek için elma sirkesi ve adaçayını karıştırarak, saçınızı bu karışımla durulayın.
 • Sıcak zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı toz halinde tarçını karıştırıp macun haline getirdikten sonra, banyodan önce 15 dakika boyunca uygulayın.
 • Saçların azaldığı kısımları kızarana dek soğanla ovun, ardından da bal sürün.
 • Eşit miktarda ılık keneotu ve badem yağını karıştırıp, haftada bir saç derinize masaj yapın.
 • Misket limonu çekirdekleri ile kara biber tohumlarını bira suyun içinde eşit sayıda öğütün ve düzenli olarak saç deriniz üzerine uygulayın.
 • 1 fincan hardal yağını 4 çorba kaşığı kına yaprağı ile kaynatın. Süzdükten sonra kalan sıvıyı bir şişeye doldurun ve saç derinize düzenli olarak


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...