4 Ekim 2017 Çarşamba

Ruh Hastalığı Nedir ?


Ruh hastalıkları akıl sağlığını etkileyen ve dolaylı olarak fiziki bir etkisi de bulunan durumlardır. Sizlere ruh hastalıklarından , organik beyin hastalıklarından , ruh ve anksiyete hastalıklarından, psikotik bozukluklardan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Ruh Hastalıkları 

Ruh hastalıkları, akıl sağlığının bozulması anlamına gelmektedir. Birbirinden farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilen, birçok akıl hastalığı türü vardır. Belirtiler hafif etkiler ile başlasa da müdahale edilmediği takdirde ağırlaşarak ilerler. 


Ruh hastalıkları tedavisi hakkında belirli bir kural yoktur; hastalık çeşidine göre tedavi değişebileceği gibi kişiden kişiye göre de değişebilmektedir. Bazı durumlarda yalnızca danışmanlık ve telkin tedavisi yeterli olmaktadır. Daha ciddi durumlar için danışmanlıkla birlikte ilaç kullanılması gerekebilir. Eğer kişide ortaya çıkan belirtiler kendisine ya da çevresine zarar vermesine yol açabilecek derecede ciddiyse, tedavinin hastane şartlarında ve uzman kontrolü altında gerçekleştirilmesi kaçınılmaz olur. Aşağıda farklı ruh hastalıkları sistematik olarak verilmiştir. 

Organik Beyin Hastalıkları

Bu tür ruh hastalıkları, beyni etkileyen hastalıkların ve fiziksel değişikliklerin sonucu olarak ortaya çıkar. Organik beyin hastalıkları endişe ve öfkenin yanı sıra, kafa karışıklığı ve sanrılar görülmesine sebep olabilirler.Bu hastalıklardan bazıları:

Dejeneratif Hastalıklar 

Genelde yaşlanmaya ve biyolojik bozulmaya bağlı olarak çıkmaktadırlar. Huntington hastalığı. bunlardan bir tanesidir. Kişide anormal hareketler, bunama ve psikolojik sorunlar oluşmasına sebep olan, genetik kökenli bir hastalıktır.

Multipl Skleroz hastalığı ise  merkezi sinir sistemini (beyin ve omuriliği) etkileyen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Yaşlanmaya bağlı bunama en çok rastlanan durumlardan bir tanesidir. Genellikle Alzheimer hastalığıyla bağlantılı olarak ortaya çıkar.

Parkinson  hastalığı ise günümüzde yaygın olan bir hastalık olmakla beraber sinirlerde, titreme ve felç oluşumuna yol açabilecek derecede bozulma meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkar.

Kardiyovasküler  Rahatsızlıklar

Kalp işleyişine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların genel ismidir. Genelde felç durumları olarak vücudun bir bölümündeki kan akışındaki aksaklıklar , tansiyona bağlı geçici iskemik atak (beyne giden kan akımının azalmasıdır. Aniden başlayan ve bir süre devam eden, hemen hemen hiçbir iz bırakmadan kaybolan nörolojik yetmezlik belirtileriyle tanımlanır) gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir.

Travmadan Kaynaklı Rahatsızlıklar 

Bu başlık altında sınıflandırılan rahatsızlıkların tamamı, beyin hasarı, beyin kanamaları ve beyin sarsıntıları  sonucunda meydana gelmektedir. 

Uyuşturucu ve Alkolden Kaynaklanan Rahatsızlıklar

Uyuşturucu ve alkol zehirlenmelerinin etkisiyle ortaya çıkan yetersizlik belirtileridir.

 Ruh ve Anksiyete Hastalıkları 

Bu kategoride yer alan önemli hastalıkların bazıları şunlardır: Depresyon, fobiler, obsesif kompulsif (saplantılı) bozukluklar, bipolar (çift kutuplu) duygusal bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), endişe bozuklukları... Bu hastalıklar genelde günlük yaşantıdaki aksaklıklardan kaynaklanan durumlardan ortaya . Örneğin cinsel taciz mağduru yada ağır şiddet vakaları ile karşılaşmış insanlarda travma sonrası strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 

Kişilik Bozukluğu

Hayat içinde gelişen olaylarla başa çıkma becerilerinin uzun süreli olarak kaybedilmesinden kaynaklan rahatsızlıklar, bu grup altında sınıflandırılır. Koşullar olumlu yönde değişkenlik gösterebilir, ancak kişi toplumun beklentilerinden farklı davranışlar sergilemeye başlar.  Kişi çevresine karşı karamsar, tartışma halinde ve uyumsuz olabilmektedir.  Garip, alışılmadık davranışlar sergileme eğilimde olabilmekltedir. 
 • Paranoid kişilikte gerçekte böyle bir durum olmamasına rağmen, çevresindeki herkesin ve her şeyin kendisine karşı olduğu duygusuna kapılır.
 • Şizoid kişilik ise kişi, diğer insanlarla iletişim kurma isteğini ve sosyalleşme arzusu kaybetmektedir.
 • Dramatik, duygusal ya da dengesiz tavırlar segilemektedir. 
 • Antisosyal kişilikte kişi toplumdan uzaklaşır ve yalnız kalmayı ister. 
 • Sınırlı kişilikte kişi, duygular ve insanlar ile ilgili sürekli kararsızlık içindedir.
 • Histrionik kişilik kişi sürekli dikkat çekme eğilimindedir. Herkesin kendine hayran olduğunu düşünmektedir. 
 • Narsisistik kişilik kişi kendinden emin ve ben merkezciliği aşırıdır. 
 • Korkulu, endişeli olma hali vardır. 
 • Çekingen kişilik bozukluğunda kişi risk almaktan korkar, aşırı duyarlı hale gelir ve sosyal etkileşim dahil olmak üzere her şeyden uzak durmayı seçer.
 • Bağımlı kişilik bozukluğunda kişi, sorumluluk alamaz, başkalarının karar almasını bekler. 
 • Obsesif-kompulsif (takıntılı) kişilikte kişide, tekrarlanan endişe bozukluğu, zorlayıcı düşünceler ve gerçekle bağlantısı bulunmayan takıntılar oluşur. Mesela temiz olan yerleri devamlı temizlemektedirler. 

 Psikotik Bozukluklar  

Bu grup, beyin ve düşünme süreçlerini etkileyen hastalıklardan oluşur.  Hastalar düşünmede yeti kaybı yaşarlar.Sosyal hayatları zorlaşır. Ancak, bu hastalıkların en ağır olanları için bile tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Sanrı ve halüsinasyonlar, bu tip hastalıkların en sık görülen belirtileri arasındadır. Sanrıların doğru olmadıkları gerçeklere dayandırılarak kanıtlanmış olsa bile, kişi gerçek olduğuna inanmaktan vazgeçmeyebilir. Toplumda yaygın olarak, halüsinasyonun sanrı ile aynı şey olduğuna dair yanlış bir inanç vardır. Sanrılarla halüsinasyonlar benzerdir, her ikisi de gerçek değildir. Fakat halüsinasyonlar, düşüncelerle değil duyularla hissedilir ve gerçekte var olmayan şeyleri görme ve işitme şeklinde ortaya çıkarlar. Psikotik bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır:  garip davranışlarda bulunma, temizlenmede eksiklik, etrafa zarar verme , konuşmama vb. davranışlar sergileyebilir. 
 • Şizofreni  hastalığına diğer yazılarımızda ayrıntılı olarak değindik. (bknz: şizofreni nedir?
 • Şizofreniform hastalığı ise şizofreni belirtileri ile aynıdır fakat hastalık uzun sürmez. 
 • Şizoaffektif bozukluk hem şizofreni hem de bipolar bozukluk gibi, diğer duygudurum bozukluklarının birarada ortaya çıktığı rahatsızlıklar, bu grupta sınıflandırılır.
 • Sanrılı bozukluk ise kişide ortaya çıkan sanrı belirtilerinin bir aydan uzun sürdüğü durumlarda meydan gelen rahatsızlığın ismidir. Bu sanrılar,  paranoya yaratarak kişide; takip edilme vb. gibi hisler oluşturabilir. 
 • Madde bağımlılığına bağlı psikotik bozuklukta madde bağımlılığı bulunan kişilerde, alkol ya da uyuşturucu kullanımının kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan  psikotik bozukluklarda, genellikle sanrılar, halüsinasyonlar ve kafa karışıklığı gibi belirtiler ortaya çıkar.
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...