11 Ekim 2017 Çarşamba

Reflü Nedir?


Blog okurlarımız için bu yazımızda reflü nedir? reflü belirtileri , reflü tanısı ve tedavisi , bebeklerde reflü ve beslenme hakkında bilgiler içeren bir yazı derledik. İyi okumalar dileriz. 

Reflü Nedir? 


Reflü mide içeriğinin aniden kısa bir süre için yemek borusuna doğru hareketidir. Yenidoğan bebeklerde çok sık olan bu durum “taşma kusması” olarak adlandırılır. Reflünün genelde bebeklik döneminde normal kabul edilmektedir. Fiziki gelişim ile beraber reflü sorunu da son bulur. 

Reflü Belirtileri 


Reflü hastalığında, mideden gelen ve karın kapakcığını aşan yemek artıkları boğazı tahriş eder ve ağız tadını bozar. Bu durumun rutin ve uzun olması reflüye işarettir. Beraberinde, asitli mide içeriğinin yarattığı diğer sorunlar vardır. Bu sorunlar arasında sıklıkla karşılaşılanlar kansızlık, uzun süren öksürük, inatçı kusma, ses kısıklığı ve astım benzeri nöbetlerdir. Kusan bebek/çocuk, bir süre sonra yeterli kilo almamaya başlar. Boyu daha yavaş uzar. Sonuçta büyüme geriliği ortaya çıkar.

Bebeklerde beslenme güçlükleri, kusma ve yutma güçlüğü, büyüme geriliği, sık görülen reflü belirtileridir. Bebeklerde  devamlı bir huzursuzluk durumuna neden olan reflü daha büyük çocuklarda mide yanması, bulantı, kusma, yutma güçlüğü ve ağızda asit tadı olarak kendini belli eder. Bu sebeple çocuk, yemek yemeğe karşı isteksizlik gösterir. Belirtilerin yemekten sonra ortaya çıktığını veya arttığını fark eden çocukta yemek yemeğe karşı isteksizlik gelişir.

Midedeki asit içerik, reflü sebebiyle burun boşluğu, geniz ve akciğerlere ulaşabilir. Bu durumda da tekrarlayan öksürük, hışıltı, hırıltı, astım bulgularında kötüleşme ve tekrarlayan zatürre gelişebilir. Çocuklardaki uzun süreli öksürüklerin reflüye bağlı olma olasılığı yüzde 15’tir. Gece çocuklarda öksürük artışı varsa reflü rahatsızlığından şüpelenmelidir.  Ayrıca reflüye bağlı belirtiler arasında sık sık geniz temizleme ve boğazda takılma hissi sayılabilir. Tekrarlayan sinüzit ve larenjit için de çocuk risk altındadır. Uzun süreli boğaz ağrısı ve seste kalınlaşma ve çatallaşma da görülebilir.

Reflü Tanısı ve Tedavisi 

Teşhisinde en güvenilen araştırma yöntemi, 24 saat boyunca, yemek borusunun alt ucunda asiditenin ölçülmesidir. Hastaya burnundan çok ince ve özel bir katater yutturulur. Bu kataterin alt ucunda birbirinden 10-20 cm. uzaklıkta iki adet asit algılayıcısı bulunur. Alt ucundaki midenin asitini kaydederken, diğeri yemek borusunun alt ucunda bu değerleri kaydeder. Bu kataterin bağlı bulunduğu kaydedici üzerindeki butonlara basılarak kayıt sırasında çocuğun yattığı, kalktığı, yemek yediği anlar belirlenir.  Bu şekilde elde edilen veriler bilgisayara aktarılır ve doktor ilaçla mı tedavi edeceğine yoksa ameliyatın mı gerekli olduğuna karar verir. 

Bebeklerde Reflü ve Beslenme 

Bebeklerde reflü kusamaya neden olmaktadır. Bundan kaynaklı bebek yemeden kesilme göstermektedir.  Bu nedenle bebek çok yakından takip edilmeli düzenli  beslenmeli ve  kilo artışı izlenmelidir. Ayrıca bebeklerin az miktarda sık sık beslenmesi söz konusu olabilir. Her beslenmeden sonra gazının çıkarılması da ihmal edilmemelidir. Eğer reflü çok sık oluyor ve bebek çok kusuyor ise, beslenmede değişik ürünlerin de kullanılması söz konusu olabilir. Bu durum bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Başın ve yatağın yükseltilmesi, verilen besinin koyulaştırılması tedavide yardımcıdır. Sigara da reflü hastalığının sebebidir. Bundan kaynaklı hem genel sağlıkları hem de reflüden çocuklarınızı korumak adına onların yanında sigara içmemeye özen göstermelisiniz. Diyetin protein içeriğinin yüksek olması ve yağ oranını düşük olmasına dikkat edilmelidir. Reflüyü arttıran besinlerden, kola, çikolata, soğan, nane, turunçgillerden kaçınılmalıdır.

Anneler özellikle beslenmesini desteklemek veya sabaha kadar bebekleri uyusun diye yatmadan önce ve uykuda bebeği/çocuğu beslemeyi tercih ederler. Ancak bu uygulama, reflüye zemin hazırlar. Bu nedenle tercih edilmemelidir. Özellikle de reflüsü olan çocuk son öğününden iki saat sonra yatırılmalıdır.Unutmayın ki bu bilgiler internet ortamından derlenmiş ve uzman görüşlerinden derlenmiş bilgilerdir. Her ihtimale karşı özellikle bebek ve çocuklarda doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...