9 Ekim 2017 Pazartesi

Mikrop Nasıl Bulaşır?


Bir çok hastalığa neden olan mikropların insalara nasıl bulaştığından bahsedeceğimiz yazımızda mikropların doğrudan ve dolaylı olarak nasıl bulaşacağından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Mikrop Nasıl Bulaşır ? Mikroplar hayvanlar ya da insanlar tarafından bulaşabilmektedir. Bu sebeple de mikroplu hastalıklara bulaşıcı hastalık adı veril­miştir. Mikrobun asıl geçiş kaynağı taşıyıcılardır. Taşıyıcı, hastalığa yakalanmadığı halde mikrobu taşıyarak başkalarına bulaştırabilmektedir.  Ayrıca, bulaşıcı hastalara bakan kişilerin de bi­rer taşıyıcı haline gelmeleri olasılığı yüksektir. Bazı mikroplar hapşırma, öksürük gibi durumlarla mikropları havaya yaymaktadırlar ve mikrobun bu şekilde bulaşma olasılığına damlacık bulaşması adı verilir.

Mikropların Doğrudan Bulaşma Yolları

Mikropların doğrudan bulaşması, insanlarla yapılan doğrudan temas ya da hastaların çıkarttıkları salgılar (sidik, kan, irin, balgam, tükürük, vb.) sonucu meydana gelmektedir. Öksürük, hapşırık ve konuşma sırasında mikroplu tükürük damlacıkları havaya sa­çılır ve bir süre havada kalır. Soluk alma sırasında damlacık­larla havaya yayılan mikroplar sağlıklı kişilerin vücutlarına girerek onlara da bulaşmaktadırlar. Damlacıklarla bulaşan mikroplar genellikle göğüs hastalıkları­nın sebebidir. Bazı bulaşıcı hastalıkların mikrobu da insanla­ra doğrudan temasla geçer (kızıl, difteri, tifüs). Bazı hastalık mikropları temasla bulaşmaz (sıtma, kuduz, veba). Bulaşıcı hastalığa yakalananların  karantinaya alınması gereken durumları da vardır. 

Dolaylı  Olarak Taşınan Mikroplar

Kimi zaman mikroplar canlı ya da ölü taşıyıcılar tarafından bulaştırılır. Taşıyıcı, insan ya da hayvan olduğu gibi gıda mad­deleri ya da cansız şeyler de mikrop bulaştırabilmektedir.  Sağlıklı kişiler çoğu za­man bilmeden mikrop taşırlar.  Özellikle hasta bakıcılar, doktorlar ve hemşireler mikropları bünyelerinde taşımaları daha yüksek ihtimal olan kişilerdir. Bu sebeple hastanelerde temizliğe son derece büyük önem verilir. Mikroplu ya da bulaşıcı bir hastalık geçirmiş olan kişiler, aynı hastalık mikrobunu yıllarca taşıyarak yayabilirler.

Hastalığa kendileri yakalanmadıkları halde hastalığı taşı­yan ve yayan kişiler vardır. Böyle kişiler hastanelerde, çocuk yuvalarında ve gıda ile ilgili iş yerlerinde çalıştırılmamalıdırlar. Bulaşıcı hastalığı olan kişinin kullandığı her şey hastalık mik­robunu taşır. Bu hastaların  kullandıkları aletler ve kişisel bakım eşyaları mutlaka temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.  Ayrıca, bulaşıcı hastalığı olan  bireylerin artıkların da da kesinlikle mikrop bulunur. Bakıcılar hasta yemeğinden kalan artıkların diğer yiyeceklerle karışma­masına çok dikkat etmelidir.

Hayvanlar, asalaklar, böcekler ve sinekler mikrop taşıyıcı olarak çok önemlidirler. Özellikle, sinekler hastalıkları çok uzaklara kadar taşıyabilirler. Kuduz, veba, sıtma gibi hasta­lıkların etkenleri hayvanlar, asalaklar ve sineklerdir. Örneğin, kuduzun yayılmasında her çeşit hayvanın, vebanın yayılmasın­da fare ve asalakların, sıtmanın yayılmasında sivrisineğin, diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasında sineklerin, kole­ranın yayılmasında gıdaların ve suların etkisi vardır. Diğer yandan havada toz partiküllerine de bağlı kalan mikroplar vardır. Mikroplar vücuda, vücu­dun giriş kapıları olan ağız, burun, kulak, solunum yolları ve cinsel organlardan girer. Ayrıca, deride oluşan yaraların da mikrop bulaşan yerlerdir. Buralar ayrıca enfeksiyon kaparlar ve iltihaplanma görülür. Bazı durumlar çok tehlikelidir. Bundan kaynaklı açık yaralanmalarda hijyen ve acil pansuman oldukça önemlidir.


Mikropların önlemesi açısından Kişisel Hijyen Nedir ? başlıklı yazımızda ayrıca yardımcı olabilir. Sağlığınız için blogumuzu takip ederek bir çok bilgi edinebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...