6 Ekim 2017 Cuma

Masajın Yararları


İnsan sağlığı açısından masaj bir rahatlama getirmenin yanında bir çok yararı da bulunmaktadır. Masajın sağlığa etkileri aşağıda alt başlıklar halinde ele alınacaktır. Dolaşım üzerinde, kaslar üzerinde, iç organlar üzerinde ve rahatlatıcı etkileri üzerinde ayrıntılı olarak durulacaktır. İyi okumalar dileriz. 

Masajın Yararları Nelerdir ? 

Masaj ağrılardan önce yapılmalıdır ve rahatlatıcı etkilerinden yararlanılmalıdır. Masaj ağrı zamanında yapılması yarar sağlamaz sadece geçici bir rahatlama hissi verir. Ayrıca sizi dinlendireceği için strese karşı inanılmaz etkisi vardır. Araştırmalara göre düzenli masaj yaptıran kişiler daha stressiz ve sağlıklı yaşam sürmektedir. Bu yüzden masaj değip geçmemeli ve masajın rahatlatıcı etkisinden mutlaka faydalanmalıyız.

Masajın, vücut üzerindeki doğrudan ve dolaylı bir şekilde etki sunmaktadır. Masajın bastırma, titretme ve ovma şeklinde yapılması ayrı ayrı etki sağlar.  Tepki deride, derialtı dokusuna, kaslarda ve damarları sinir ağında yerel oluşabileceği gibi; refleks yolla başka bölgelere, örneğin iç organlara da aktarılabilir. Vejetatif sinir sisteminin uyarılması da genel etki kompleksi kapsamındadır.

Masajın Sağlığa Etkileri


Masajın etkileri, fiziksel, fizyolojik ve psikolojik etmenlerin bileşkesi olarak değerlendirilir. Deri üzerinden ellerle verilen basınç ve germe biçimindeki ritmik mekanik uyarılarla sıkıştırılan ve gerilerek esnetilen deri, deri altı dokuları ve kasların yapılarındaki sinir uçları (reseptörler) uyarılır. Ayrıca, dokuların yapılarındaki kan ve lenf damarları da bu fiziksel uyarılardan etkilenir; arteriyel, venöz, kapiller ve lenf dolaşım canlanır. Masaj bu etkileri ile dolaşım sistemine, kaslara, sinirler üzerine ve iç organlara olumlu etkilerde bulunmaktadır. Diğer yandan masaj dinlendirici özellikleri ile de bilinmektedir. 

Dolaşım Sistemi Üzerinde Masajın Etkiler

Klasik masajın kan ve lenf dolaşımı üzerine etkileri .deneysel ve klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır. Vücut örtüsüne kalp yönünde uygulanan yeterli dozdaki öfloraj ve petrisajla, lenf ve venöz sistem uyarılarak dolaşımı aktive edilir (damarsal etki).  Bölgede kan akışı hızlanmakta , dokular daha fazla beslenmektedir. Damarların çevresinde bulunan otonom sinir ağının: uyarılmasıyla da damarlarda refleksif bir genişleme olur.  Bu sayede kan daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde akış gerçekleştirmektedir. 

Kaslar Üzerinde Masajın Etkileri

Masaj kasaları güçlendiren bir uygulama değildir. Masaj fiziki yöntemlerle kaslarınızın rahatlamasını ve fiziki bir rahatlığa ulaşmanızı sağlar. Masaj; ancak kasların işlevsel yeteneklerini yeniden kazandırılmasında yardımcı olarak kasların güçlenmesine katkıda bulunabilir:
  • Yorgun kas masajla daha çabuk bir şekilde dinlenebilmektedir. 
  • Masaj yapılan kaslar; dolaşımların canlanmasıyla daha iyi beslendikleri için yaralanmalara karşı daha dirençlidirler; aşırı zorlanma daha iyi uyum sağlayabilirler.
  • Kan akımının hızlanmasıyla süt asidi vb. metabolizma artıklarının oluşturdukları yerden taşınmalarıyla birikim önlenir; germe, esnetme ve titreştirme manipülasyonlarıyla hipertonik kaslar gevşetilip, esnetilebilir. Kişiden kişiye gevşeme durumu değişen hipertonik kaslar 7-8 seans ile rahatlama sağlanır. 
  • Masaj, yetersiz harekette, yaralanmalarda ve felçlerde olası kas erimesini, atrofiyi önlemez, ama sertleşme,fibröz doku oluşumu ve kasılmalar bilinçli bir masajla engellenebilir. Kas ve eklemlerde değişik nedenlere bağlı hareket kısıtlamalarında egzersizlerden önce masaj uygulanırsa egzersizler daha kolay ve rahat yapılabilir.

Sinirler Üzerine Masajın  Etkileri

Unutmamak gerekir ki sinirlerin onarılması için değil rahatlaması için masaj yapılmaktadır. Eğer sinirler kopmuş veya zarar görmüş ise masaj yapımı çok etkili değildir.  Ancak, sinir ve çevre dokularının kan dolaşımının aktive edilmesi, metabolizmanın yükselmesiyle rejenerasyon hızlandırılabilir.

Masajın Dinlendirici, Gevşetici-Psikosedatif Etkisi

Genel masajda uyuklama, solunumun derinleşmesi; masajdan sonra yorgunluğun, bitkinliğin kaybolması, kişinin zindeleşmesi, masajın çevresel ve merkezi sinir sistemi üzerine olumlu etkisinin somut belirtisidir.Masajın en tipik psiko-sedatif etkisi, çocuklarda olsun,  okşama ve ovmadır. Bundan kaynaklı masajın tecrübeli eller tarafından yapılması gerekmektedir. 

İç Organlar Üzerine Etkileri

Vücut örtüsünde belli bölgelerin değişik yöntemlerle uyarılmasıyla bazı iç organ hastalıklarına etkili olunabilmektedir. Nitekim mide ağrılarında, safra kesesi sancılarında, karında gaz oluşumlarında, sırtta belli bölgelerin ovulmasıyla rahatlama olduğu halk arasında bilinir. Masaj dolaylı olarak vücuda uygulanması iç organların bazılarına da rahatlama getirmektedir. Doğal olarak yüzeydeki basınç veya ovma iç organlar tarafından da hissedilmektedir. 

Masajın Ağrı Dindirici Etkileri

İnsanların ağrıya yerlerini ovması , yürüyüş yaptıktan sonra bacaklarını ovması gibi durumlar aslında masajın ağrı dindirici özelliklerine örnektir. Diğer yandan vücutta yaralanmalardan kaynaklı oluşan ağrılara ise masaj yapılmamaktadır. 

Diğer yandan kaslarda meydana gelen spazm önlenmesi adına da masaj yapılmaktadır. Kasa gerekli oksijeni gönderebilmek için spazmın kaldırılması, kan dolaşımının düzenlenmesi gerekir. Masajla hem spazm çözülebildiği, hem de kan dolaşımı artırılabildiği için ağrı geriler.

Ayrıca, ağrı duygusunu indirgeyen ağrı eşiğini yükselten maddelerin (endorfin vb.) salgılanmasını bilinçli ve düzenli masajla artırıcı fizyolojik bilgi ve teknik eğitim gereklidir. Bu da ancak özel masaj okullarıyla sağlanabilir. Ülkemizde maalesef masaj yöntemleri  gösterecek okullar bulunmamaktadır ve kimse sağlık bakanlığından belge veya izin almamaktadır. 


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...