13 Ekim 2017 Cuma

Lazerle Göz Tedavisi ve Ameliyatı


Lazer ile göz tedavisi hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; lazer tedavisinin kullanımından ve lazer tedavisin yan etkilerinden de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Lazerle Göz Tedavisi ve AmeliyatıLazer tedavileri son zamanlarda oldukça ilgi çekicidir. Lazerin adı bile tedavide kişileri kendine çekmektedir. Göz operasyonlarında kullanılan ikinci tip bir lazer de , gözde delik açan lazer, yani kesici lazerler bulunmaktadır. Bu lazerler 3 durumda kullanılmaktadır.  Birincisi, glokomda, gözün şeffaf kısmıyla, saat camı gi­bi olan kısmı ile saatin kadranı birbirine çok yakın olur­sa, orada su kalmaktadır ve bu durum sakıncalıdır. Bu durumda saat camına değil, kadra­nına delik açılmaktadır. Bu da özel bir lazerle yapılmaktadır. Bunun adı, “YAG lazer”dir. Aynı lazeri katarakt ameliyatından sonra yastık kılıfının arka tarafında, bulanıklığın nüks etmesi ile kullanılır. O da o bölgeyi delmektedir. Dolayısıyla hem delici hem kesici olarak kullanılmaktadır. Günümüzde lazer kelimesi çok sık kullanıldığı için lazer kavramı meşhur oldu. Bir özel glokom çeşi­dinde de lazer  göz suyunun yapıldığı bölgeye yönlendirilmektedir, yani göz suyunun yapılması fazla olduğu zaman bölge tahrip edilmektedir. Kısaca lazer bir çok konuda kullanılmaktadır. 

Lazer  Tedavisinin Kullanımı 

Bugünlerde lazerler, miyop düzeltilmesi için kullanılmaktadır. Miyop düzeltilmesi için kullanılan lazere ekzimer lazer denilmektedir. Gözün şeffaf kısmında kapak kaldırılır.  Sonra açılan yere, lazer uygulanıyor ve bombe olan bu bölge düzleştiriliyor, yani bu lazerin yaptığı da düzleştirme. Son­ra kapak tekrar kapatılıyor ve miyopi azalmış oluyor. Kapağı ince kaldırmak veya kapaksız kaldırmak gibi çeşitlidir.  Ama sonuçta buradaki lazerin etkisi bu dokunun düzleşmesini sağlamaktır.

Lazer Sonrası Görülen Yan Etkiler

Miyop ameliyatı sonrasında göze belirli bir enerji gönderilmektedir. Eğer gözün arkasında dekolman’a sebep olabilecek bir küçük delik varsa, o delik harekete geçebiliyor. bundan kaynaklı dikkatli olmak gerekiyor Ekzimer yapacak olan hekimin, miyop olan kişinin gözbebeğini büyüterek, ameliyattan önce gözün iç kısımlarına iyice bakması lazım. Eğer delik olabilecek bölgeler varsa, onu önce argon lazerle kapa­ması lazım ki YAG lazerden sonra problem ortaya çıkmasın. Mi­yop ameliyatında YAG lazer yapıldıktan sonra bir başka sorun daha ortaya çıkabiliyor, gözde kuruluk olabiliyor. Bu kişiden kişiye değişebiliyor, ama bazı kişide çok ağır bir kuruluk yapabiliyor. Bu gibi durumlarda da göz damlası kullanılabilinir. 


Lazerle ile göz tedavinizi yapmadan önce iyi araştırmalı ve gerekirse poliklinik belgeli yerlerden yaptırmalısınız. Bu açıdan yazımız sadece size ön bilgi vermiştir. Bu bilgiler ışığından uzmanınıza danışarak doğru kararı verebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...