6 Ekim 2017 Cuma

Kronik Yangı


Kronik yangı hakkında hazırladığımız yazımızda ; kronik yangı nedir ve bağışıklık ile bağlantıları hakkında bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Kronik Yangı Nedir ?

Dokularda zedelenmelerden sonra meydana gelebilecek etkilerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Bütün hepsine birden (yangı) iltihabi reaksiyon adı verilen bu olaylar çok önemlidir. Kan akımı artar. Ortaya akkan hücrelerinin akışı sağlanır.

Bazen kemik iliğinden akyuvarların bir kısmı yapılmaz. Bu hastalığa agranülositoz denilir ve bu gibi durumlarda vücut dış etkenlere karşı korumasız kalmaktadır. Bir takım ilaçların yersiz kullanılması, olumsuz bazı çevresel etkenler agranülositoz sebebi olabilir. Bazen akyuvarların sayıları olağanüstü düzeyde artar. Akyuvar sayısının artışını kontrol eden mekanizmalar çalışmaktadır. Bunun sonucunda lösemi veya kan kanseri olarak bilinen hastalık oluşmaktadır. Günümüzde bu hastalığa karşı tedavi araştırmaları devam etmekte, başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

Bağışıklık Nedir ? 


Vücudun dışarıdan gelen bakteri, yabancı etken ve bunların zararlı salgılarına direnme gücüne bağışıklık denilmektedir. Bağışıklık doğuştan ve sonradan kazanılan bağışıklık olmak üzere iki gruptur. Kazanılmış bağışıklık hücresel ve sıvısal bir takım koruyucu etkenlerin gelişmesi biçiminde olabilir. Vücudun savunma sistemini harekete geçiren ve bağışıklık maddelerinin yapımını uyaran etkenlere antijen denilmektedir. 
İnsanların bağışıklık alanında koruma sağlama adına en etkili yöntem aşılardır. Ölü mikroorganizmaların veya zayıflatılmış mikroorganizmaların enjekte edilmesi ya da bunların etkisi azaltılmış toksinlerinin verilmesi, vücutta bunlara karşı hazırlıklı hücrelerin ve sıvıların gelişmesini neden olarak bağışıklık güçlendirilmektedir.

İleri dönemlerde gerçekten bu hastalık etkeni ile karşılaştığında vücut hazırlıklı olduğundan savunma kolaylaşır ve bu etkenin vücutta hastalık yapabilmesi çoğu zaman olanaksız hale gelir. Buna etkin bağışıklama (aktif immünite) denir. Birde aktif, olarak bağışıklanmış diğer canlıların kan serumlarından oluşan bağışıklık maddelerinin kişilere verilerek yapılmasıyla sağlanan bağışıklama vardır ki buna da edilgin bağışıklama (pasif immünite) denilmektedir. Tetanoz serumu, kuduz serumu buna örnek verilebilir.

Kanda bulunan sıvı bağışıklık maddelerine antikor denir. Antikorların vücutta üretilmesi için zaman gerekmektedir. Acil durumlarda daha önceden bağışıklanmış canlıların serumlarındaki antikorların verilmesiyle zaman kazanılır. Bazı yaralanmalarda verilen serum (tetanoz serumu, kuduz serumu difteri serumu) budur. Yani edilgin bağışıklama ürünleridir. Verilen serumun içerisinde antikor denilen ve antijenlere karşı yapılmış özgül maddeleri bulunur.

Virüs dediğimiz, içerisinde DNA ya da RNA maddesi bulunan protein kılıflarla çevrilmiş hastalık yapabilen en küçük canlılar vücuda girdiklerinde interferon denilen özel bağışıklık maddelerinin meydana gelmesine neden olur. Günümüzde interferonların geliştirilmesi için AR-GE çalışmaları devam etmektedir.  İnterferonların bazı kanserlerin tedavisinde önemli bir yer tutacaklarına inanılmaktadır.

Bağışıklık ve Alerji

Bağışıklık sistemleri ve mekanizmaları yan etkilere de yol açabilmektedir. Bunlar genelde alerji olarak meydana gelir.  Bazı maddelerin vücuda alınması sonucu uyarılan bağışıklık sistemleri kişinin hayatını tehlikeye düşüren bir olaylar dizisine neden olur. Serum içerisinde bulunan  proteinler, bazı besinler dereceleri değişik alerjilere yol açabilir. Bazı kişiler ise doğuştan alerji durumları yaşamaktadırlar ve bu alerji durumları tedavi edilebilmekte etkileri azaltılabilmektedir. Penisilin alerjisi olan kişiler, saman nezlesi ya da astımı olan kişiler bunlara örnek verilebilir. Bağışıklık sisteminin ne kadar, hayati bir etkiye sahip olduğunu eminim daha iyi anlamışızdır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...