12 Ekim 2017 Perşembe

Kişisel Hijyen Nedir


Mikroplardan arınmak ve sağlıklı kalmak adına kişisel hijyenin önemi büyüktür. Bundan kaynaklı sizlere kişisel hijyen hakkında bazı bilgiler vereceğiz. El ve tırnak temizliği, yüz ve boyun temizliği, banyo temizliğinden, ağız ve diş bakımından ve genital bölge temizliğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Kişisel Hijyen Neden Önemlidir ? 


Sağlıklı yaşayabilmemizin önemli kurallarından biri  mikroplardan korunmaktır. Bunun için de önce kişisel temizliğimize dikkat gerekmektedir. Bir çok mikrop temizliğin yapılması ile vücuttan atılmaktadır.  Zira sadece el ve yüz yıkamak ya da tırnak bakımımızı yapmak gibi son derece kolay ve zaman almayan işler bile onlarca mikroptan uzak kalmamızı sağlayacaktır.

El ve Tırnak Temizliği 

Ellerimiz mikropla en çok karşılaşan ve dolayısı ile bunları taşıyabilen organlarımızdır. Bu yüzdendir ki ellerimizi  temizlerken her tarafını özenle yıkamaya dikkat etmeliyiz. En az 30 saniye süreyle tırnak aralarını sabun ile iyice yıkanmasının gerektiği unutulmamalıdır. El tırnakları oval kesilmelidir. Kurulamak için kullandığımız havluların nemli olmamasına özen göstermeliyiz, eğer olanağımız varsa evde herkesin özel havlusu olmalıdır. Unutmayın tırnak mantarları çabuk yayılmaktadır ve el hijyeni mantarı engellemede en birincil yoldur. 

Yüz ve Boyun Temizliği 

Bol sabunlu su ile yıkanmalı, sonrasında iyi durulanmalıdır.Eğer ciltte kuruma varsa bu bölgelere nemlendirici sürülebilir. 

Banyo  Yapımı ve Temizliği 

Temizliğin en önemli parçalarından biri de banyo yapmaktır. Banyo, cilt temizliği ve sağlığı açısından oldukça yararlı bir bakımdır. Çünkü tozlar, kirler, ter ve yağlar derimizin gözeneklerini kapatırken banyo yapma eylemi bunları tersine çevirir. Yani derimizin görevini yapmasına olanak sağlar. Bu yüzden haftada en az iki üç kez banyo yapılmalıdır. Bol su ve sabunla yıkanmalı, koltuk altı tüyleri   düzenli olarak kesilmelidir. Vücut temizliği kadar saç bakımı ve temizliği de önemlidir.  Saçlarda yaşanan problemler tüm cildi etkilemektedir.  Bundan kaynaklı herkesin saçlarına ve cildine dikkatlice bakması gerekmektedir. Bit gibi, tedavisi olan parazitoz bir hastalığın görülmesi durumunda doktorun önereceği ilaçlara başlanmalıdır. Ayakların her akşam yıkanması bir alışkanlık hâline gelmelidir. Ayak tırnakları el tırnaklarından farklı olarak düz kesilmeli bu sayede tırnak batmaları önlenmelidir.

Ağız ve Diş Bakımı

İnsanlarda sindirim ağızda başlar. Bundan kaynaklı sindirimin sağlıklı gerçekleşmesi için ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Ağzı ve diş sağlığını sağlamak için de temizliğine ve bakımına dikkat edilmelidir. Bunun için dişlerimizi günde en az iki kez fırçalamalıyız. Diş fırçamızı altı ayda bir değiştirmeliyiz. Yılda en az bir kere diş doktoruna gitmeliyiz. Diş fırçalama eylemi küçük yaşlarda kazanıldığı için başta ebeveynler olmak üzere diş fırçalama alışkanlığının önemi her zaman irdelenmelidir.

Genital Bölge Temizliği 


Genital bölge tüyleri düzenli olarak alınmalıdır. Kadınlar özel günlerinde temiz ped kullanılmalıdır. İç çamaşırları günlük olarak değiştirilmelidir ve  temiz çamaşırlar kullanmaya özen göstermelidirler. (Ayrıca bknz:Genital Hijyeni Korumanın 10 Kuralı)


Kişisel hijyenin korunmasının sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmayınız. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...