13 Ekim 2017 Cuma

Kir ve Kirlenme Nedir?


Kirlenme hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere kirlenmenin zararlarından ve kirlenmeden nasıl geçiriliceğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Kir ve Kirlenme NedirTer bezlerinden deri yüzeyine ter, üre ve diğer metabolizma artıkları salgılanır. Ter, boşaltım sisteminin bir parçası olmasına rağmen b u ter cilt yüzeyinde kir oluşumuna neden olur. Ayrıca havadan ve diğer çevresel etkenlerden cildimiz tozlanır ve toksinlerle dolar.  Atıklarla kaplanan deri, aynı zamanda yağ bezlerinden salgılanan yağ ile kirlenmeye devam eder. Kirlenme hergün giderek artan bir olaydır. Kirlenme oranına göre temizlenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Kirlenme, beslenme alışkanlığı, uygun giyim, çalışma hayatı ve yaşanan ortam ile yakından ilişkilidir. Bundan kaynaklı temizlenme de kirlenmeye uygun bir şekilde devam etmelidir. 


 Kirlenmenin Zararları


Kir, vücudumuzu örten deri dokusunun solunum, boşaltım ve duyu alma işlevlerini azaltır ya da bozar. Kir uzun süre deride kalırsa,  fiziki zararlarının yanında kişi de kötü koku yaratmaktadır. Ter ve kir kokusu çevreyi rahatsız ederek  sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir. Kir aynı zaman da giyeceğiniz elbiselerin kirlenmesine sebep olur. Kirli ve kir kokan giyecekler kişinin fiziksel görünüşünü bozar. Kirli giyecekler çabuk eskir ve temizleme gi­derlerini artırır. Kirli deri ve giyeceklerde patojen mikroorganizmalar daha kolay çoğalır. Kirli insan hem kendisi hem de çevresi için bir enfeksiyon kaynağıdır. Kir enfeksiyonun bulaşmasında bir araçtır.

Kir Nasıl Çıkar


  • Hem kendimize hem de çevremize zarar veren kirlenmenin geçirilmesi için uygun bakımların ve temizliğin yapılması gerekmektedir.Bundan kaynaklı kirlenme durumuna karşı ;
  • Kişisel temizlikte kullanılan araç ve gereçler kişisel olmasına dikkat edilmelidir. Hijyen araçları, başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılması halinde bir çok hastalıklar insandan insana geçebilmektedir.
  • Topluma açık duş, banyo ve hamam gibi yerlerde dahi herkes kendi eşyalarını kullanmaya özen göstermeli , yalın ayak dolaşmamalı ve bakteri enfeksiyonları kapma riskini azaltmalıdır.  
  • Berber, kuaför gibi genel yerlerde bir defa kullanılıp atılan eşyalar kul­lanılmalı, çok kullanımlı eşyaların temiz olduğuna dikkat edilmeli ve dezenfekte edildiğinden emin olunmalıdır. 
  • Hijyen kurallarına uyulmaması halinde bir çok enfeksiyon hastalıkları yanında, mantar hastalıkları, Hepatitler, AİDS ve diğer sosyal hastalıklar sağlam kişilere bulaşır.
  • Temizlik araçlarının başında su ve sabun gelir. Su tüketimi evrenseldir. Temizlik su ile bir­likte sabun ile yapılır. Sabun, kimya­sal yapısı sebebiyle kiri eriten ve moleküllerine bağlayan bir özelliğe sahiptir.Kirin erimesi ve sabun moleküllerine bağlanması için yeterli sürede sabunun kullanılması gere­kir. Bu süre 3-5 dakika olmalıdır.Sabun aynı zamanda anti­septiktir. Bu sebeple  bakterilerin ölmesini sağlar. 
  • Kişisel hijyen araçlarından diş fırçası, tarak, tırnak makası, el fırçası, banyo lifleri, sünger ve bunun gibi araçlar kullanımından sonra mutlaka temizlenmeli ve belirli bir süre aralıklarla değiştirilmelidir. 

Kir bazı insanlar basit bir tanım gibi görünürken genel anlamda atladığınız ve size zarar veren kirleri ve bu kirlerin yaratacağı etkileri umarım yeterince açıklamışızdır. Kirlenmek güzeldir sadece çamaşırlarınız için reklam yapan şirketlere aittir. Siz her zaman kendinize dikkat ediniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...