4 Ekim 2017 Çarşamba

Kilo Verdiren Mucize Gıdalar


Kimi yiyecekler yeniden yeme isteği oluşturarak kilo vermenizi veya kilonuzu kontrol etmenizi zorlaştırmaktadır. .Fakat bunların aksine bazı yiyecekler sizi daha çok tok tutmakta ayrıca bedeninizi dengede tutarak zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.Bu yiyecekleri günlük diyetinizin bir parçası haline  getirmeniz hem sizi sağlıklı kılacaktır hem de kilo vermenizi sağlayacaktır. 

Kilo Verdiren Yiyecekler Nelerdir ? 

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, bazı yiyeceklerin iştahı etkileyebileceğini ortaya koymuştur. Bunlar, sağlıklı bir diyete ve yaşam tarzına dahil edildiğinde kilo vermede yararlı olabilir. 
Kilo vermeye çalışıyorsanız, az kalorili ve sağlıklı besin maddeleri satın almalıdır. Protein ve lif sağlayan gıdalar, kilo yönetimi için özellikle yararlı olabilir. Bir çalışma , meyveler, sebzeler, fındık, kepekli tahıllar ve yoğurt dahil olmak üzere bazı yiyeceklerin kilo kaybı ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. Aynı çalışmada, patates cipsi, şekerli içecekler ve işlenmiş etler kilo alımı ile ilişkilendirilmiştir. Bu bulgulara dayanarak, kızarmış yiyecekleri,  şekeri olan yiyecekleri, yüksek yağlı etleri değiştirmeye çalışırken işlenmiş gıdaları sınırlamak en iyisi olabilir.Doğru gıdalar yardımcı olsa da, kilo vermek ve fazlalıklarınızdan kurtulmak için fiziksel aktivite şarttır. Herhangi bir fiziksel aktivite programına başlamadan önce bir diyetisyen ile görüşmek önemlidir.

Kilo Verdiren Yiyecek ve İçecekler  • Yumurta: Hem protein hem de lif sağlayan besinler kilo kaybına yardımcı olabilir. Yumurtalar, özellikle kahvaltılarda, kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek popüler bir besindir. Araştırmacılar 21 erkekten oluşan küçük bir çalışmada , yumurta yemenin etkilerini  simit yemenin etkileri karşılaştırmıştır. Ayrıca açlık hormonu olarak da bilinen kan şekeri, insülin ve grelin düzeylerine de bakmışlardır. Yumurtalı kahvaltıyı yemiş olan erkeklerin, bir sonraki öğünde çok daha az ve sonraki 24 saat içinde, simit kahvaltısını yiyenlere göre daha az yediklerini bulmuşlardır.Yumurtaları yemiş olanlar da kahvaltıdan 3 saat daha az aç ve daha memnun olduklarını bildirmişlerdir. Kahvaltıdan sonra, yumurta grubu ayrıca, kan şekeri ve insülin seviyelerinde daha az bir değişime ve ayrıca simit grubundan daha düşük ghrelin seviyelerine sahiptir.
  • Yulaf Ezmesi: Güne bir kase yulaf ezmesi ile başlamak, ölçeklerde daha düşük bir kaloriye neden olabilir. Yulaf ezmesi ile ilgili 47 yetişkinin katıldığı bir çalışma , iştah, dolgunluk ve sonraki öğün alımındaki farklılıkları incelemiştir.Yulaf ezmesi yedikten sonra, katılımcılar gevrek yemeye göre çok daha dolgun ve daha az aç olduklarını hissettiler. Ayrıca, öğle yemeğinde kalori alımı, yulaf ezmesi yedikten sonra kahvaltılık gevrek yemekten daha düşük olmuştur. Her iki kahvaltıda da aynı miktarda kalori bulunurken , yulaf ezmesi daha fazla protein, daha fazla lif ve tahıldan daha az şeker vermiştir.Sonuçta liflerin, özellikle de beta-glukan olarak adlandırılan bir çözünür lif türünün farkından sorumlu olduğu sonucuna varmışlardır. 
  • Fasulye, nohut, mercimek ve bezelye: Bir grup olarak bakla, nohut, mercimek ve bezelye baklagil olarak bilinir. Bunlar, protein ve lif içeriğinin yanı sıra doluluk üzerindeki etkileri nedeniyle kilo kaybını etkileyebilir. Yulaf ezmesine benzer şekilde, bakliyatlar sindirimi ve emilimini yavaşlatan çözünür lif içerir. Yeme proteini dolgunluğu işaret eden hormonların salınmasına yol açar.Araştırmacılar , bakliyat tüketiminin kilo kaybına etkisini inceleyen çalışmaları analiz ettiler ve bu ürünlerin hem tokluk hissi yaratttığına hemde daha az yeme eğilimi gösterdiğine ikna oldular. 
  • Kuru yemişler: Aşırı kilolu ve obez kadınları içeren bir çalışmada , günde 50 gram (g) badem eklenmiş bir kilo kaybı diyetini, fındık içermeyen bir kilo kaybı diyetiyle karşılaştırdık. 3 ay sonra badem grubundaki kadınlar, diğer gruptaki kadınlardan anlamlı olarak daha fazla kilo kaybettiği ortaya konulmuştur. Badem grubundaki kadınların bel boyları, vücut kitle indeksi ( BMI ), total kolesterol , trigliserit ve kan şekeri de çok daha fazla azalmıştır. Kuru yemişler, vücut ağırlığı üzerindeki etkilerini açıklamaya yardımcı olabilecek protein ve lif içerir . Ayrıca kalp sağlığı için sağlıklı yağlar ve diğer faydalı besinler içerirler. Fındık, sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edilebilirken, enerji yoğun bir gıda olduğu için ılımlılık hala gereklidir. Kilo geri kazanımı, genellikle kilo verdikten sonra bireyler için bir endişe kaynağıdır.Araştırmacılar , Avrupa'da yapılan büyük bir araştırmada, en çok fındık tüketenlerin 5 yıl boyunca daha az kilo aldıklarını ayrıca fazla kilolu olma veya obez olma riski daha azaldığını ortaya koymaktadır. 
  • Avokado: Avokado, lif ve faydalı yağların yanı sıra diğer birçok besin sağlayan bir meyvedir. Kilo yönetimini de teşvik edebilirler. Yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada , avokado tüketen kişilerin, daha az kilo aldıklarını ve daha düşük bir BKĐ değerine sahip olduklarını bulmuşlardır.  
  • Meyveler: Lif, kilo yönetimi ile ilişkilendirilmiştir ve meyveler, en yüksek lifli meyvelerden bazıları olma eğilimindedir.Bir fincan ahududu veya böğürtlen 8 g lif sağlar. Meyveler, yulaf ezmesi, yoğurt veya salata gibi birçok yiyeceğe eklenebilir.
  • Turpgiller:Brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası da dahil olmak üzere turpgiller de kilo kaybı için yararlı olabilecek lifler içerir. Bir fincan pişmiş Brüksel lahanası, lif için günlük değerin yüzde 24'ü olan 6 gram lif sağlar.

Kilo vermenize yardımcı olması açısından paylaştığımız bilgilerin yararlı olmasını diliyoruz. Diğer blog yazılarımıza da göz atarak diyetler ve kilo verme yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.Örnek olması açısından Yemeklerin Kalorisini Düşürmek İçin Öneriler başlıklı yazımızı sizlere sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...