13 Ekim 2017 Cuma

Kaş Kaldırma


Kaş kaldırma başlığı altında hazırladığımız yazımızın içeriğinde kaş şekillendirmeden, kaş kaldırma ameliyatlarından ve kaş kaldırmak için botoks uygulamasından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 


Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır ? 


İnsan yüzünde bir şeyin ideal  halini merak ediyorsanız modayı yakında takip eden ünlülerin yüzlerine bakmak gerekmektedir. Süper modellerin kaşlarına bir bakın. Çok büyük bir çoğunluğunun sanılanın aksine kalkık değil dümdüz olduğunu göreceksiniz. Ortası kalkık, hilal şeklinde kaşlar görmek istiyorsanız 1950'lere dönmeniz gerekmektedir. Fakat kadınlar kaşlarını her zaman şekillendirmişlerdir. Bundan kaynaklı kadınların kaş şekillendirme yöntemlerini size aşağıda aktaracağız. 

Kaş Şekillendirme 


Kaş almak: Kaş şekillendirmenin en sık uygulanan yolu kaşları almak. Ama bunu modaya uygun yapmak ve yüze uyumlu bir şekilde halletmek gerekir. Eski kuaförler eski zamanlara göre kaş alabilmektedirler. Modayı takip etmek günümüzde son derece kolaydır ve kuaförlerin bu konuda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. 


Botox: Kaşlar için botoks yapılabilir. Botox doğru kullanılırsa kaşa şekil verebilir. Bence kaşlarınızın şeklini değiştirmek istiyorsanız ve bir ameliyat olmayı göze alamıyorsanız botox yaptırın.

Ameliyat: Kaşlara şekil vermenin en kalıcı ve kesin yolu ameliyat. Kaş kaldırma ameliyatı genellikle genç , orta yaş hastalara uygulanmaktadır.  Endoskopik ve askı yöntemi olarak iki temel yöntem vardır.

Askı yöntemi: Askı yönteminde işlem son derece basit, saçlı deri içerisinde yarım santimlik bir kesim yapılıyor ve buradan geçirilen uzun bir dikiş kaşa kadar indiriliyor ve kaş bu dikiş ile yukarı doğru çekiliyor. Yöntemin en güzel tarafı son derece basit olmasıdır.  bu yöntem risksizdir. Fakat bi yandan da etkisi kısa sürmektedir. 

Endoskopik yöntem: Bu şakak kaldırma ameliyatına benzer şekilde saçlı deri içerisinde bir kaç santimlik bir kesim ile yapılıyor. İçeriden kaşlar yukarı çekilerek hem kaldırabiliniyor hem de istenilen şekil veriliyor. 

Diğer yöntemler: Daha nadir kullanılan bir kaç teknik daha var. Bunlarda üst göz kapağında ya da kaş içerisinde bir kesim yapılarak kaş yukarı asılıyor. Çok eski bir teknikte de kaşın üst sınırında uzun bir kesim yapılıyor . Bu yöntem eskisi gibi uygulanmamaktadır. 


Askı yönteminde çıkabilecek ciddi bir komplikasyon neredeyse yok. Asimetri ve kaşların kısa zamanda eski yerlerine inmesi tek problem.

Endoskopik teknik: Ciddi bir kanama ve enfeksiyon olma ihtimali neredeyse yok. Olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) de ciddi bir sorun yaratmayacaktır. İltihap olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi yanında nadiren cerrahi olarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Bu ameliyatta dokuları taşıyan dikişlerden birisinin görevini tam yapmaması ile asimetrik bir yapı ortaya çıkabilmektedir. Bazen de his kaybı yaşanmaktadır ama bu geçici bir durumdur. 

Bu gibi tekniklerde doktora istediğiniz modeli iyice anlatmalısınız. Tecrübeli bir doktor zaten sizi çok iyi anlayacaktır. Kaş kaldırma ameliyatında vida kullanılmaz. Bu ameliyat tek başına yapılır. Genelde orta yaş kadınların tercih etme sebebi kaşların sarkık olmasıdır. Ama gençlerde yaptırabilir. Endoskopik teknikle verilen kaş şekli kalıcı olur. Ancak yıllar içerisinde bütün alın sarkacağı için kaşlarda bir miktar aşağı inecektir.

Botoks ile Kaş Kaldırma 


Eğer ameliyat ile kaş kaldırma işlemi yapmak istemiyorsanız  botox ile kaşlarınıza şekil verdirebilirsiniz. 3-6 ay arası kalıcılığını koruyan botoks işlemi senede 2 sefer yapılabilir. 35 yaşlarınızda iseniz kaş kaldırma ameliyatının bir üstü olan şakak kaldırma ameliyatını öneririm. Bu aynı zamanda kaz ayaklarınızı açacak ve orta yüzünüzü şekillendirecektir.50 yaşın üzerindeyseniz klasik yüz germe ve endoskopik orta yüz ameliyatlarına girebilirsiniz.  Tek başına yapılacak kaş asma yöntemleri çok işe yaramayacaktır.Bu ameliyatların çoğunda sosyal yaşama ertesi gün dönülebilir. 
Kaş kaldırma ameliyatı veya botoks yapmadan önce muhakkak doktorunuza sizin için en iyisi olanını danışmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...