11 Ekim 2017 Çarşamba

İshal


İshal hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ishalin nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca ishal de kullanılan ilaçlardan, ishalde beslenmeden ve ishal zamanı yenilmemesi gereken yiyeceklere değinerek ishale karşı etkili bir çözüm sunacağız. İyi okumalar dileriz. 

İshal Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri


İshal rahatsızlığı çok  basit sebeplere bağlı olarak  yaşanırken sağlıklı bir birey doğru beslenme ve yeteri kadar su alımı ile bir kaç günde ishal sorunundan kurtulabilir.  Buna karşın hastalıklı veya kötü beslenen kişilerde ishal ciddi su kaybına yol açabilir ve tedavi olunmadığı takdirde hayati tehlike oluşturabilir.   İshalin en sıkça görülen nedeni viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinlerdir. Kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesinden meydana gelir. Kalın bağırsak bir çok nedene bağlı yaşanan hastalıkların sonucunda zarar görmüş veya yangılıysa su emilmesi engellenir ve sulu dışkı meydana gelir.İshal  diğer yandan ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklar ;  dizanteri, kolera, botulizm veya Crohn hastalığı gibi kronik bir duruma işaret edebilir. Apandisit hastalarında genelde ishal olmasa da apandis patlamasının sık görülen bir belirtisidir. Radyasyon hastalığının da bir sonucudur.

İshal İlaçları Nelerdir? 

İshal kendi kendine geçen bir hastalıktır fakat süreci hızlandırmak adına doktora başvurabilir ve eczanelerden ilaç temin edebilirsiniz.  Ancak ilaçların yan etkileri, kullanım dozu ve süresi ile ilgili detaylı bilgi aldığınızdan emin olmalısınız. Bu ilaçlardan bazılarının kullanımı birkaç günle sınırlı tutulmalıdır.

İshal sırasında antibiyotik kullanılması önerilmez. Ancak virüs veya özel tür bir bakteri sebebiyle ishal görülmüşse antibiyotik işe yarayacaktır. Bu gibi durumlarda doktora danışılmadan antibiyotik alınmamalıdır.Herhangi bir antibiyotikle ishal geçirilemez.

Çocuklar söz konusu ise, çoğu ishal ilacı çocuklara önerilmez. Bu nedenle doktor önermediği sürece çocuğunuza ishal kesici ilaçlardan vermemelisiniz.

İshal İlaçlarının  Kullanımı

Dıafuryl Süspansiyon;  Genellikle bakteriyel durumların yol açtığı ishal olmuş hastalarına verilen bu ilaç  invazif olmayan genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon yada toksisite belirtilerinin görülmediği akut isal tedavisinde kullanımı önerilmektedir. Çocuklarda 10 yaşın üstündeki çocuklarda ve yetişkinlerde günde 2-4 ölçek, 1 yaşın üstündeki çocuklarda 2-3 ölçek, süt çocuklarında 1-3×1/2 ölçek kullanılır. Tedavi süresi 7 gündür.

Endosin Süspansiyon; akut ve kronik ishal vakalarında önerilen bu ilaç bağırsak enfeksiyonları, ishale sebep olabilen hastalıklar ve enfeksiyon hastalıklarının yol açtığı diğer rahatsızlıklarda da kullanılmalıdır.  Ayrıca çocuklar arasında yaşanan salgınlarda da özellikle bağırsaklarda antiseptik etkisiyle kullanılır.

10 yaşın üstündeki çocuklarda ve yetişkinlerde günde 2-4 ölçek, 1 yaşın üstündeki çocuklarda günde 2-3 ölçek, 1 yaşına kadar olan çocuklarda günde 1.5-2 ölçek kullanılır. Tedavi süresi 7 gündür.

Reflor ; antibiyotik tedavisine bağlı ishal hastalarında sindirim mekanizmasının sağlıklı işlemesi adına kullanılır. Tedaviye çok iyi cevap veren bu ilaç yaklaşık 24-48 saat içinde etkisi kendini göstermeye başlar.
Kullanım şekli, yetişkinlerde günde 1 veya 2 doz, çocuklarda günde 1 doz kullanılır.  Bir bardak sıcak olmayan su veya şekerli su içinde karıştırılarak içilmeli ve alkol içermemalidir. İlaç istenilen zaman da kullanılabilinir. 

Llopermid Tablet; akut kısa süre içinde gelişen ishal, iltihabi bağırsak hastalıkları ve kronik diyarelerin semotomatik tedavisinde verilen ilaçtır.  İshal başlangıcında oldukça etkili bir ilaçtır. İlacı içmeyen yada içemeyen çocuklara 5-10 dakika ara ile kaşık, kaşık verilebilir.
İshalli çocuğa bir günde en az kilosunun sayısında çay bardağı dolusu karışımı içmelidir. Yetişkinler her sulu dışkılamadan sonra 1 bardak içebilirler.

İshal ve Beslenme 

Yoğurt bağırsaktaki zararlı maddelere karşı koruma sağladığı için tüketimi son derece önemlidir. Maden suyu, gazoz, türk kahvesiyle limon karışımı gibi halk arasında da iyi bilinen ishale iyi gelen şeyler de vardır. Koyu çay, şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir.

İshal olan hastaların bazı yiyecekleri tüketmemesi gerekmektedir. Bunlar;  peynir, yağlı ve sütlü yiyecekler, enginar, lahana, brüksel lahanası, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, ayva, çikolata, kızartmalar gibi yiyeceklerdir. İshal olan kişi az ve sık sık beslenmeli ve beslenmedeki yağ oranı azaltılmalıdır.Kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İshalde Yasak  Yiyecekler

Beslenmedeki bu değişim kronik ishali geçirmez. Fakat bu değişimler ishalin etkilerini azaltabilir. Bundan kaynaklı ishal de beslenme ve yasak olan yiyecekler son derece önemlidir. Bağırsak hastalıkları, uzun süren enfeksiyon, gıda intoleransı gibi nedenler kronik ishale yol açabilir. Kronik ishal hastalarının uzak durması gereken yiyecek türlerini genel olarak sıralayalım.

Yağlı yiyecekler: Yağda kızartılan patates , patlıcan ,kabak yenmemelidir. Ayrıca tatlıdan da uzak durulmalıdır. 

Süt ürünleri: Kronik ishali olan kişilerin, çoğu kez doktorun da önerisiyle bazı gıdaları beslenmelerinden eleyerek herhangi bir gıda intoleranslarının (hassasiyetlerinin) olup olmadığını ortaya çıkarmaları gerekir. Süt ve sütten elde edilen peynir gibi gıdalar yenilmeyebilir. 

Buğday ve benzeri tahıllar: Ekmek benzeri, buğday unu ile hazırlanan yiyecekler, glüten hassasiyeti olan kişilerde ishale yol açabilir. Glüten buğday ve benzeri tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Buğdayın huzursuz bağırsak sendromundan muzdarip olan kişilerde de ishale yol açtığı bilinmektedir. Buğday veya ekmek yerine pirinç tüketilebilir. 

Acı yiyecekler: Acı biber, acı baharat ya da acı sos gibi her türlü acı gıda ürünleri ve acılı yemekler ishali kötüleştirebilir.

Lifli yiyecekler: Brokoli, karnabahar, mısır benzeri lif bakımından zengin sebze ve meyveler ile fasulye, soğan, sarımsak, lahana gibi gaz yapan sebze ve gıdalar ishali kötüleştirebilir.İshal hafife alınmaması gereken bir durumdur. Bazı durumlarda ölümcül bile olabilir. İshale karşı Karanfilin İshale Faydaları hakkındaki yazımıza da bakabilirsiniz. Acil şifalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...