11 Ekim 2017 Çarşamba

İçecek Nedir, İçecek Çeşitleri Nelerdir?


İçecek nedir ve içecek çeşitleri hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; çay, kahve, kakao, meyve suları ve alkollü içecekler hakkında genel bilgiler vereceğiz. İyi okumalar. 

İçecek Nedir? 


Su oranı yüksek besinler içecek olarak bilinmektedir. Ve bu içecek çeşitleri 4 ana kategoride toplanmıştır. Bunlar; 

  •  Sıcak içecekler (çay, kahve, kakao, eriyebilir kahve),
  •  Meyve suları, ayran, süt,
  •  Karbonatlı içecekler (gazozlar, kolalar),
  •  Alkollü içecekler.

Sıcak İçecekler Nelerdir ? 


Çay:   Ülkemize sonradan kazandırılmasına rağmen oldukça rağbet gören yaprakları yeşil kurutulduğunda siyah olan ve rengini kaynatıldığında da koruyan bitkisel bir ürüdür. Bitki çaylardı vardır fakat bizde çay denilince akla gelen siyah çaydır. Ayrıca çayın acımsı bir tadı da vardır.  Bu sebeple genellikle çayın içine şeker konularak içilir. Çayın beslenmeye bir katkısı yoktur. İçindeki maddeler nedeniyle uykusuzluk, sinirlilik, besinlerdeki demir emilmesini engelleme, kalp çarpıntısı yapabilir. Çayın içine süt, limon da konulabilir. Çaya limon konulduğu zaman çayın yoğunluğu değişmemesine karşın, çayın rengi açılır. Çaya süt konulduğunda besleyicidir. Çay yaprakları fermente edilmeden hazırlanırsa, çayın rengi yeşil olur, bu çaya yeşil çay denilir ve genellikle Çin’de içilir. Çay artım Dünya'nın bir çok ülkesinde bir içecek kültürü olarak yerini almaktadır.  Ülkemizde de sohbet yapmak için birer simge olmuştur. Ayrıca, kullandığımız cam çay bardakları yabancılar için Türk lalesinin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Elma, portakal, tarçın gibi bazı besinlerin lezzetleri (aromaları) özel katkı maddeleri ile çay şeklinde hazırlanabilmekte, sıcak veya soğuk içilebilmektedir. Bu içeceklere de elma lezzetindeyse elma çayı denilmektedir.

Kahve: Afrika, Güney Amerika’da üretilen kahvenin içime hazırlanışı geleneklerimize göre uyarlanmış, Türk kahvesi olmuştur. Kahve çeşitli işlemlerden geçirilerek eriyebilen kuru maddeler şekline dönüştürülebilir. Bu sayede kahvenin kolay tüketimi yaygınlaşmasının önünü açmaktadır. Kahve toz halinde hazırlandıktan sonra kapalı kaplarda saklanmaz ise, koku ve tadı azalır. Bu nedenle hava ile teması azaltılmalıdır. Kahvenin de çay gibi besleyici bir özelliği yoktur.

Kakao: Napolyon gibi eskiden zenginlerin içeceği olan kakao, bugün herkesin tüketebileceği bir içecek olmuştur. Genellikle sütle birlikte içildiğinden dolayı besleyicidir. Kakaonun içine yağ, süt ve şeker konularak çikolata hazırlanır.

Meyve Suları

Limonata, suya limon sıkarak ve şeker ile karıştırılarak hazırlanır. Limon kabuğu da rendeleyip konulursa, kabuktaki renk ve lezzet suya geçer.Ayrıca diğer meyvelerin örneğin portakalın da sıkılarak suyundan meyve suyu elde edilir ve tüketilir.  Piyasada satılan meyve suları, genellikle meyve posasının (pulpa) su ve şekerle karıştırılarak hazırlanmış şeklidir. Bazı meyve sularını özellikle protein bakımından zenginleştirmek için peynir altı suyu eklenmektedir. Bunun dışında ezilerek oluşturulan domates suyuna hemen hemen hiç tuz katmadan, şişelenerek veya kutulanarak satışa sunulmaktadır. Vitamin kaybının engellemesi için demir aletlerle meyve sıkılmamalıdır. 

Karbonatlı İçecekler 

Gazozlar: Şekerli suların karbondioksitle doyurulup, basınçlı olarak şişelenmesidir. Sıvı içine konulan maddelere göre besin değeri değişmektedir.

Alkollü İçecekler

Alkol, genellikle basit şeker kapsayan üzüm suyu gibi besinlerden mikro­organizmaların yaptığı fermantasyon sonucu oluşur. Alkol oranını arttırmak için damıtılma işlemi yapılmaktadır. Saf alkol belirli oranda su, tat ve koku verici maddelerle karıştırılarak içkiler yapılır. Alkolün neredeyse tamamı karaciğeri etkiler.  Alkol yakılmadan önce enerji çeker ve toksik ara ürün (asetaldehit) oluşur ve takiben yakılarak enerji verir. Bu sebeple alkol tüm hücrelere toksiktir. 2 hafta süre ile yüksek dozda alkol alanların karaciğer hücrelerinde zedelenme gözlenebilir ve bu olay alkol kesilse bile uzun süre devam edebilir. Alkollü içkiler daha çok sosyalleşme aracı olarak kullanılır. Fakat fazla tüketiminden doğan aksaklıklar da vardır. 

Rakı: %40-50, konyak: %30-35, viski: %35-45, cin: %35-60, votka: %45-50, şarap: %10-18 köpüklü şarap (şampanya): %7-12, likör: %15-40, bira: %3-5. Bu oranlara göre 5 bardak şarap içen bir kişi, 1 bardak rakı içenle aynı alkol miktarını almış olmaktadır. Alkolün kana karışmasında bir çok faktör rol oynar ve aynı derece alınan alkol kişilerde farklı etkiler yaratmaktadır. 


İçecekler hakkında size verdiğimiz bilgiler genel hatlardan ve içeriklerinden ibarettir ve merak edenlerin merakını gidermek içindir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...