13 Ekim 2017 Cuma

Hamilelikte Demir Eksikliği - Kansızlık


Gebelik döneminde vücutta bir çok değişim meydana gelmektedir. Bu değişimlerden bir tanesi de demir eksikliği olabilmektedir. Bundan kaynaklı yazımızda sizlere gebelik ve demir eksikliği hakkında bilgilere vereceğiz. Ayrıca demir eksikliğinin  etkilerinden de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. Gebelik ve Demir Eksikliği 


Büyük ölçüde demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık yani anemi durumu, gebelik döneminde sık karşılaşılan problemler arasındadır. Sersemlik, baş dönmesi ve güçsüzlük şeklinde kendisini gösterir. Tedavi  edilmediği takdirde erken doğuma bile sebep olabilir.Demir eksikliği 3 şekilde görülür.

  • Demir depolarının boşalması.
  • Erken fonksiyonel demir eksikliği: Fonksiyonel demir azalmış ve kırmızı kan hücrelerinin yapımı azalmıştır. Fakat anemi rahatsızlığı baş göstermez. 
  • Demir eksikliği anemisi: Kan hücrelerinin üretimi için vücutta yeterli demir yoktur.  Kırmızı küreler olması gerekenden daha küçüktür ve hemoglobin içerikleri azalmıştır. Anemi olan kişilerde; bağlı halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, çarpıntı, yaraların zor iyileşmesi dudak kenarlarında yaralar, yutma güçlüğü, soğuk intoleransı gibi durumlar baş göstermektedir. Demir Eksikliğinin Etkileri


Demir eksikliği kandaki hemoglobin konsantrasyonunun azalmasına ve kanın oksijen taşıma yeteneğinin düşmesine sebep bazı durumlara yol açmaktadır. Halsizlik, çabuk yorulma, iş kapasitesinde azalma gibi durumlar özellikle gebelik döneminde anne adayına ciddi sıkıntılar yaşatabilmektedir. 

Yapılan pek çok çalışma, hamilelik döneminde görülen şiddetli anemi varlığında bazı komplikasyonların daha fazla ortaya çıktığını gösterir. Bu komplikasyonlar arasında; erken doğum veya düşük gibi durumlar meydana gelmektedir.  Önemli olan durum ise aneminin şiddetidir. Eğer şiddetli bir anemi durumu varsa anne adayının hayatı risk altındadır. Bu sebeple hamilelik takiplerinin ve hamilelikteki doktor kontrollerin en önemli amaçlarından birisi anne adayında kansızlığı önlemektir.

Demir aynı zamanda bağışıklık sisteminin de sağlıklı ve etkili işlev görmesi açısından son derece önemli bir mineraldir.Bundan kaynaklı özellikle gebelik döneminde vücuttaki demir durumunun ölçülmesi ve takip edilmesi sağlık açısından önemlidir.


Yazımız burada sona ererken en güvenilir bilginin doktorlardan almanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler diler, Gebelik ve Riskler başlıklı yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...