11 Ekim 2017 Çarşamba

Gözünüzü Kaşımadan Önce Tekrar Düşünün!


Sizler için göz kaşımanın zararlı etkilerini ele alacağız. Uzmanların görüşlerinden yararlanacağımız bu yazımızda göz kaşımanın zararlı etkilerinin ne olduğundan ve gözler kaşınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Göz Kaşımanın Zararları 


Uzmanlar göz kaşıntısı ve gözleri sürekli ovuşturmanın zararlı etkileri hakkında uyarmaktadırlar.  Gün içerisinde gözleri kaşımak pek çoğumuz için masum bir hareket olsa da, gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmak pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Bu hareket bazen doğrudan, yani mekanik etkiyle; bazen de dolaylı olarak hastalık etmenlerinin ortama ulaşmasını sağlayarak, çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir.


Gözleri sürekli kaşımak diğer birçok faktörle birlikte; yüksek ve düzensiz astigmatizma gelişmesine, uzağı görmekte zorluğa yol açan “keratokonüs hastalığı”nın oluşmasına sebep olmaktadır.  Bu rahatsızlık genç yaşlarda başlayabilmekte ve ileri yaşlara kadar sürebilmektedir.  Bazen ileri derecede görme bozukluğuna yol açabilmekte, sonuçta bazen keratoplasti (halk arasındaki adıyla göz nakli) ameliyatı dahi gerekebilmektedir. Bu nedenle kaşıntıya neden olan, özellikle alerji gibi hastalıklar olduğunda, derhal tedavi yoluna gidilmelidir.

Göz dokularına zarar  veren göz kaşıma olayının  mekanik olarak ayrıca göz dokularında zedelenmeye yol açabilir. Kaşınma hissine yol açan şey örneğin; kirpik ya da bir yabancı cisim olduğunda bunlar göz dokularına ilave zararlar da  neden olabilmektedir. 

Göz Kaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Gözlerinizi kaşırken ellerinizin temiz olduğuna dikkat etmelisiniz. Gözleri kaşımanın bir başka önemli olumsuz etkisi de, göz çevresinde ya da ellerdeki mikrobik ajanların göze bulaşmasına neden olabilmesidir. Günlük hayatta gün içinde belirli aralıklarla yıkanan ellerin temiz olduğunu düşünülebilir ancak; eller kirli pek çok madde ile temas edebilmektedir. Ayrıca eller bir gözdeki mikrobun diğer göze sıçramasına neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı göz kaşınmasına oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir. 

Gözünüzdeki kaşıntı hissi  olursa ve bu bir rutin halinde sürerse doktora danışmanız gerekir. Gözde kaşınma hissi uyaran etmenlerin başında alerjiler gelmektedir.Alerjiler mevisime ve polen alejisi şeklinde olabilmektedir. Bu alerjiler, her mevsim görülebilirse de, çoğunluk bahar aylarına ortaya çıkmaktadır. Alerji etmeni biliniyorsa ona göre tedbir almak ve buna rağmen ortaya çıktığında da en kısa sürede uzman desteği almak gerekir. Bazen inatçı alerjiler de görülebilmesine rağmen bunlar, çoğunlukla ilaçlarla kolayca kontrol altına alınabilir.


Herhangi bir alerji durumunda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...