11 Ekim 2017 Çarşamba

Göz Altı Morlukları


Hem kadınlar hem erkekler açısından sıkıntı yaratan ve daha yaşlı görünmeye neden olan göz altı morluklarının nasıl oluştuğunu ve gözaltı morluklarının nedenlerini aktaracağımız yazımızın siz değerli okuyucularımıza yararlı olmasını umuyoruz. 

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur 

Göz altında devamlı olarak yani kalıcı morluklar oluşmasının başlıca sebebi bu bölgedeki ince, kılcal damarlarla ilgili sorunlardır. Ayrıca yorgunluk ve uykusuzluk, güneş ışınları, alerjiler, bazı ilaçların uzun süre kullanılması da dönemsel olarak sorunu ağırlaştıran faktörler arasında bulunmaktadır. Kronik göz altı morluklarıyla baş etmenin en iyi yolu buna özel üretilmiş kozmetik ürünlerden faydalanmak. Dönemsel sorunlarda ise, sorununun kaynağıyla savaşmak en akıllıca olanı.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri 

Kılcal damarların kan sızdırması : Yapılan dermatolojik araştırmalar göstermektedir ki siyah halkalar göz çukurlarındaki kılcal damarların içinde yer alan hemoglobinin oksidasyonuna bağlı. Başka bir deyişle göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı sızdırarak sızan kanın oksijene maruz kalmasına yol açıyorlar. Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin morlaşma veya siyahlaşma meydana getiriyor. 

Güneş ışınlarına maruz kalma: Daha çok koyu tenli insanlarda güneş kremi kullanmadan yaz aylarından güneşte fazla durmalarından kaynaklı göz altlarında hiper pigmentasyon denilen durumun olmasına yol açıyor. Yani göz altlarında fazla miktarda melanin pigmenti salgılanıyor, bölge koyu renkli bir hal alıyor.

Alerjiler, astım ve egzama:  Gözlerinizin kaşınmasına ve sulanmasına sebep olan tüm durumlar, göz altlarında da halkalar belirmesine yol açabiliyor. Alerjiler, astım ve egzama gibi hastalıkların etkisi ile gözlerinde bu gibi durumları yaşayan hastalarda göz altı morlukları daha çok meydana gelmektedir. 

İlaç kullanma: Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, damarların genişlemesine sebep olabiliyor. İnce gözaltı cildinin altındaki damarların genişlemesi de, bu bölgenin koyu renge bürünmesine neden olmaktadır. 

Dengesiz beslenme:  Dengesiz ve eksik beslenme, yeterli vitamin ve mineral alınmamasına bu da göz altlarında renk değişikliğine yol açabiliyor.

Yorgunluk, uykusuzluk:  Uykusuzluk ve yorgunluk, tüm yüzün daha soluk görünmesine  neden olmakla beraber fazla uyumada gözlerin şişmesine neden olmaktadır. Bu gibi  durumlar bazen gözaltı morluklarına neden olabilmektedirler. 

Yaşlanma: Göz altlarında morluk ve halkalar bulunan kişilerin bu sorunu, çoğu zaman yaşla birlikte daha ciddi bir hal alıyor. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.


Göz altı morlukları nedenleri oldukça açıktır.Bizi takip ederek özellikle bazı bitkisel yağlarımızı kullanarak bu sorunlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...