12 Ekim 2017 Perşembe

Gıda Zehirlenmesi Nedir


Bazen kendini kusma ile gösteren bazen de ölüme varacak sorunlar yaratan gıda zehirlenmesi hakkında bilgi vermeye çalıştığımız bu yazımızda. Gıda zehirlenmesi belirtilerinden, nedenlerinden , korunma yollarından, tedavisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi genelde hafif bir durumdur. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi ölümcül sonuçlarda doğurabilmektedir. Kişi bakteriler veya toksinlerle kontamine olmuş yiyecek veya içecekleri tükettiğinde meydana gelir. Bazen gıda zehirlenmesine kimyasallardan gelen toksinler veya böcek ilaçları da sebep olabilir.

Bir yiyecek veya içeceğin kontamine olduğunu söylemek zordur çünkü görüntü, koku ve tatta herhangi bir değişiklik meydana gelmemiş olabilir. Gıda zehirlenmesi  kişisel durumdan kaynaklı tek bir kişide meydana gelebilir veya gıdayı yiyen diğer insanları da tümden etkileyebilir. Gıda zehirlenmelerinin çoğu bakterilerin ürettiği toksinlerden veya bakteri miktarından kaynaklanır. Bazı bakteriler gerekli nem, beslenme, sıcaklık ve zaman koşulları oluştuğunda aşırı derecede üremektedirler. Ne kadar çok bakteri varsa, enfeksiyon ve hastalık riski de o kadar yüksektir. Enfeksiyona yol açan en yaygın bakteri türleri Kampilobakter, E. Koli ve salmonelladır.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri  

Gıda zehirlenmesinde zehirlenmeye neden olan bakterilerin veya mantarların kuluçka süreleri farklıdırlar.  Bazı zehirlenmelerde belirtiler 30 dakika ile bir saat içinde görülürken, gıda zehirlenmelerinin çoğunda belirtiler 12-48 saat içinde meydana gelir. Diğer  zehirlenme durumlarında ise 1-2 gün belirtiler ortaya çıkmayabilir. Gıda zehirlenmesi genellikle 1-3 gün sürer ancak bakterinin türüne, enfeksiyonun şiddetine ve genel sağlık durumunuza bağlı olarak bir haftaya kadar devam edebilir. Pek çok insan bir hafta içinde tamamen iyileşir. En yaygın görülen belirtiler sindirim yolunda meydana gelen  rahatsızlıktan dolayı kusma ve baş ağrısıdır. Sebebe bağlı olarak, belirtiler dâhilinde ateş ve üşüme, kanlı dışkılama, dehidrasyon, kas ağrıları, halsizlik ve bitkinlik de sayılabilir. Nadir olgularda, gıda zehirlenmesi sinir sistemine zarar verecek kadar ciddi olabilmektedir. Daha ciddi olgularda felce, hatta ölüme neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Nedenleri   

Bazı yiyeceklerin yeterince pişirilmemesi , yiyeceklerin tüketim tarihinin geçmesi veya ellerinizdeli mikrobun yiyeceklere geçmesi gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir.  Bakteriler ya çok sayıda oldukları için ya da daha yaygın olarak ürettikleri toksinler sebebiyle gıda zehirlenmesine neden olurlar. Bazı bakteriler çoğaldıklarında toksin üretirler ve pek çok olguda kontamine olmuş yiyeceği yedikten sonra hastalanmanıza neden olanlar da bu toksinlerdir.

Gıda zehirlenmesinin en yaygın bakteriyel nedeni çiğ kümes hayvanlarında, pastorize edilmemiş sütte, kırmızı ette ve arıtılmamış suda bulunan Kampilobakter’dir. Salmonella pastorize edilmemiş sütte, yumurta ve çiğ yumurta ürünlerinde, çiğ ette ve kümes hayvanlarında bulunan ikinci en yaygın türdür. Gıda zehirlenmesinin bakteriyel etkilerinin diğerleri ise ;  listeri, şigella (Gezgin ishali) ve klostridya sayılabilir.Tüm gıda zehirlenmesi olguları GP’niz tarafından yerel organlara (genelde Çevresel Sağlık Ofisine) bildirilmelidir.

Gıda Zehirlenmesinde Teşhisi  


Gıda zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye gittiğinizde doktorunuz bir dizi tenkit yapacaktır ve sizin durumunuza bakacaktır.   Su kaybınızın ölçülmesi  ve karın bölgesindeki muayeneden sonra teşhisi koyacaktır.  Birkaç kişi aynı yiyecek ve içecekleri tüketmiş ve aynı belirtileri gösteriyorsa, tanı koymak daha kolay olur. Sizden dışkı veya kusmuk örneği alınarak kan ya da mukus içerip içermediğine bakılabilir. Daha sonra örnek laboratuvar ortamında incelenir ve zehirlenme nedeni net bir şekilde ortaya konulur. Enfeksiyon testi yapmak üzere idrar örneği de alınabilir. Gıda zehirlenmesinden başka bir hastalığınız olduğundan şüphe edilirse, bu durumda karın bölgeniz için bir BT taraması ve röntgen çekilir ve muhtemelen kan tahlili yapılır.

Gıda Zehirlenmesinde Tedavi 

Gıda zehirlenmesi bazen halkımızın yoğurt yemesi ile geçen hafif zehirlenmelerdir.  Ancak rahatsızlık birkaç günden fazla sürerse, dışkınızda kan veya sarı ya da yeşil renkli mukus varsa ya da gebeyseniz tıbbi yardım almanız şarttır. Ayrıca gıda zehirlenmesi geçirenin çok yaşlı ya da bebek olması halinde de doktora gidilmelidir. Bazen belirli bakteriyel enfeksiyonlar için size antibiyotik verilebilir.  Bu gibi durumlarda iyileşmeniz yaşınıza , bağışıklığınıza ve fiziki durumunuza bağlıdır. Mideniz bulanıyor veya kusuyorsanız herhangi bir şey yemeden doktora başvurmanız gerekmektedir. Midenizin bulanıyorsa bir saat süreyle midenizi dinlendirin ve ardından küçük yudumlarla su içmeyi deneyin.  

Gıda Zehirlenmesinden Korunma

Gıda zehirlenmesinden hem gıdaları hem de kendi hijyeninizi koruyarak korunabilirsiniz. Aşağıdaki öneriler sizin gıda zehirlenmesi geçirme ihtimalinizi miniminize edecektir. 
  • Soğuk gıdaları alış verişten döner dönmez buzdolabına yerleştirin ve gerekirse kaplara yerleştirerek saklanmalıdır. 
  • Zararlı bakterileri öldürmek için eti doğru şekilde çözüp pişirdiğinizden emin olun ve çiğ ve yemeye hazır gıdalar için farklı kesme tablaları kullanın.
  • Sulu yemeklerinizi tam kaynatın ve bu sayede zararlı bakterilerden arındırmış olun.
  • Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkayın ve pastörize edilmemiş süt, çiğ yumurta ve az pişmiş et tüketmekten kaçının. 
  • Çiğ et sularının diğer gıdalarla temas etmesine engel olun ve evcil hayvanları  yemek pişirme alanlarınızdan ve sofranızdan uzak tutun. 
  • Yiyecekleri birkaç saatten fazla dışarıda bırakmayın ve yiyeceklerinizi tüketmeden önce bol su ile yıkayın. 

Yukarıdaki bilgiler ışığında eğer herhangi bir gıdadan kaynaklı zehirlendiğinizi düşünürseniz veya bir yakınınızın zehirlendiğini düşünüyorsanız,mutlaka acil servise başvurunuz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...