12 Ekim 2017 Perşembe

Genital Hijyeni Korumanın 10 Kuralı


Genital hijyenin sağlanması oldukça önemli bir konudur. Aşağıda size genital hijyenin öneminden ve genital hijyeni korumada yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Genital Hijyenin Önemi 

Kadınlarda düzenli olarak gerçekleşen regl dönemleri kadınların mikrop kapması açısından oldukça tehlikeli olan bir dönemdir. Genital hijyen kuralları hakkında bilgi sahibi olmak hem genital sistem hem de idrar yolu enfeksiyonlarından korunma açısından büyük önem taşır. Kadın genital sistemi cinsel ilişkiyle içeri giren bakterilere karşı normal şartlarda savunma mekanizması oluşturmaktadır.  Bunun yanında genital organların kalın bağırsakla yakın komşulukta olması buradaki bakterilere de vajinadan direkt bir giriş kapısı oluşturur.


Genital sistemin idrar yolu ile yakın komşuluğu bölgede uretra (idrar borusu) yoluyla mesaneye direkt bir geçiş sağlar. Normal şartlarda vajinanın mükemmel savunma mekanizması ve uretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizması sayesinde bakterilerin genital bölgede ve idrar yollarında enfeksiyon yapması engellenir.

Genital  Hijyen ve Laktobasil 


Vajinanın  korumada etkili olan bakteriler vardır. Bu bakteriler zararlı bakterilere karşı savaşmaktadır. Bağırsaklarımızda olduğu gibi.  Laktobasil adı verilen ve asit ortamda üreme özelliği olan bakteriler vajinanın içinde enfeksiyon yapabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına engel olurlar. Bu amaca yönelik olarak vajina duvarında yer alan hücreler içerisinde östrojen hormonu sayesinde depolanan glikojen (glikojen, glikoz adlı şekerin depo şeklidir) önce şekere sonra laktik asit adı verilen bir asit maddeye dönüşür. Bu asit madde vajinanın asit ortamının devamını ve laktobasillerin çoğalmasını sağlar.

Herhangi bir sebeple laktobasiller azaldığında , genital bölgede zararlı bakteriler çoğalır ve vajina da hastalıklar meydana gelir. Herhangi bir nedenle vajinanın asit ortamı azaldığında (vajinaya uygun olmayan kimyasal maddelerin girmesi, östrojen üretiminin azalması sebebiyle glikojen depolarının azalması) laktobasiller azalır ve vajinada enfeksiyon kolaylaşır. Genital hijyeni korumaya yönelik önerilerin bir çoğu vajinada laktobasil-asit ortam ikilisinin korunmasına yöneliktir. Genital hijyen kurallarını ezberlemek yerine bu ikiliyi aklınıza getirirseniz genital hijyen olgusunu çözmeniz kolaylaşacaktır.

Genital Hijyeni Koruma 

  • Vajinanızın içini yıkamak için üretilen hijyen ürünlerinin kullanımı sakıncalı olabilir. Bundan kaynaklı bu tip durumları yaşamadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Vajina kendini sürekli yenileyen bir organdır. Bu sebeple vajinanın içine bu maddelerin sokularak  temizlenmeye çalışılması saçmadır. Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanarak hijyen sağlanmaya çalışılması vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine katkıda bulunabilir.
  • Tuvalet sonrası temizlikte  temizleme yönü önemlidir. Önden arkaya doğru temizleme son derece idealdir.  Temizliği anüsten vajinaya doğru yaptığınızda dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir.
  • Genital bölgenin nemli kalması mantar oluşumuna neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı genital bölgelerin iyi kurulanması gerekmektedir. 
  • İlişki sonrasında ve diğer tüm zamanlarda idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında ertelenmemelidir. İdrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için  fırsat bulmaktadırlar. Cinsel ilişkilerde kayganlık önemlidir. Vajina içinin tahriş olmasını istemiyorsanız buna dikkat etmlisinizdir. 
  • Adet döneminde sosyal hayatın devamı için tampon kullanılabilinir. Tampon kullanırken sık sık değiştirmeli vajina da tampon çok uzun süre bekletilmemelidir. 
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar  korunmanın en uygun yolu prezervatif kullanımıdır. Prezervatif kullanımını aksatmamanız gerekmektedir. 
  • Ağda ve jilet genital kılların giderilmesinde oldukça etkilidir. Lakin bu iki yöntem kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına sebep olur. Genital bölge için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak veya makas kullanmak özellikle genital bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe duyarlı kadınlarda daha iyi bir seçenek olabilir.
  • Genital bölge temizliğinin tuvaleti kullanırken ki önemi son derece büyüktür. Klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kağıtlar ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta ve hatta büyük marketlerde bu kağıtlar herkesin cebinde taşıması için uygun bir şekilde paketlenmiş olarak satılmaktadır. Bu kağıtları mutlaka kullanmalısınız.
  • Her kadın genital bölge sorunlarından kaynaklı ilk elden jinekolog ile görüşmelidir. 
Kadınları daha çok ilgilendiren bu konu hakkında umarım yeterli bilgi vermişizdir. Sağlıcakla kalmanız dileğiyle aşağıdaki yazımıza da bakmanızı öneririz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...