10 Ekim 2017 Salı

Estetik Ameliyatı Gerekli Mi?


Estetik cerrahi ameliyatı gerekli mi başlığı altında hazırladığımız yazımızda sizlere öncelikle estetik cerrahi hakkında bilgiler vermek isteriz. Daha sonra estetik ameliyata uygun olup olmadığınızı , nerelerde yaptırmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Estetik Cerrahi Ne Demek ? 

Estetik cerrahi herhangi bir bölgenizin şekilini istenilen şekilde düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomik ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir Rekonstrüktif cerrahi ise onarım cerrahisidir. Doğuştan eksik veya kusurlu olan, ya da kaza, yanık, tümör ameliyatı sonucu yok olan  bölgelerin yeniden oluşturulmasıdır. 

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, yaygın kullanılan adıyla plastik cerrahi II dünya savaşı sırasında ortaya çıkan çok sayıda yaralanma, doku ve organ kayıplarının onarılması için ortaya çıkmıştır. Aslında çıkış nedeni ihtiyaç doğrultusudur fakat gelişerek bu zamanlara gelmiştir. Bu şekilde başlayan çabalar, doğuştan var olan şekil bozukluklarının ve bir tıbbi zorunluluk olmasa bile vücutta kişilerin isteğine bağlı çeşitli değişikliklerin yapılmasını sağlamaya yönelik girişimlerin geliştirilmesi yolunu açmıştır.

Dış görünüm hem kişisel hayatta hemde sosyal hayatta son derece önemlidir. Çizdiği imajdan memnun olan kişinin özgüveni yerindedir. İşinde ve sosyal hayatında başarılıdır. İlişkilerinde rahattır. Aynaya baktığında burnunun yüzüne hiç yakışmadığını , hamilelikten sonra karnının eskisi gibi dümdüz olmadığını ya da yüzünün elastikiyetini kaybedip sarktığını görüp dış görünüşünün kötü olduğunu düşünenler ve çevreleriyle olan ilişkilerinde tutuk ve uyumsuz davranabilirler.Bazı kişilerde bu kusur öyle bir takıntı haline geliyor ki, bireyin iş ve sosyal hayatı ciddi derece de aksıyor. 

Estetik Ameliyatlar Yapılan Yerler 

Estetik ameliyatlar diğer ameliyatlar kadar risk taşımamaktadırlar. Estetik ameliyatlar da tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastaneler veya tıp merkezleri gibi teknik donanımları sağlam olan yerlerde yapılabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

Uzmanların açıklamalarına göre istatistik veriler incelendiğinde , her yıl, milyonlarca kişi, görüntülerini daha da güzelleştirmek için estetik cerrahiye başvurmaktadır. Bazıları önemli boyutlarda değişiklikler bazıları ise ufak tefek düzeltme arayışındalar. Hastaların birçoğu estetik ameliyatından sonra değişmek istemektedir. Fakat bu değişimin estetik ameliyattan kaynaklandığının anlaşılmasını istemeyenlerin sayısı da oldukça yüksektir.  Hasta kimlik bilgilerinin saklanmasından yanadır. 

Estetik Ameliyat Kimler Yaptırabilir? 

Uzun süre sadece kadınların kurtarıcısı olarak kabul edilen estetik cerrahi günümüzde iyi sonuçları ve avantajlarını keşfeden bir çok erkeğin de ilgisini çekiyor. Örneğin, erkekler ile kadınlar burun ameliyatı konusunda benzerlik gösteriyorlar. Bazı erkekler ise yağlarından kurtulmak istiyor. Erkeklerde yağlar memeler, bel ve karın bölgelerinde toplanırken kadınlarda bel, kalça, uyluk, diz içi ve bazen de karında birikiyor.  Diğer yandan artık lazer epilasyonu  kadınlar gibi erkeklerde kullanmaktadırlar. 

Estetik ameliyatta kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız, ameliyata uygun olup olmadığınızın tespiti ve doktorunuzdan yeterli bilgileri almanız oldukça önemlidir. Estetik ameliyat için en uygun adaylar düzeltilebilir kusurları sebebiyle moral bozukluğu yaşayanlar. Dış görünüşünden rahatsızlık duyan kişi, estetik kusuru düzeltildikten sonra hayata çok daha zevkle bakmaya başlıyor. Yüzünüzü ya da vücudunuzu  kendinize uygun şekilde düzenlemek size moral ve motivasyon sağlayacaktır. 


Estetik kaygılardan biri de Yara ve Yanık İzleri Geçer Mi ?sorusudur. Bizlerde bu soruya cevap vermek adına size linkimizi sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...