6 Ekim 2017 Cuma

Ergenlik Sivilcesi


Ergenlik sivilcesi hakkında hazırladığımız yazımızda; ergenlik sivilcesi belirtilerinden ve ergenlik sivilcesi tedavisinden bahsedeceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Ergenlik Sivilcesi Nedir?

Her on kişiden sekizinin yaşamının bir döneminde karşı karşıya geldiği akne sorunu, yağ bezlerinin aşırı yağ salgılaması ve kıl diplerinden giren çeşitli bakterilerin etkisiyle ortaya çıkan bir tür iltihaptır. Akne denince, deride görülen siyah noktalar, kırmızı kabartılar, iltihaplı sivilceler ve kistler gibi farklı görünümlü oluşumlar anlaşılır. Genelde ergenlik döneminde 13-20 yaşları arasında görülmek ile birlikte ergenlik sivilceleri en çok yüzde olmak üzere omuzlar, sırt, göğüs ve uyluklarda ortaya çıkmaktadır.

Ergenlik Sivilcesi Nedeni ve Etkileri 


Ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar, bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi sebebiyle tıkanır. Aknenin temel sebebi ise bu tıkanmadır. Bu tıkaç melanin denilen pigment nedeniyle meydan gelmektedir. Kirden meydana gelmesi durumu yoktur. Sivilce siyahlaşır ve cildimizde zaman zaman gördüğümüz ve sıkmaya çalıştığımız siyah noktalar (komedon) oluşur. Ancak tek sebebi bu değildir.

Derimizde ne kadar temizlesek de birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler cildimizde tıkalı alanlarda iltihaplanmaya yol açmaktadır. Akne sadece kızarık şişliklerden (papül) oluşmaz, siyah noktalar (açık komedon), beyaz noktalar (kapalı komedon), içi cerahatle dolu küçük şişlikler (püstül) kistler ve içinde sert bir cisim olduğu izlenimini veren nodüller vardır. Nodüller ve kistler iyileşmeleri esnasında bazen yara izi (skar) bırakabilirler.

Bu yara izlerinin ortaya çıkmasını engellemek akne tedavisinin önemli amaçlarından biridir, çünkü skar tedavisi akne tedavisinden çok daha zordur.  Akne yağ bezelerinin bulunduğu alanlarda meydana gelmektedir. Sivilce sadece yüzde değil, omuzlarda, sırtlarda da çıkabilmektedir. 

En sık karşılaşılan türü genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan "akne vulgaris"tir. Ancak iyileşmesi esnasında skar bırakan (akne konglobata), çocuklarda ortaya çıkan (infantil akne), cilde dışarıdan yağlı maddeler uygulamaktan kaynaklanan (pomad aknesi), steroid türü ürünlerin kullanımı sonucu ortaya çıkabilen (ilaç aknesi) türleri de vardır.

Ergenlik Sivilcesi Tedavisi 

Tedavinin en önemli hedeflerinden biri kist ve nodüllerin iz bırakmasını yani skar oluşturmasını engellemektir. Bir diğeri, akneli kişinin akne süresini kısaltmaktır. Üçüncü önemli hedef ise akneden kaynaklanan hoş olmayan görüntü sebebi ile   kişinin strese girmesine engel olmak ve  destek olmaktır. Akne ister hafif, ister ciddi olsun mutlaka hekiminizin size vereceği bilgiler doğrultusunda kontrollü ve güvenli biçimde tedavi edilmelidir.

Unutmayın ki tedavi edilmeyen akne yoktur fakat tedavi sürelerinde değişimle vardır. Bu sebeple hekiminizin önerilerine sıkısıkıya uymak, tedaviyi bilinçli bir şekilde sürdürmek gerekir. Genelde iz bırakmaya meyilli olan, bireyi dış görünüm anlamında rahatsız eden akne’de tedavinin planlanması gereklidir.

Ergenli Sivilcesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 


Her rahatsızlıkta olduğu gibi düzenli ve sağlıklı beslenmek sivilce sorunları açısından da önemlidir.  Cildi yağlandıran ve sağlığımıza zarar veren yiyeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Ergenlik sivilcesi sorunu yaşayanların yoğurt tüketimini arttırmaları da faydalıdır. Çünkü yoğurdun içeriğinde laktik asit vardır ve bu laktik asit sivilceye neden olan bakteriyi öldürmekte başarılıdır. Yağlı ciltlerde, soya çekime bağlı olarak bazı bireylerde akne eğilimi artmaktadır. Cilt temizliği başta gelen unsur olarak sayılabilir. Ucuz ve sağlığa zararlı kozmetik ürünlerinden kaçınmak gerekmektedir. Tedavi protokollerinin hekim tarafından düzenlenmesinin dışında, günde 2 kez su ve uygun ürünle yüz yıkamaya dikkat etmek, yüz kozmetiklerinin seçiminde dikkatli olmak, sivilceyi koparmak ve yolmaktan kaçınmak, uygun güneş ürünlerini kullanmak dikkat edilecek hususlar olarak sayılabilir.


Sivilcelerinize yardımcı olması açısından aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Acil şifalar dileriz. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...