14 Ekim 2017 Cumartesi

Dolgun Saçlara Sahip Olmanın İpuçları


Saçlarınızın doğal ve sağlıklı görünmesi için size bir yazı hazırladık yazımızda  öncelikle saç kesiminden ve saç kesim şekillerinden bahsedeceğiz. Daha sonra saçlarınıza hacim kazandırmak için neler yapabileceğinizden ve saçlara hacim kazandıran saç bakım ürünlerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Saç Kesimi 
Saçlarınızı saç kesim modelleri, ile oldukça çekici yapabilirsiniz fakat öncelikle saçlarınızı sağlıklı ve iyi olması gerekmektedir. Saç kesimi  iyi ve sağlıklı saçlarda çok daha rahat yapılmaktadır. Sağlıklı saçlar ile çok olan iyi saçlara sahip olabilirsiniz ve bir santimetre kare’de birçok saç teliniz olabilir. Ayrıca çapı küçük olan ve hatta sayısı da az olan iyi ve ince saçlarınız olabilir. Yaş, diyet, stres, ilaç tedavileri ve diğer etkenler iyi fakat çok saçı inceltebilir ve seyreltibilirler. Saçın   hem iyi hem de seyrek olması sizin hangi seçimi tercih etmeniz gerektiğini belirler. Genel kural olarak, saç kısa ise ve tek boyda ise, daha dolgun gözükür. Aşağıda belirli saç kesim şekilleri mevcuttur.


Saç Kesim Şekilleri 


Küt kesim: Binlerce değişik şekli vardır. Küt kesim daha çok kulağın bitti yerden saçların kesilmesidir. Saçları daha hacimli gösterir. 

Kat kat kesim:  Genellikle saç uçları aynı uzunlukta değildir. Omuz hizasında kesildiğinde iyi, seyrek saçlara hem tarz hem güzel bir sekil kazandırır ve bakımı kolaydır.

Düz kesim: Daha çok ince yüzlü kadınlar tarafından tercih edilir ve saç aynı uzunlukta kesilir. Uzun saçlı kadınların tercihidir. 

Kırık kesim: Herhangi kısa bir kesim olabilir.  Daha çok gençler tercih eder ve hoş bir görüntü sunar. Eğer 45 yaş üzerindeyseniz, çene ve gerdan profilinizde neler değiştirdiğine inanamayacaksınız. Ayrıca kısa ve kırık kesimler dikkati gözlerinizde toplar.

Orta boy kesim: Saçlarınız omuzlarınız hizasında hatta daha uzun olduğunda çok hoş bir şekil alır. Omuzlarınız üzerinde gezinirken, içindeki hafif katlarla hoş bir hacim kazandırır.

 • Saçlarınız omuz hizasında veya daha uzunsa, dilerseniz, özenle kesilmiş katlar saçlarınıza dolgunluk ve boyut kazandırır.  Diğer yandan daha çok kat olmasını isterseniz daha düzensiz bir şekil alabilmektedir. 
 • Saçınızın şekli başınızın boyutlarıyla uyumlu olsun. Kulak arkanıza ulaşabilen kesimleri tercih edin. Bu saçınızı doğal olarak daha çok gösterir.
 • Saçların daha uzun görünmesi için katlı kesimler yapılmalıdır. İyi saçlarda kısa kesim, biçim kaybetmeye başladığında kötü görünür.
Saç kesiminde kaçınılması gereken şeylerde vardır. Bunlar; 

 • Hafif ve kaliteli jöleleri tercih edin, ağır jöleler saçınızı sönük gösterir.Hatta gerekirse jöle ve saç spreylerden uzak durun. Daha sağlıklı saç parlatan yöntemler vardır. 
 • Saçınızın  silikon içeren spreylerden kesinlikle kaçının. 

Saçlara Hacim Kazandırmak için Yapılması Gerekenler 


Saçınız düz ve yumuşaksa ve saçlarınıza hacim kazandırmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz. 


 1. Saçınızın dolgun görünmesi, hacim kazanması için en basit yollardan biri saçınızı kurutmaya başınızın yukarısından başlamanızdır. Saçlarınız köklerden uçlara doğru kuruduğu için böyle olmalıdır. Evde saçlarınıza hacim kazandırmak için; hacim verici şampuanlarla yıkadıktan sonra saçlarınızı düz tarayın, başınızın üstünde toplayın veya uçlarını yumuşak bir şekilde kıvırın. Saçlarınızı basit bir at kuyruk yapabilirsiniz. Bu saçlarınıza hacim kazandırır ve kısa, ince saçları bile bu şekilde kurutmak zaman alır.
 2. Saçlarınızı büyük oranda kuruladıktan sonra saçlarınızı şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Şekil vermeye başlamadan önce saçınızı ne kadar çok kurutursanız, verdiğiniz şekil o kadar kalıcı olur ve dolgun gözükür.
 3. Daha fazla hacim istiyorsanız, başınız dik bir haldeyken, saçlarınız yuvarlak bir fırça ile düz bir şekilde yukarı kaldırın. Bu başınızı eğip yapmanızdan daha iyidir.
 4.  Saçlarınızı ters yönde taramanız saçlarınıza hacim kazandırabilir ama bunu yaparken saçlarınızı yıpratmayın. 
 5. Kısa saçlar, koyu renklerde daha kalın telli görünür, açık sarı ise daha ince gözükür. Eğer saçınız ince ve açık sarı ise, saçın yüzeyine sürülen parlatıcılar kullanarak, parlaklık ve boyut kazandırabilirsiniz.
 6. Saçlarınıza zarar vermemek de saçlarınızın hacimini dolaylı olarak artırır.Bundan kaynaklı saçlarınızı kuruturken düşük ısı kullanın.. 

Saçlara Hacim Kazandırırken Kullanılan Saç Bakım Ürünleri


Uzun saçlarla ilgili en büyük sorun, çabuk yıpranmasıdır. Kadınlar uzun ve yumuşak saç isterler ama dolgun ve gösterişli olmasını da isterler. Bundan kaynaklı saçlarınıza kullanacağınız saç bakım ürünleri son derece önemlidir. Aşağıda size saç bakım ürünleri hakkında bazı bilgiler vererek saçlarınızı nasıl daha hacimli gösterebileceğinizi aktaracağız. 

Dolgunlaştırıcı şampuanlar : Hacim veren şampuanlar saçın her bir teline etki ederler. Saçın her ihtiyacına cevap veren dolgunlaştırıcı şampuanlar deneyebilirsiniz. Fakat bu şampuanları alırken paraben  ve SLS içermediğine dikkat etmelisiniz. Aslında saçları sağlıklı kılmak hacim kazandırmaktadır. 

Saç Kurutma : Saçınız kurur kurumaz hemen sönüyorsa, bir sonraki yıkadığınızda, bir sandalyeye oturun ve saçlarınızı dizlerinizin üstüne bırakın. Saçınızı, parmaklarınızı tarak gibi kullanarak tarayın ve kurumaya yakın saç kurutma makinesini kullanın. Saçlarınızı geriye attığınızda, saçlarınızın iki katı hacim kazandığını göreceksiniz.

Saçlarınıza hacim kazandırmak için dopal yağlar- zeytin yağı, hint yağı-  ve keratin saç bakım maskesi kullanabilirsiniz. Bu doğal yağlar ve keratin içerikli ürünler saçlarınıza hacim katar ve besler.Saç bakımı, saç kesimi hakkında yukarıdaki bilgiler umarım işinize yaramıştır.Daha fazla bilgi edinmek adına bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca B3 Vitamini ile Saç Bakımı yazımızın sizlere faydalı olacağını düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...