9 Ekim 2017 Pazartesi

Çin Tıbbının Özellikleri


Çin tıbbının etkileri artık dünyada bilinmektedir. Bundan kaynaklı sizlere geleneksel Çin tıbbından , Çin tıbbında gövde'den, Çin tıbbında tanıdan ve Çin tıbbında tedaviden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Geleneksel Çin Tıbbı 

Geleneksel çin tıbbı uzun süreli tedavilerde ve yaşamsal deneyimlerle ortaya çıkmış sentezler ile oluşturulmuş ve etkili olmayı başarmış bir alandır. Çin uygarlığı ile alakalı tıbbi bilgiler M.Ö. üç binli yıllara kadar uzanır. Çin ilim ve sanatı şüphesiz bundan eskilere kadar da uzanmaktadır. Değişik vakitlerde yazılmış tıbbi kitaplar bu konudaki en ehemmiyetli tarihsel kaynaklarımızdır. Geleneksel Çin tıbbı, Çin'de yaşayan türlü toplumların ortak olarak geliştirdikleri ve sahiplendikleri tıp alanı olarak bilinmektedir.  Geleneksel Çin tıbbına, Han, Tibet, Moğol ve Uygur gibi etnik toplulukların tıp sistemleri de dahildir. Geleneksel Çin tıbbında, Han tıp sistemi, en varlıklı uygulamalı ve kuramsal birikime ve en eski tarihe sahiptir. Geleneksel Çin tıbbının kaynağı, Çin'in Sarı Irmak bölgesidir.

Çin Tıbbında Gövde

Eski Çin kozmolojisinde kainat, tanrısal bir güç tarafından yaratılmamış, tabiatın esas “ikilik” rolüyle kendi kendine meydana getirmiştir. Bu  ikilik ise şöyledir;  “yang” olarak bilinen aktiflik, ışık, kuruluk, sıcak, pozitiflik, erkeklik ile “yin” olarak bilinen pasiflik, karanlık, rutubet, negatiflik, dişilik yer alıyordu. Tüm bunlar, diri ve cansızdırlar, bütün hadiseler bu temellerin birleşmesinden meydana gelmektedir. Evrenin nihai ilkesi “tao”dur ve  Yin ve Yang’ın miktarını belirlemektedir. Yin ve Yang’ın tabii ilişkilerini değiştiren şeyler fena olarak kabul ediliyordu.  Bunlar iki zıt kavramdır ve aralarında denge olmak zorundadır dengesizlikler sorunları meydana getirmektedir. 

Fizyolojik fonksiyonlar, “unsur teorisine” dayanıyordu. Yalnız çin anlayışında 4 değil 5 esas eleman mevcut idi. 5 rakamının Çin kültürü için mistik bir değeri vardı ve çoğu sınıflandırmada kullanılıyordu: 5 element, 5 tat, 5 kalite, 5 ilaç biçimi, 5 tedavi, 5 sert organ, 5 mevsim, 5 his 5 renk gibi.. Çin felsefesine göre kainat ateş, toprak, maden, su ve odundan oluşmaktadır. Çin tıbbı tedavisinde akapunkturun önemli bir yeri vardır. 

Çin Tıbbında Tanı

Çin tıbbında tanı yapılması için 4 yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; 

  • Gözlem wang( zhen):   Çehre, ten, yürüyüş ve dile önem verilir.
  • Dinleme wen( zhen):   Solunum ve ses önemlidir.
  • Sorgulama wen( zhen):  Beslenme, uyku, boşaltım sistemleri ve belirtileri sorgulanır.
  • Elle muayene qie( zhen):    Her 2 bilekten dahil organları temsil eden 6 değişik nabız alınır, derinliği, hızı, kuvveti ve kalitesi  ölçülür ve değerlendirilir. 

Çin Tıbbında Tedavi

Çin tıbbında en iyi tedavi yöntemi korunmadır. Yani önceden önlem almadır. Kadim Çin hekimleri hastalarına misal olmak için mevsimlerle ve çevreleri ile ahenk içinde yaşar, dengeli beslenir ve egzersiz yaparlar. Bu egzersizlerin başında günümüzde de oldukça popüler olan qigong ve t'ai chi vardır. Hastalık tanısı konduktan sonra ise akapunktur, akupressure ve bitkisel tedavi seçeneklerine başvurulur. Bu tedavilerden günümüzde bilhassa astım, egzama, uykusuzluk,  sindirim sorunları ve ağrıları geçirmek adına kullanılmaktadır.


Genelde alternatif tıbba yönelmek isteyen bireylerin meraklarını gidermek amacı ile sizlere bu yazıyı sunduk. Eğer uygulama olarak Çin tıbbı hakkında bir şeyler isterseniz muhakkak uzmanına danışmanız gerekmektedir. Şimdiden acil şifalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...