9 Ekim 2017 Pazartesi

Cildinizi Soğuktan Koruyun


Soğukların cildinize etkisi  ve soğuklara karşı cildinizi korumak için yapmanız gerekenler hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere; soğukların cildinize etkisi ve soğuklara karşı cildinizi nasıl koruyacağınızı aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Soğukların Cilde Etkisi Cildinizi soğuktan korumanız son derece önemli bir durumdur. Cildinizin soğuğa maruz kalması için dikkat etmelisiniz çünkü soğuk cildinizde kuruluk, kırışıklık ve bir çok problemi berberinde getirin.Cildinizi soğuk havalara ve kurumaya karşı korumak adına aşağıdaki bazı önerileri uygulayabilirsiniz. Mutlaka nemlendirici sürün, cildinizi kurutmayın.  Her sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra iyice kurutun ve nemlendirici sürerek dışarı çıkın.  Yıkanırken kurutmayan sabunlar, saçınız çok kuruysa yağ içeren şampuanlar kullanın.  Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirin.  Bol su için.  Biotin, çinko, folik asit, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinlerle beslenin.  Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanın. Bunların vücut için olanları hem cildin ölü derilerini temizler hem kıl köklerindeki keratin tıkaçları ortadan kaldırır. Bu kıl dönmelerini ve batık kıl oluşumlarını da önler.  Hava şartlarına uygun giysiler seçin. Soğuklarda, çok kalın giymek yerine, ince ama kat kat giysileri tercih edin. Terleten sentetik giysiler, mantar hastalıkları riskini artırır. Kışın daha depresif olduğumuz, iştahımızın arttığı kesin. Ancak her kışı yaz takip ediyor. Fazlalıklar, ihmal edilenler birkaç ay sonra göze batacaktır.

Kışın Soğuktan Cildi Korumak için Yapılması Gerekenler 

  • Aşırı kalorili ve ağır yiyeceklerden kaçınmalısınız
  • Nemlendiricisiz sokağa çıkmamalısınız
  • Susuz kalmaktan kaçınmalısınız
  • Soğuk ve rüzgardan korunmalısınız
  • Ellerinizi kremsiz ve eldivensiz bırakmaktan kaçınmalıısnız
  • Vücutta soğuktan, rüzgardan, ayazdan en fazla etkilenen yer, dudaklar. Dudakları yıpranmaya karşı korumak şart. Bu sadece görünüm için değil, çatlakların yol açtığı ağrıların önlenmesi için de gerekmektedir. 
  • Kayak pistinde ve sokağa çıkarken içinde SPF bulunan koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin
  • Çatlayan dudakları toparlayan özel ürünlerden destek alın. Bunların üstüne de ruj sürebilirsiniz.
  • Dudaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için esmer şekerle dudak kremini karıştırıp dudaklarınıza sürün. Sonra ılık suyla ıslatılmış çok yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe ovun ve durulayın
  • Pudra oranı fazla, uzun süre kalıcı rujları dikkatli kullanın.

Cilt bakımı gerçekten önemli bir konudur. Bundan kaynaklı aşağıdaki yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızı tamamlayacak ve daha sağlıklı bir cilt bakımı yapmanızı sağlayacaktır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...