13 Ekim 2017 Cuma

Çayla gelen güzellik


Ülke insanımızın çaya düşkünlüğü bilinmektedir. Bundan kaynaklı bizde konuyu biraz genişleterek bitki çaylarının faydalarından, çayların nasıl tüketileceğinden ve nasıl hazırlanması gerektiğinden bahsedeceğiz. Ayrıca adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, ısırgan otu, melisa ve papatya gibi çaylardan da bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 


Çayların Yararları 


Çayların cilde , sindirime, bağışıklığa ve bir çok soruna karşı iyi gelmektedir. ama güzellikle ilgili bir konu ele alacağımız için biz size çayların cilde faydalarından bahsedeceğiz. Cilt ile ilgili sorunlarda önemli tedavi yollarının başında kanı temizleyen çayların kullanımı geliyor. Civan perçemi, portakal ve limon kabuğuyla çayır karabaş otu çayı genellikle kanı arındırıcı özelliklere sahip. Şehtare ve altın otlarından yapılan çaylar ise sadece kanı temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda karaciğeri de dinlendiriyor. Aynı amaçla ardıç meyvesi, adaçayı, ebegümeci ve karahindiba çayları da tüketilebiliyor. Cildiniz mat görünüyorsa;  anason, rezene ve lavanta karışımı çayların tüketilmesi oldukça uygundur. Bu karışım aynı zamanda sakinleştirici ve mide problemlerini yatıştırıcı etkilere sahip. Cildin soluk olmasının nedeni yorgunluk veya dolaşım bozukluğuysa papatya ve biberiye çayları da tercih edilebiliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, çaylar tüketilirken kişinin metabolizmasını tanıması yani bilinçli olmasıdır. Örneğin, kuşburnunda yüksek miktarda potasyum vardır; dolayısıyla potasyum dengelerini bozabileceğinden böbrek hastalarının bu çayı içmemeleri gerekir. Aynı şekilde, kolitten yakınanların aşırı gaz oluşumuna neden olan sinameki ve funda yaprağını tüketmemesinde fayda vardır. Şifalı bitkilerle ilgili bu tür olumsuzluklar çok ciddi sonuçlar doğurmasa da, doğru çayların tüketiminin oldukça önemi vardır. 

Çaylar Nasıl Tüketilir

Adaçayı vücudu uyarırken melisa rahatlatır, papatya ağrıları dindirirken sinameki bağırsakları çalıştırır. Yani şifalı çaylarda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta tüketilme zamanları. Deliksiz bir uyku uyumak için melisa veya rezene çayı içilebilir. Fakat günün erken saatlerinde sizi rahatlatıp iş temponuzu düşürebilirler. Zinde bir gün geçirmek için uyarıcı özellikleri olan kuşburnu veya adaçayı içilebilir. Bitki çayları aç veya tok karnına da tüketilmesinde farklılıklar vardır.  Funda yaprağı, sinameki gibi bazı bitkiler bağırsak boşaltıcı özellik taşıdıklarından aç olarak tüketildiğinde sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çaylar  Nasıl Hazırlanmaktadır ? 

Aldığınız bitki çaylarının hazırlanmasında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Örneğin, zencefil, zerdeçal, ıhlamur gibi kök bitkilerin kaynatılarak hazırlanması doğrudur. Bu şifalı çaylar özlerini suya geçirirler ve kullanımı son derece faydalıdır. Bunun aksine bazı bitkiler ya da baharatlar ise kaynatılmaktan hiç hoşlanmıyor. Örneğin adaçayının demlenerek hazırlanması gerekiyor. Bu bitki kaynatılma usulüyle hazırlandığında çok ciddi boyutlarda olmasa da sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Diğer yandan her çayın demlenme ve hazırlanma süresi farklıdır. 

Çayların Güzelliğe Etkisi   • Ada çayı : Cilt sağlığı ve güzelliğinde etkin bir role sahip olan adaçayı cildi enfeksiyonlara karşı korurken yaşlanmaya bağlı cilt aksaklıkları gidermektedir. Diğer yandan doğal östrojen benzeri maddeleri içeren bir bitkidir. Vücudun direncini artırır, enfeksiyonlara karşı korur ve zihni açar. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısına çare olduğu gibi hazım sisteminin düzgün çalışmasını da sağlar. Kanı temizler.Dikkat edilmesi gereken nokta ise hazırlanmasındadır. Uzun süre kaynatılırsa toksit etki yaparak zararlı olabilir. Aşırı kullanımda tansiyonu yükseltebilir. Döl yatağı kaslarını uyardığı için hamilelikte fazla tüketilmesi önerilmez.
  • Ihlamur: Vücudun terlemesine neden olarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede hem cildi gençleştirir hem de korur. Sağlığımıza faydaları arasında ise ; göğsü yumuşatır, balgam söktürücüdür. Bronşit ve solunum yolu problemlerinde oldukça faydalıdır. Vücuttaki her türlü salgıyı artırır. Terletici ve sakinleştirici özellikleri vardır. Sıcak havalarda çok içilmemelidir. 
  • Isırgan otu : Göz sağlığı açısından faydalı olan ısırgan otu aynı zaman da vücudun zinde kalmasını sağlamaktadır.İyi bir raşitizm ilacı ve etkin bir kan temizleyicidir. Kemik iliğini ve vücudun kan yapan iç organlarını canlandırır; idrar söktürücüdür. Alerjilere, gut hastalığına ve romatizmaya da iyi gelir. Daha çok kür halinde tüketilen ısırgan otu ara verilerek yapılır. 
  • Kuşburnu:  C vitamini içermesinden kaynaklı ciltteki kollajen sentezini arttırmaktadır. Ayrıca zararlı toksinlere karşı antitoksidan etkisi ile koruma sağlar. Egzamalı ve alerjik ciltleri sakinleştirir. Kuşburnu sağlığımıza etkileri arasında ; idrar söktürücü özellikleri bulunmaktadır. Sivilce ve egzamaların iyileşmesine yardımcı olur. Hemoroid, enfeksiyon, soğuk algınlığı, yüksek kolesterol, varis, dolaşım bozukluklarına ve yorgunluğa karşı oldukça etkilidir. Genelde aç karnına içilmelidir. 
  • Melisa : Daha çok saç bakımında kullanılan melisa çayı saçın güçlenmesine yardım eder, strese bağlı olarak ortaya çıkan saç ve cilt problemlerine karşı oldukça etkilidir. Tansiyon düşürücü, sinir sistemini dengeleyici, yatıştırıcı, uyku getirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere  sahip olması ile hazımsızlığı giderir. Düşük tansiyonda ve aşırı uyku hallerinde tüketilmemelidir.
  • Papatya : Saç rengini açar, cildin gözeneklerini temizler. Gevşetici, rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Uykunun rahat geçmesini sağlar. Aşırı miktarda tüketilirse uyuşukluk hissi verebilir.Bitki çayları her zaman marketlerden aldığınız şekerli ve asitli içeceklerden bin kat daha iyidir. Yukarıda az miktarda faydalarından bahsedilen bitki çaylarının tüketimine umarım bu yazımızla önem verirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...