6 Ekim 2017 Cuma

Bel Okulu


Bel okulu hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; bel okulunun amaçlarından, eğitim süresinden ve etkinliklerinden bahsedeceğiz. Meraklılar adına yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Bel Okulu Nedir ?


Son günlerde uygulamaya başlanan, tipik rahatsızlar ile ilgili toplum bilinci kazandıran bir takım projeler ile karşılaşıyoruz. Oldukça etkili olan bu projeler sayesinde,  hem hastalar daha rahat uyum sağlıyorlar hem de fiziki açıdan da bir rahatlama yaşıyorlar. . Bu uygulamalardan birisi de bel ağrısından muzdarip olanları ilgilendiriyor. Bel okulu artık bel ağrısı ile mücadele verenler için hizmet vermektedir. Uzun yıllardır hizmette olan bel okulları artık daha popüler bir hal almaktadır. Bundan kaynaklı da bu konuyu ele almayı bir görev bildik. Bel okulu, kişilerin bellerini tanıdıkları, beli, omurga­yı ve vücudu doğru kullanarak bel ağrısından korunmayı ve bellerinin sorumluluklarını almayı öğrendikleri bir koruma eğitimi programıdır. Bel okulunda hasta grupla­rına günlük yaşamda beli koruma yöntemleri ve temel egzersizler öğretilir.

Bel Okulu ve Türkiye 

Bel koruma eğitimi  Avrupa'da 1950'lerden bu yana vardır. Ülkemizde ise ilk bel okulu 1990 yı­lında, İstanbul Tıp Fakültesi’nde başlatıldı. İngiltere’de İsveç bel okulu mode­lini örnek alarak başlatılan program, yıllar içinde geliştirildi.

Bel  Okulu Eğitim Süresi 

Klasik uygulamalarda genellikle 4 saatlik bir eğitim­dir. Eğitimin süresi ve kapsamı uygulanan teknik ve yöntemlere göre değişmektedir.

Bel Okulu Etkinliği 

Bel okulunun  bel ağrılarını azaltmada ve fonksiyonları iyileş­tirmede etkili olduğu gösterilmiştir. Olumlu etkileri uzun süre boyunca devam etmektedir. Yapılan araştırmalarda hastaların % 70 'den fazlasının olumlu sonuçlarını senelerce aldığı gözlemlenmiştir. 

Bel Okulunun  Amacı 

Temel amacı iyileştirmeyi çabuklaştırmak, nüksetmeyi engellemek ve belin sorumluluğunu almayı sağlamaktır. Diğer yandan bel okulu ; 

  • Belin yapısı, işleyişi, hastalıkları ve riskler hakkında  kişileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek
  • Günlük yaşam ve iş yaşamında belin daha sağlıklı olmasını sağlamak ve omurgaya binen yükü azaltmak. 
  • Temel egzersizleri öğretmek,
  • Bel problemiyle başa çıkma yeteneğini geliştirmek,
  • Kendine güveni artırarak  , sağlık açısından sorumluluk bilincini arttırmak
Beli ve vücudu doğru kullanmanın temeli, omurgadaki kavislerin korunarak belin zorlanmadan kullanılmasıdır. Bu noktada  bel ile yapılacak fiziki hareketleri uygun biçimlerde yapılması sağlanmaktadır. Bel ağrısı çekenler mutlaka bu okullara acilen müracaat etmeli ve bu sorunu yaşayanlar ile birlikte bu sorun ile daha iyi yüzleşmelidir. Hem hastalığı tanımak adına hem daha sağlıklı tedavi adına bunu yapmanız çok çok önemli. Bel ağrısı ile artık daha doğru bir şekilde mücadele etmelisiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...