11 Ekim 2017 Çarşamba

Bedensel Hastalıklar ve Panik Atak


Bedensel hastalıklar bazen psikolojik durumumuzu da etkileyebilmektedir. Hastalıklarımız bize panik atak yaşatabilmektedir. Bu yazımızda bundan kaynaklı  panik atağa neden olan hastalıklardan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Bedensel Hastalıklar ve Panik Atak


Bazı bedensel sorunlar kesinlikle panik atak nöbetleriyle karıştırılabiliyor. Mesela  kalp rahatsızlıkları bunların başında geliyor. Hatta araştırmalar gösteriyor ki, bu oran yüzde 10 ile 15 arasında. Yani kalp krizi gibi so­runlar panik nöbetleri başlatabiliyor. Kalp sorunları  olan insanlar sağlıklı bireylere nazaran daha çok panik nöbet geçirmektedirler.  Bazen bu hastalıktan endişe etmek de doğrudan panik nöbeti yaşanmasına neden oluyor.Aşağıda sizlere panik atağa neden olabilecek bazı hastalıklardan bahsedeceğiz. Unutmamanız gerekir ki yazımız sadece ön bilgidir. Eğer panik ataktan veya panik atak yapmasından endişe ettiğiniz bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. 

Panik Atak Yapan Hastalıklar 

Panik atak yapan hastalıklar ayrı kategorilerde incelenebilir. Bunlar ; 

Solunum sistemi hastalıkları;  Bronşit,Astım,Amfizem,Kollajen akciğer hastalıkları,Akciğer fibrosis.
İç salgı bezleri hastalıkları; Kan şekerindeki oynamalar, hipertroidi, adet öncesi sorunları,Gebelik (hastalık olmasa da hormonal değişikli­ğe yol açıyor), karsinoit tümör,Kansızlık.

Kalp-damar hastalıkları:
 • Kalp vurum sayısındaki artış,
 • Koroner damar hastalıkları,
 • Miyokart enfarktüsü,
 • Mitral kapak yetersizliği,
 • Aort kapak yetersizliği,
 • Kan basıncının yükselmesi,
 • Kansızlık sorunları,
 • Kan basıncının düşüklüğü.

Sinir sistemi hastalıkları: 
 • Migren,baş ağrısı 
 • Temporal lob epilepsisi,
 • Baskıya bağlı sinir hastalıkları,
 • Baş dönmesi,
 • Ortakulak iltihabı.


 Bazı hastalıkları aşağıda tanımlayarak panik atak etkilerini daha anlaşılır kılmaya çalışacağız. 

Miyokart enfarktüsü: Kalp krizi olarak bilinen bu rahatsızlık, kalbi besleyen koroner damarlarda kan akımının azalması ve bu damarların tıkanması sonucu kalbin kasla­rının çalışamaz hale gelmesini tanımlıyor. Hastalığın temel belirtisi ise ağrılardır. Bu ağrı genel olarak göğsün orta yerinde bulunan sternumun (göğüs kemiği) arkasından başlar ve öteki yakınmalarla göğsün iki yanına yayılır. Bu yayılma daha çok sol kola ve kolun iç bölgelerine olur. Ağrıyla birlikte bulantı ve kusma durumlarıda meydana gelmektedir.  Bu gibi durumlarda hasta ölüm korkusuna kapılmakta, endişelenmekte ve panik atak yaşamaktadır. 

Mitral darlığı: Sol kalp karıncığı ile kulakçığın arasın­da bulunan rnitral kapakçığın anatomik bozukluğu sonu­cu iyi ve yeterli biçimde açılmayışıdır. Soluk alıp vermede zorluk yaşanması, kalp vurum sayısın­daki artışın bu duruma eşlik etmesi , göğüs ağrısı, bitkinlik, halsizlik, yor­gunluğun yaşanması ile panik nöbetlere yol açan önemli kalp hastalığı mitral kapak darlığıdır.

Mitral kapağın balonlaşması: Mitral kapağın balon yapması, sol karıncık ile kulakçık arasında bulunan mitral kapağın, kalbin kasılması sırasında hafifçe sol kulakçığa doğru girmesi durumudur. Bu sorunda kalp vuruşlarında­ki artış ve fazladan kalp vurumu vardır.  Bu rahatsızlıkta meydana gelen kaygılar ve şikayetler panik nöbetlere neden olabilmektedir. 

Bedensel hastalıklar sadece panik atağa değil başka durumlara da yol açabilmektedir. Bundan kaynaklı dikkat etmek çok önemlidir. Sorununuzun saptanması açısından doktorunuza danışmanızı öneririz.Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...