13 Ekim 2017 Cuma

Baş Ağrısının Nedeni Çene Eklemi Rahatsızlığı


Çene eklemi rahatsızlığı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere çene eklemi rahatsızlığının belirtilerinden, teşhisinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. Sağlık konularında en yararlı bilgileri doktorunuzdan almanız gerektiğini unutmayarak iyi okumalar dileriz. 

Çene Eklemi Rahatsızlığı 


Uzmanlar çene eklemi rahatsızlığı çeken birçok kişinin, hangi doktora başvuracağını bilmediğini, bu rahatsızlık için KBB uzmanları, çene cerrahları hatta nöroloji uzmanlarının kapısını çalan hastalar olduğunu belirtmektedirler. Uzmanlar, çene eklemi rahatsızlığının semptomları, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bu yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırma adına açıklamalar yapmaktadırlar.  Çene ekleminde senelerce ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok kişin aslında eklem uzmanı diş hekimlerine  görünmelidirler. Eğer çene kemiğinde bir ağrı varsa - ki genelde bu durum orta yaşlarda görünmektedir- diş hekimine başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Peki çene kemiğindeki rahatsızlıkların belirtileri nelerdir? Nasıl  anlayacağız ve doktora başvuracağız. Buyurun beraber bakalım Çene Eklemi Rahatsızlığının Belirtileri 


Çene eklemi rahatsızlığı;  baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalar şeklinde kendini göstermektedir. Bazen  kez klinik belirti vermeden yıllarca devam eden, bazen de insanları adeta canından bezdiren bir rahatsızlık olarak süren çene eklemi rahatsızlığının nedenleri arasında ; 
  • Farkında olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza aşırı yüklenmeye neden olabilecek şekilde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olmanız. 
  • Çene eklemi rahatsızlığına neden olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olmanız bulunmaktadır. 


Çene Eklemi Rahatsızlığı için Test 


Aşağıdaki soruların yanıtlarına evet diye cevap vermeniz çene kemiği rahatsızlığı olduğunuzu göstermektedir. Fakat yine de sizler bir doktora danışmalı ve net bilgi almalısınız. 

  1. Çene eklemlerinizden ses geliyor mu?
  2. Ağzınızı açıp kapamada, yemek yemede veya esnemede zorluk çekiyor musunuz?
  3. Çeneniniz arada kitleniyor mu?
  4. Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz?
  5. Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz birbirine temas ediyor mu?
  6. Diş  dökülmesi fazla yaşıyor musunuz? 
  7. Zaman zaman kapanışınızın değiştiğini hissediyor musunuz?
  8. Yemek yerken ve katı gıdaları çiğnerken sıkıntı yaşıyor musunuz? 


Çene Eklemi Rahatsızlığının Teşhisi 


Çene eklemi rahatsızlığınız olduğu teşhis edildikten sonra  tedavi süreci başlamalıdır. Çene eklemi rahatsızlığının nedenlerin anlaşılmasına yardım eden diş hekimi muayenesinin, tedavinin ilk aşamasını olduğunu unutmamak gerekmektedir. Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayeneniz, sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil bütün genel sağlığınızla ilgilidir. Bu muayenede, stres altında olup olmadığınız, dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız, dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınız, ailenizde çene eklemiyle ilgili şikâyetlerinizin olup olmadığına dair sorular sorulacaktır. Alınan cevaplar ve muayene sonuçlarıyla rahatsızlığın nedenlerinin anlaşılması ile uygun tedavi yöntemleri belirlenecektir. Yine muayene sırasında kaslarınızı etkileyecek sinir sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadığı, çene-yüz ve boyun kaslarınızın uyum içinde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaya çalışılır. Doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarınızı parmak uçlarıyla palpe ederek ağrı olup olmadığını, ağzınızı açıp kapatarak çene eklemlerinizde ağrı olup olmadığını ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmediğini ve alt çenenizi açıp kapatma sırasında kayma yapıp yapmadığını ve maksimum ağız açıklığınızı ölçerek muayenenizi tamamlar. 

Çene Eklemi Rahatsızlığının Tedavisi 

Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur.Çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılması, optimum bir kapanışın sağlanması veya çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması  amaçlayan çeşitli tedaviler yapılmaktadır. Okluzyon uyumu (kapanış) tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprülerin de ayrıca gözden  geçirilir ve kapanış hattını dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı yapılabilmektedir. Bu sayede daha rahat bir gece geçirmeniz de sağlanacaktır.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...