13 Ekim 2017 Cuma

Astım Hastalığında Nefes Kontrolü


Astım hastalarında nefes kontrolü oldukça önemli bir konudur. Nefes almada zorlanan ve nöbetlerde nefes almada tıkanma yaşayan astım hastalarının ciğerlerini  kontrol ettirmesi  ve nefes kontrolü yapması önemlidir. 

Astım Hastalığında Nefes Kontrolü

Derin bir nefes  aldıktan sonra ciğerlerinizi  nasıl hissettiğiniz oldukça önemlidir.Bu durum nesnel bir ölçüt değildir.  Uzun süreden beri astımı­nız olsa bile, akciğerlerinizin farklı zamanlardaki işlevsel du­rumunu anlamak zordur. Bu belirsizlik sorun yaratır. Çünkü astım ataklarını önlemede akciğerlerin işlevsel durumunu tam olarak bilmek çok önemlidir. Astı krizlerinizi  tahmin edebilmeniz için sorunu alet yardımı ile belirlemeniz yeterlidir. Birçok kişi için bu alet doruk akışölçeridir.

Astımda Ciğerlerin Kontrolü 

Ucuna termometre bağlanmış üflemeli bir çalgıya benzer bir görünüm taşıyan bu alet, ciğerlerinizden havayı ne kadar hızda ve güçte verebildiğinizi ölçer. Akciğerleriniz iyi çalışırken temel alınacak bir ölçüm yapılır. Bu değeri bilirseniz, akciğerlerinizdeki birazcık kötüleşmeyi bile saptayabilirsiniz. Böyle bir gelişme  daha sonraki süreçte yaşamanızı nasıl şekillendireceğinizi belirler. Hekiminiz doruk akışölçeri kullanmanızın gerekip gerek­mediğini, eğer gerekiyorsa tam olarak nasıl kullanacağınızı size anlatacaktır:   

Akış Ölçerin Kullanımı 

Önce akciğerlerinizde  sorun yokken aleti kullanın ve talimatlarına uyarak işlem yapın. İşlemi üç kez yineleyin ve her seferinde ulaşılan değerleri kaydedin. Sonra bunların ortalamasını alın. Elde ettiğiniz sayıyı artık ilerideki ölçümler için referans ola­rak kullanacaksınız. Referans değer bireylerde farklılık göstermektedir.  Dolayısıyla başkalarıyla karşılaştırma yapmanın bir anlamı yoktur. Yalnızca normal koşullar altında ciğerlerinizden en çok ne kadar hava verebildiğinizi gösteren bir ölçümdür bu.
Daha sonra günde 2 sefer ölçüm yapılmalıdır. Bu ölçümler 3 defa yapılmalı ve daha sağlıklı bilgilere ulaşılmalıdır.  Bu değer, referansın yüzde 80-100′ü arasınday­sa yeşil ışık yanmış demektir; normal yaşamınızı sürdürün. Yüzde 50-80 arası tehlike demektir. Akciğerleriniz en iyi biçimiyle çalışmadığından, biraz tempo düşürmeniz gerekir.Doktorunuzun astım krizinde önerdiği reçeteyi kullanın.  Bu ilacı kullandıktan sonra birkaç dakika kendinizi rahat bırakın; ardından yeni bir ölçüm yapın. Yeniden normal kapasitenin en az yüzde 80′ine ulaştığınızda, normal yaşantınıza kaldığı­nız yerden devam edebilirsiniz.


Astım ciddi bir rahatsızlıktır ve dikkate alınması gerekmektedir. Bundan kaynaklı herhangi bir durumdan şüphe ederseniz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Acil şifalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...