29 Eylül 2017 Cuma

TCA NEDİR / TCA PEELİNG NASIL YAPILIR

 
Son zamanlarda özellikle Avrupa'da oldukça sık kullanılan kimyasal peeling işlemlerinden TCA uygulaması hakkında sizlere bir yazı derledik. Yazımızda TCA nedir, TCA kimyasal peeling uygulaması, TCA kimyasal peeling faydaları, TCA kimyasal peeling zararları hakkında sizlere değerli bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

TCA Nedir


Tıp dilinde "Tricarboxylic Acid Cycle" olarak geçen ancak uzun zamandır cilt yenileme ve kozmetolojik uygulamalarda sağladığı etkin sonuçlar sayesinde önemli bir Peeling uygulaması olarak kullanımıyla sektörde TCA (trikloroasetik asit) olarak bilinen kimyasal peeling uygulaması son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır.  Laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit olan TCA Peeling ürünü  deniyorsanız suda çözelti haline getirilerek elde edilir. Üst deriye uygulandığında deriyi yakarak yeniler ve cilt yenilenmesi sağlar. 

TCA (trikloroasetik asit) peeling kimyasal soyma asitleriyle yapılan oldukça ucuz ve etkili bir cilt bakım metodudur. TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, sivilce izleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir. Kimyasal peeling  işlemlerimde glikolik asit ile beraber en çok uygulanan asit çeşitidir. 

TCA Kimyasal Peeling Uygulaması

Kimyasal peeling asit türü ve solüsyon oranı belirlendikten sonra, temiz cilde asit sürülerek kimyasal peeling işlemi uygulanır. Daha sonra 3-5 dakika kadar beklenir ve  ardından cilt bol su ile yıkanmaktadır. Unutmamak gerekir ki güçlü bir asitle işlem yapmaktasınız ve bekletme süresini aşmamalısınız. 

Uygulanan TCA peeling sonrası uygulandığı bölgede sağlıklı soyulma sürecinin gerçekleşmesi hemde alttan gelen yani derinin kendini daha sağlıklı yenilemesi açısından çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri ve B5 vitamini gibi mineral ve vitaminlerle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt yapısının hassasiyet derecesine bağlı olarak seçilen TCA oranının doğru seçimi hem sağlıklı bir soyulma hemde istenilen sonucun alınabilmesi için çok önemli bir durum olmakla beraber , cildinize yüksek oranlar ile zarar  vermemek ve düşük oranlar ile etkisiz kalmamak adına önemlidir. 

TCA Peelingin Faydaları Nelerdir? 

Kimyasal peeling başta sivilce izleri, cilt lekeleri, gözenekler, cilt çukurları, yara izi, doğum izi, dikiş izi ve ameliyat izi gibi durumlarda oldukça faydalı bir uygulamadır. Kimyasal peeling cildi soyarak yenilenmesine  ve daha güzel, canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. 

Cildinize düzenli olarak uygulana TCA oranı bağlı olarak ortalama 15-20 günlük aralardaki zaman dilimlerinde , 6 seans kadar uygulanan kimyasal peeling sayesinde yepyeni bir cilde kavuşup cildinizdeki kusurlardan ve kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Zararları

Kimyasal peeling uygulaması sırasında bir zarar oluşması çok olası değildir. Eğer cildiniz asite karşı alerjik değilse cildinize zarar vermez. Diğer yandan kullanacağınız asit oranını cildinizin hassasiyetinden daha yüksek seçmeniz cildinize zarar verebilmektedir. Kimyasal peeling üst deriyi yakarak cildinizi temizler. Kimyasal peeling uygulamasından sonra cildiniz soyulduğu için cildinizin bakımını iyi yapmalısınız. Sonuçta kimyasal peeling işlemlerinin cildinizi soyduğunu unutmamalı ve bakım yapmayı ihmal etmemelidir. 

  
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...