30 Eylül 2017 Cumartesi

Stres Giderici Çaylar


Bitki çayları bir çok sağlık faydasının yanında stres gidermeye de yardımcı olmaktadır. Sizlere bitki çaylarının genel yararlarından bahsettikten sonra , stres giderici çaylardan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Bitki Çaylarının Yaraları 

Bitki çayları hem lezzetleri hemde bir çok yararından kaynaklı günlük yaşamda tüketilmelidir. Bitki çayları sindirim siteminden beyine, kilo kontrolünden rahatlamaya, bağışıklık sistminden cilt sağlığı kadar bir dizi faydası bulunmaktadır. İçerdikleri sayısız vitamin - A, B, C, D, E, K vitaminleri- ve mineraller sayesinden bu yaraları sağlamaktadırlar. 

Bitki çayları özellikle günlük yaşamımızdan ve iş hayatımızından kaynaklı yaşadığımız stresi  azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Aşağıda sizlere stres giderici çayların tarifleri verilmiştir. 

Stres Giderici Çaylar

Hayatı çekilmez kılan, insanı bedbaht bir yaşama sürükleyen, kişinin hem kendine hem de çevresine zarar vermeye yönelten stres; çoğu zaman ekonomik sorunlar yaşayan, işle ilgili ya da sağlık problemleri ile baş etmek zorunda kalan insanları etkisi altına almaktadır. Daha sağlıklı bir hayatı ve mutlu yaşamı elbette elde edebiliriz ve bunun için çaba harcamamız gerekmektedir. Aksi düşünüldüğünde kendinizi karanlık bir dünyada bulabilirsiniz. Daha az strese sahip olmak adına yapacağınız sosyal etkinlikler haricinde bitki çaylarından yaralanıp akşamları iyi bir dinlenme sağlayabilirsiniz. Aşağıda sizlere uygun bitki çay tarifleri verilmiştir. 

Karışık stres giderici çay tarifi;


Bir adet limonu kabukları ile rendeleyin. Bir yemek kaşığı nane, bir çay kaşığı lavanta ve bir kahve kaşığı kekiği rendelediğiniz limon kabuklarının üzerine dökün ve iyice karıştırın. Daha önceden kaynatmış olduğunuz yarım litre suyu bu karışımın ekleyin. 15 dakika demlemeye bırakın ve süzün. İçine bal ilave ederek  tatlandırabilirsiniz.

Papatya çayı


Bir tatlı kaşığı papatyayı önceden kaynatılmış su ile haşlayın. 10 dakika demlemeye bırakarak süzün. Her gün 2-3 hazırlayarak için.

Melisa çayı

1 su bardağı su kaynatın. Kaynamış bu suyun içine iki tatlı kaşığı melisa koyun. 5 dakika demleyeme bırakın ve süzerek için.

Rezene çayı


Bir fincan su kaynatın. Kaynattığınız suyun içine bir çay kaşığı rezene ekleyin. Yaklaşık 15 dakika kadar demleyin ve süzerek için.

Fesleğen çayı  


30 gram fesleğen yaprağını 4 su bardağı kaynar su ile haşlayın. Yaklaşık 15 dakika demlemeye bırakın ve süzerek için. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.Diğer bir fesleğen çayında ise fesleğen tohumlarının kaynar suyun içinde 15-20 dakika demleyerek, süzün. Hazırlanan çayı günde 2 kez için.

Lavanta çayı

İki çay kaşığı lavanta, önceden kaynatılmış bir bardak su ile haşlanır. Yaklaşık 10 dakika demlemeye alınır ve süzülür. Ardından soğutmadan içilir. İsteğe bağlı balda eklenebilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...