30 Eylül 2017 Cumartesi

Şeker Hastalığı Tedavisi ve Diyet

 
Hem şeker hastalığınızı anlamanız hem de şeker hastalığına karşı uygun bir diyet yapmanız açısında sizlere hazırladığımız yazımızda şeker hastalığınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden  ve şeker hastalığı diyetinden bahsedeceğiz. 

Şeker Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hastalığa yakalandığı saptanan bir şeker hastasının tedaviye derhal başlaması gerekir. Eğer buna dikkat edilmez ise daha kötü sonuçlar ile karşılaşılabilinir. Tüm şeker hastalarında tedavinin ana amacı, hasta­ya, sağlık, mutluluk ve normal bir beslenme sağlayabilmektir. Burada, normal bir beslenmeden kasıt, hastanın karbonhidrat metabolizmasının normale ola­bildiğince yakın gerçekleşmesine olanak sağlayan bir rejimin uygulanmasıdır. Bu, insülin ve bazı öneriler­le, haplarla ve denetimle, ya da yalnızca denetimle sağlanabilir.  Kişiden kişiye değişecek olan bu yöntemlerde ; 
 • Hastalar, hastalıklarının ne olduğu ve bu hastalığın kendilerini nasıl etkilediği konusunda bilgilendirilmelidir. 
 • Besinlerini  nasıl tüketmeleri gerektiği anlatılmalıdır. 
 • Kendi kendilerine kanlarında ya da idrarlarında şeker ve keton ölçümü yapmayı öğrenmeleri ge­rekir.
 • Kendilerine insülin enjekte edebilmeyi öğren­meleri ya da ilaçlarını gerektiği gibi kullanmayı bir alışkanlık haline getirmeleri zorunludur.
 • Hastalığın yol açtığı sorunlara karşı nasıl başa çıkabilecekleri konusundan bilgilendirilmeli gerekir. Şeker Hastalığı ve Diyet

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları herkes için iyidir. İnsanlar besleyici gıdaları seçtiklerinde ve porsiyon boyutlarını izlediklerinde, bedenleri ihtiyaç duydukları besinleri ve en iyi şekilde çalışacak doğru kalori miktarını elde ederler. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, belirli türden kanser ve kalp hastalıkları alma şansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Şeker hastalığı yani diyabetiniz olduğunda, doğru gıda seçimlerini yapmak konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü vücudunuz, ihtiyacınız olan şekilde yemek kullanmanıza yardımcı olacak kadar insülin üretmemektedir. İnsülin olmadan, vücudunuzun enerjiyi değiştirmek için daha uzun bir zaman vardır. Bu, ne yediğiniz, ne zaman yediğinizi bilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Diyabette Yemek Planı ve İhtiyaçlar

Yemek planı ihtiyaçlarınız bireysel diyabet bakım planınıza bağlı olacaktır.


 • Vücudunuzun yiyecek, özellikle karbonhidratlar (şeker ve nişasta), daha kolay işlemek için sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayın. Sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak ve korumak için yeterli yiyecek yiyin. 
 • Yemek planınızın vücut fonksiyonlarını korumanıza, aktivite için enerjiye sahip olmanıza ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olduğundan emin olun.
 • Kalbe sağlıklı olan yiyecekleri seçin, bu kan şekerinizi ve kan basıncınızı iyi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. 
 • Sağlıklı dengeli beslenmeyi kan şekerinizi ve kan basıncınızı kontrol altında tutmak için yukarıdaki  yönergelere uyun.
 • Yemeklerinizi diyabet ilaçlarınızla koordine edin. 
 • İnsülin çekimlerinizle yediğiniz yemeği koordine edin.
 • Gıda planınızın vücut fonksiyonlarını korumanıza, aktivite için enerjiye sahip olmanıza ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olduğundan emin olun. 
 • Yiyecekleri iyi ya da kötü olarak düşünmek yerine, hangi yiyeceklerin iyi sağlığı desteklediğini düşünün. Aşağıdaki yönergeler, hangi bakım planında olursanız olun, diyabetinize daha iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. Ve tüm ailen de fayda sağlayabilir.

Şeker Hastalığında Beslenme 


 • Farklı türde yiyecekler yediğinizde, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alma şansınız daha yüksektir. Sadece yemeklerden yeterli besin aldığınızdan emin değilseniz, her gün bir multivitamin almayı düşünün.
 • Hafta boyunca aynı yemeklerde aynı miktarda karbonhidrat yemeye çalışın. Örneğin, iki parça tost ve bir buçuk bardak portakal suyu 45 gram karbonhidrata eşittir (tost için 30 gram ve portakal suyu için 15). Kahvaltıda bunu tüketirseniz, farklı yiyecekler seçseniz bile, her gün aynı miktarda karbonhidratı hedefleyin. Öğle ve akşam yemekleri için de aynısını yapın. 
 • Vücudunuzun biraz yağa ihtiyacı vardır, ancak her gün yediğiniz kalorilerin sadece yaklaşık yüzde 30'u (yaklaşık üçte biri) yağdan gelmelidir. Diyetinize yağ eklediğinizde, zeytin yağı gibi mono- ve poli-doymamış yağları seçin. Doymuş ve trans yağlardan kaçının. Bu yağlar genellikle oda sıcaklığında katıdır (margarin gibi) ve yağların en az sağlıklı olanlarıdır. Paketlenmiş gıdaların çoğunda bulunan gıda etiketleri, ürünün doymuş veya trans yağ içerdiğini ve her bir porsiyondaki miktarı size söyleyecektir. 
 • Yemekleriniz ve atıştırmalıklarınızla az miktarda yağsız protein ekleyin. Protein daha az aç hissetmenize yardımcı olur ve vücudunuza enerji ve büyüme için ihtiyaç duyduğu besinleri verir. Çoğu insan her gün dört ila altı ons protein gerekir. Kümes hayvanları ve balık gibi yağsız et ve kuru bezelye, fasulye ve mercimek gibi baklagilleri seçin. 
 • Sebzeler, meyveler ve bütün tahıl ürünleri, her gün ihtiyacınız olan vitaminleri, mineralleri ve lifleri almanıza yardımcı olur. Tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, baklagiller, yeşil ve sarı sebzeler lif bakımından yüksektir. Ve onlar da vitamin ve minerallerle doludur.
 • Yağ veya şekerin düşük olduğu gıdalarda bile kalori bulunur. Yemeklerinizi tek porsiyon boyutları için planlayın. Bu şekilde çok fazla yemek yiyemeyeceksin. Servis boyutları izlemek aynı zamanda sağlıklı bir kilo almanıza yardımcı olabilir. Bu özellikle diyabetin yönetimi için önemlidir, çünkü fazla kilolu olmak şeker hastalığını kontrol etmeyi zorlaştırır. 
 • Basit şekerli (sofra şekeri gibi) yiyecekler besin yolunda fazla bir şey sunmaz. Ayrıca kalorilerde de yüksek ve sadece diyetinizin küçük bir parçası olmalıdır. Bu yiyecekler arasında beyaz ekmek, kek ve kurabiyeler de bulunur. 
 • Ekstra tuz ve sodyum, yüksek tansiyon riskinizi artırabilir. Yüksek tansiyon, diyabetli kişilerde daha yaygındır ve inme, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Öğle yemeği, konserve ve çoğu restoran yemek gibi işlenmiş ve fast foodlar genellikle sodyumda yüksektir. Yediğiniz işlenmiş yiyecek miktarını sınırlayın ve tuz çalkalayıcısını dikkatlice kullanın. 
 • Ne zaman ve nasıl alkol aldığınız konusunda çok dikkatli olun. Alkol, diyabet ilaçlarınızla etkileşime girebilir ve çok düşük kan şekerine neden olabilir. Alkol  kan şekeriniz düşmeye başladığında, alkol karaciğerinizi depolanmış glukozu kan akışınıza bırakmasını engelleyebilir. Kan şekeriniz çok azalırsa, dışarı çıkabilir ya da bir nöbet geçirebilirsiniz. 

Şeker hastalığı sinsi bir hastalıktır ve dikkat edilmelidir. doktor kontrollerinizi düzenli yaptırmanız gerekmektedir. Size yardımcı olması açısından blog sayfamızdaki diğer beslenme ve sağlıklı yaşam yazılarımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...