29 Eylül 2017 Cuma

Salisilik Asit Peeling

 
Blog okurlarımız için bu yazımızda salisilik asit hakkında ve salisilik asit kullanımı hakkında bilgiler vermek istedik. Salisilik asit nedir, salisilik asitin faydaları,salisilik asit uygulaması ve salisilik asit uygulamasını ne sıklıkla yapılacağından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Salisilik Asit Nedir

Aspirinin kimyasal adı asetilsalisilik asittir. Aspirin, salisilik asitin fenolik hidroksil grubunun asetillenmesiyle hazırlanana salisilik asit türüdür. Salisilik asit teknikte sodyum fenoksit ile karbon dioksidin yüksek basınçta ısıtılmasından elde edilir.Bu etkileşmede oluşan sodyum tuzu bir mineral asidi ile muamele edilir ve serbest salisilik asit açığa çıkar.

Ham madde sorunu olmayan salisilik asit  tüm Dünya'da yetişen söğüt ağacından elde edilmektedir. Sögüt ağacının yaprak ve kabuklarından tabii olarak üretilen salisilik asit eski çağlardan beri ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktaydı. Söğüt ağacında bulunan bu asit türü Hipokrat tarafından tıbbi etkilerinden yararlanmak maksadıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Salisilik Asit Peeling Faydaları

  • Güneş ışınlarının ve  çevresel faktörlerin deride oluşturduğu kırışıkların tedavisinde
  • Güneşe ışınlarına ve yaşa bağlı cilt  lekelerinin tedavisinde 
  • Karaciğer lekeleri, çiller veya yüzdeki koyu renkli lekelerin tedavisinde 
  • Melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri salisilik asit peelingi ile tedavi edilebilmektedir.
  • Sivilce yani akne tedavisinde, sivilce izi geçirmede kullanılmaktadır. 
Salisilik asit ile yapılan peelingte oluşturulan kontrollü soyma işlemi ile  yeni cilt dokusu meydana gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

Salisilik Asit Peeling Nasıl Uygulanır?

Yukarıda sayılan problemlerin giderilmesinde kullanılan salisilik asit uygulaması; cilde daha derin ve hızlı işlemesi sayesinde en sık kullanılan cilt bakım ürünlerinden (tonikler ve gece kremlerinde) ve kimyasal cilt soyma işlemlerinden yani kimyasal peeling uygulamalarından bir tanesidir. Cilt görünümünü iyileştirmek, ölü deriyi uzaklaştırarak doku gelişimini desteklemek ve sivilce tedavisi için kullanılır.

%10 – 25 – 40 – 50 – 60 – 70 ve %80 gibi Belirli konsantrasyonlarda dercelendirilebilen salisilik asitin, cilt yapısına göre hazırlanmış oranın belirlenmesi ile  uygulanacak deriye pamuk yardımıyla ve homojen olarak sürülür. Deride oluşması istenen etki gözlemlenene kadar maksimum 5 dakika deride bekletilir ve sonrasında cilt temizlenir.

Ağrısız bir işlem olan salisilik asit uygulamasında geçici olarak hafif derecede yanma,batma ve iğne  batması hissi gözlemlenebilir. Kişiye zarar veren bir yan etkisi olmamakla birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden düzelen kızarıklıklar da oluşabilir.

Salisilik Asit Peeling Ne Sıklıkla Uygulanır?

Bir Peeling uygulaması olarak salisilik asit peeling rahatlıkla ev koşullarında yapılabilen bir peeling yöntemidir. Bir çok internet sitesinde gereksiz korkular yaratılarak insanların güzellik merkezleri ve dermatologlara baş vurması gerektiğinin belirtilmesinin altında yatan neden , yüksek miktarlarda istenen seans ücretleri düşünüldüğünde gayet net anlaşılmaktadır. Kimya siteleri ve eczanelerde saf veye tonik şeklinde edinebileceğiniz salisilik asit  kullanımı ve uygulanması oldukça kolay bir peeling ürünüdür.  Ev koşullarında uygulayabileceğiniz, salisilik asit uygulamasında belirli bir sayı sınırlaması olmamakla birlikte istenen etki genellikle 6-8 uygulama sonrasında gözlemlenir. İki uygulama arasındaki ideal zaman 5 ile 10 gün aralığıdır. Kişinin cilt yapısına bağlı olarak istenen medikal sonuçlar çok kısa sürede de elde edilebileceği gibi bazı kişilerde ek uygulamalar gerekebilir. Salisilik asit Peeling uygulaması sonrasında iyileşmenin sürdürülebilmesi için seans sayısının ve uygulama sonrası ten dengesinin kazınılması sağlayacak çinko oranı yüksek pişik kremleri ve B5 vitamini gibi destekleyicilerinde kullanımı son derece önem arz etmektedir.Yazımız burada sona ererken sizlere Laktik Asit Peeling başlıklı yazımızı da sunuyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...