30 Eylül 2017 Cumartesi

Sağlıklı Yaşlılık ve Beslenme


Yaşlılık döneminin daha sağlıklı geçirilmesi adına yaşlılık ve beslenmenin önemi hakkında size bir yazı hazırladık. Yazımızda yaşlılıkta meydana gelen cilt sorunlarına karşı da nasıl beslenebileceğinizden bahsedeceğiz ve kırışıklık karşıtı C vitamini alımından bahsederek yazımızı  bitireceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Sağlıklı Yaşlılık ve Beslenmenin Önemiİnsanların doğumu, yaşlanması ve ölümü önlenemez bir gerçektir. Yaşlılıkta engellenemez ve yılların etkisi ile kaçınılmaz sonuca doğru varır. Ancak yaşlılık döneminde yaşanan sıkıntılar , rahatsızlıklar, cilt problemleri  en aza indirilebilir. Bu yüzden kendimize çok iyi bakmalı ve özellikle stresten uzak durmalıyız. Beden sağlığı açısından da doğal beslenmenin etkisi çok önemlidir. Stressiz ve doğal yaşam süren insanların yaşlılık süreleri oldukça uzundur ayrıca daha rahat yaşlılık sürecini tamamlarlar. Herkesin anti-aging yani erken yaşlanmayı önleme, genç kalma hedefi ve isteği vardır. Vücudumuzun sağlıklı yaşlanmasını desteklemek, fiziksel ve zihinsel gerileme risklerini azaltmak isteriz. Zamanı durduramazsakta zamanın etkilerini hafifletebiliriz. Bunun için aşağıdaki önerilere uymamız yeterlidir. 

Cilt Sağlığı  ve Beslenme

Meyve, sebze ve tahılların zaten sağlıklı olduğunuz biliyoruz. Peki yaşlanmaya karşı olan besinler hakkında ne kadar bilgimiz vardır biliyor muyuz? Böğürtlen, kızılcık, yaban mersini, çilek, ahududu ve dut cilt yaşlanması belirtilerini ortadan kaldıran bitkisel ürünler arasındadır. Bilişsel gerilemeyi durdurarak beyin motorunun işlevlerini destekler, yaşla artan sorunları azaltır antioksidan içerdiklerinden polifenolik bileşikler bakımından zengindirler.

Bir fincan çilek, oksidatif stres inflamasyonunu düşürür ve beyin hücrelerinin sinyalerini geliştirir. Kırmızı biber, portakal, çam fıstığı, kavrulmuş ayçiçeği, aspir yağı. ; c vitamini bakımından zengindirler ve cildinizde dahil tüm vücudunuzu korurlar. Fındık ve fındık yağı da benzerdir.

Kırışıklık Karşıtı C Vitamini

C Vitamini ve linoleik asit kırışıklıkları giderir, cilt kuruluğunu azaltır, derinin incelmesini önler. Kakao oksidatif hasara karşı mücadele eder. Fenolik kimyasallar ile güçlendirilmiştir. Kırmızı şarap ve yeşil çay kadar antioksidan barındırmaktadır.  Yağsız süt ile yapılan kakao kemiklerinde sağlığını korumak ve güçlendirme sağlamak açısından önemlidir. Ispanak, lahana, karalahana, zihinsel işlevlere karşı oldukça yararlıdır. Ceviz, beyin performansını güçlendirir. Balık, zihinsel yetenekleri güçlendirir. B2 Vitamini

Özellikle yaşlandıkça hafıza da sıkıntılar meydana gelebilmektedir.  Alzheimer hastalığı bile baş gösterebilmektedir. Bunun için yukarıdaki besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. 

Yazımız umarım size yardımcı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...