30 Eylül 2017 Cumartesi

Sağlıklı Yaşlanma İçin Besin Önerileri


İnsanların yaşlarına göre beslenmesi gerektiğini artık herkes bilmektedir. Özellikle anne ve babalarımızın yaşlarının ilerlemesine bağlı olarak beslenme şekillerini de değiştirmek çoğu zaman bize düşmektedir. Sizlere yaşlılarda beslenme nasıl olmalıdır ve yaşlılar için beslenme önerileri başlıkları altında bilgiler vereceğiz. Umarım yazımızın sizlere yararı olur. İyi okumalar. 

Yaşlılarda Beslenme Nasıl Olmalıdır ? 

Genelde 30 yaşında sonra artık büyüme insan için durmakta ve yaşlanma hafif hafif başlamaktadır.. Genellikle yaş ilerledikçe fiziksel uğraşılar azalır. Hatalı beslenme ve hareketsizlik ile beraber organların işlevlerinde bozuklukları artırarak orta yaş döneminin verimini azaltıp, yaşam süresini kısaltır. Bu bo­zuklukların başında hipertansiyon, damar sertliği, kalp yetmezliği, şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları gelir. Karaciğer faaliyetleri azalır. Görme ve işit­me organlarının çalışmaları aksar, az kalsiyum alımı, fiziksel aktivitenin az­lığı, hormonal dengesizlik ve emilme yeteneğinin azalması sebebi ile ke­miklerden kalsiyumun çekilmesi artar. Kas kütlesi azalır. Buna bağlı olarak kemik hastalıkları görülür. Sindirim sisteminin çalışmasının azalması ile alı­nan yiyeceklerin sindirilmesi zorlaşır. Bütün bu organlardaki bozukluklar sebebi ile besinlerin emilmesi ve vücutta kullanılması güçleşir.

Genelde yaşlılıkta beslenme ile ilgili en önemli sorunu diş kayıpları, dişlerde çürüme ve yiyeceklerin tüketilmesinde zorluk kendini göstermektedir. İyi çiğnenmeyen yiyeceklerin sindirimi bir hayli zor olur. Geçim sıkıntısı için­de olup, aldığını kiraya veren ya da yalnızlık ve kimsesizliğin verdiği bunalım içinde olan bir yaşlının yiyeceklerini iyi seçemediği, iyi hazırlayamadığı ve yi­yemediği de gösterilmiştir.


Yaşlılarda Beslenme  Önerileri 

  • Öğün sayısı artırılarak her öğündeki yiyecek miktarı azaltılır. Böylece sindirim daha rahat sağlanmış ve yaşlı olmanın kötü hissi ortadan kalkmış olur. 
  • Yaşlılar için en önemli konu sıvı alımıdır. Böbrek sağlığı için tuzun azaltılması sıvı alımının arttırılması gerekmektedir. 
  • Diyetin enerjisi normal vücut ağırlığını koruyacak şekilde ayarlanır.
  • Diyetteki yiyecekler kişinin ekonomik durumuna, beslenme alışkanlıklarına ve sağlık durumuna göre düzenlenmesi gerekir. 
  • Yaşlılar için kesinlikle kızartma türü yemeklerden kaçınılması gerekmektedir. Yemekler kapalı tencerede kendi suyu veya yeter miktarda su eklenerek veya ızgarada pişirilir. Çiğneme güçlüğü olanlarda yiyecekler yumuşak ve sulu şekilde hazırlanır. Diyette yeteri kadar sebze ve meyve bulundurularak kabızlık önlenir.
  • Ağır tatlılar, hamur işleri yaşlıların diyetinde yer almamalıdır. Eğer illa tatlı tüketilmesi gerekiyorsa sütlü tatlılardan az miktarda seçilmelidir. 
  • Günde 1-2 kez çay, kahve almaktan yaşlılar hoşlanabilir. Bu da sinir sistemine olumlu etki edeceğinden, besinlerin kullanılmasını kolaylaştırabilir. Çay, şekersiz içilmeli ve limonla tüketilebilmeli  bazen de bitki çayları olmak üzere tüketilmelidir. 
  • Diyetteki katı yağlar ve toplam yağ miktarı azaltılır. Böylece ileride or­taya çıkacak bozukluklar için bir ön önlem alınmış olur. Yemeklerde ge­nellikle sıvı yağlar kullanılır.
  • Süt ve yoğurt miktarı artırılır.Günlük diyetlerinde, yapacakları bu değişiklikler yanında yaşlılara, açık havadan yararlanmaları, vücudu yormayacak, fakat düzeli ve sürekli olacak şekilde hafif fiziksel egzersizler yapmaları, mümkün olduğu kadar üzüntü, heyecan, tedirginlik gibi sinir sistemini etkileyecek streslerden kaçınmaları ve düzenli bir yaşamı sürdürmeleri önerilir
Konumuzla alakalı olarak Sağlıklı Yaşlılık ve Beslenme hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Yaşlıların beslenmesi ve sağlığı biz gençlerinde sorumluluğundan olduğunu belirtmek gerekir. Daha nice senelere... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...