6 Eylül 2017 Çarşamba

Saç Bakımı İçin İpuçları


Uzun veya kısa, düz veya kıvırcık her kadın saçlarını bakımlı olması için çaba göstermektedir. Fakat saç bakımında yapılan genel hataları önlemek ve daha sağlıklı bir saç bakımı sağlamak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sizlere saç bakımınız hakkında aşağıda bazı ip uçları vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Saç Bakımı ve Saç Yıkama 


Saçın güzel olması için öncelikle temiz olması şarttır. Saçları temizlerken kullanılan ürünlerde oldukça önemlidir. Daha çok köpürmesinden kaynaklı paraben ve SLS içeren ürünler tercih edilse de bu maddeler saç sağlığı açısından zararlıdır. Krem işlemini uygularken,kullandığımız saç kremi herhangi bir bakım özelliği taşımıyorsa saç derisine temas etmeyecek şekilde sadece uç kısımlara uygulanmalıdır.Saç derisinin asit seviyesi ciltten daha fazladır. Bu nedenle bazik özellikli sabun saç için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Saç tellerinin kurumasına ve canlı hücrelerin tellerden ayrılmasına neden olur. Ayrıca saçları yıkarken ılık su kullanılmalıdır. Sıcak su saç tellerine ve saç dersine zarar verebilmektedir. 

Saç Derisi Bakımı ve Saçlara  Hacim Kazandırma


Saçınızı yıkadıktan sonra havluyla hafif friksiyon yaparak kurulayın.  Daha sonra herhangi bir doğal yağ ile saçlarınıza hem nem katabilir hem de daha hacimli yapabilirsiniz. Bunun için doğal yağ ile saç derisine ve saçlarınıza masaj yapmanız yeterlidir. Kurutma makinesi kullanıyorsanız, parmaklarınızla saç köklerinizi ayırarak kurutun. Saçınız kuruyken hacim kazandırmak istiyorsanız, bir püskürtücü yardımıyla nemlendirin ve yuvarlak hareketlerle saç dibinize masaj yapın.  

Saç Tipine Göre Saç Bakımı 

Saçınız düzse, muhtemelen yağlanma daha çok görünecektir. Bu genel bir ifadedir, kıvırcık saçlı kadınların saçlarının genelde kuru olması gibi.  Saçlarınızın fazla yağlı olması saç derisi sorunu yanında saç tellerinize de zarar verebilmektedir.  Yağlı saçlar için de kıvırcık saçlar için de doğal yağlar kullanılabilinir. Fakat kıvırcık saçlar için nemlendirici kullanımı daha yoğun iken yağlı ve düz saçlar için daha azdır. Ayrıca kıvırcık saçlar daha az yıkanmalı , düz saçlar daha çok yıkanmalıdır. Yıkadıktan sonra saçınızın suyunu bir havluyla alıp, 4-5 damla silikon bazlı parlaklık verici serum uygulayın (saçınızın kalınlığına göre miktarı artırabilirsiniz). Saçınızı elinizle açın ve kendi kendine kurumasını tercih edin.Saçınız dalgalıysa, parlaklık artırıcı bir şampuan ve krem kullanın. İyi çalkalayın. Geniş dişli bir tarakla saçlarınızın uçlarını açıp uçlardan köklere kadar silikon bazlı parlaklık verici bir sprey uygulayın. Önüne bigo takılmış bir fönle kurutun.Yaz aylarında saçınızın ve saç derinizin bakımına daha fazla özen gösteri. Boyalı, permalı saçların yazın özellikle bakıma ihtiyacı vardır. Kullanacağınız ürünlerin güneş korumalı olmasına dikkat edin. Saçınıza nem verecek bakım maskeleri uygulayarak besleyin; saçınızdaki kuruluğu ve yıpranmayı önleyerek canlı, parlak bir görünüm sağlayacaktır. Saçınızı deniz tuzu ve klordan tamamen arındırmak için çok iyi durulayın.

Saç Boyama 

Saçları farklı renklerde görmek her kadının isteğidir. Ayrıca saçlardaki renk tonunu ayarlamak için de kadınlar saçlarını boyatabilmektedir. Bunun dışında saçlarınızı kına gibi doğal boyalar ile de boyatabilirsiniz. Burada önemli olan kimyasal boyalardan oldukça kaçınmak ve saç boyamasından sonra yapılacak bakımlarda dikkatli olmaktır. Saçınızı boyandıktan sonra oraya buraya dağılmış boyayı temizlemek için boyanın bir kısmını saklayın. Boyalı bölgeye taze boyayı sürdükten sonra bölgeyi ılık suyla yıkayın. Saçınıza ışıltı ve parlaklık kazandırmak için boyalı saçlar için hazırlanmış olan şampuanları tercih edin. Yeniden yapılandırıcı ve enerji verici bir serumla düzenli olarak kür yapmayı da ihmal etmeyin.

Saç Bakımı yaparken işinize yarayabilecek küçük ipuçları
  • Saçlarınız için uygun doğal yağlar kullanın: Badem yağı, jojoba yağı, zeytin yağı, hindistan cevizi yağı...
  • Saçınız sürekli karışıyor ve zor mu taranıyor? Herhangi bir saç kreminden çok az bir miktarı (birkaç damla) spreyli bir şişeye koyun. Su ekleyin ve iyice çalkalayarak kullanın.
  • Kepekten korunmak için bal kullanın! Çeyrek bardak sıcak suda 1 kaşık balı eritin. Parmaklarınızla saç diplerinize masaj yaparak bu karışımı iyice yedirin. Daha sonra saçınızı yıkayıp durulayın. Farkı fark edeceksiniz

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...