29 Eylül 2017 Cuma

Peeling Ürünleri


Peeling ürünleri hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere peeling nedir, peeling türleri -fiziksel peeling, kimyasal peeling,lazer ışık peeling, bitkisel peeling- nelerdir başlıkları altında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Peeling Nedir?


Peeling cildin üst tabakası olan epidal tabakada bir çok sebepten kaynaklı meydana gelmiş dermatolojik hasarı onarmada veya cildin yenilenmesi ve cildin yaşlanmasının engellemesi açısından önemli bir uygulamadır. 

İnsan cildi  maruz kaldığı çevre kirliliği ve dokuya yapışan toz ve gözle görülemeyen bakteriler sayesinde yıpranmakta derinin canlılığını kaybetmesine sebep olan hasarlara  maruz kalmaktadır. Deri üzerinde bir doku oluşturan bu kirler gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumu başta olmak üzere  bir çok probleme neden olmaktadır. Peeling ise bu problemlere karşı cildi temizlemenin yanında ölü deriyi kaldırmakta ve cilt yenilenmesi sağlamaktadır. 

Peeling Türleri


Peeling kullanılan malzemeye göre dörde ayrılabilir. Bunlar fiziksel peeling, kimyasal peeling, bitkisel peeling ve lazer ışık peeling olarak ayrılabilir. Peelinge bu isimlerin verilmesinin sebebi kullanılan malzemenin niteliğidir. Fiziksel peeling derinin sert cisimler yardımıyla soyulması yöntemidir. Kimyasal peeling kimyasal asitler yardımıyla yapılan peeling türüdür. Bitkisel peeling bitki özleriyle yapılan peelingdir, aslında bu da bir çeşit kimyasal peelingdir, bitkilerdeki asitlerin etkisinden yararlanılır. Lazer peeling ise lazer ışınları yardımıyla yapılan peelinge verilen isimdir.

Fiziksel Peeling


Bazı cisimler yardımıyla cildin soyulması yöntemidir. Bu maddeler kese, kabak lifi, meyve çekirdekleri, şeker, tuz, kahve gibi ince taneli maddelerle cildin soyulmasıdır. Cilde sürülen maddeler ölü deriyi temizlemektedir. Zaten peeling maskesi ve peeling ürünlerinde bu maddeler oldukça sık kullanılır. Derinin hafif soyulması ve ardından bakım yapılması gerekir. Fiziksel peeling diğer peeling işlemlerine nazaran daha kaba ve etkisiz bir işlemdir.  Normalde yüzünüzü yıkamanız bile peeling etkisi yapar, yani cildinize yaptığınız her işlem fiziksel olarak soyulma etkisi gösterir. Özellikle sıcak su ve sabun yardımıyla hamamlarda veya banyoda yaptığınız işlemde kir çıktı dediğiniz şey aslında ölü deridir. Bu da fiziksel peelingdir. Peeling işlemlerinde önemli olan diğer uygulama ise peelingden sonra bakımın yapılması ve cilt yenilenmesinin sağlanmasıdır. 

Lazer Işık Peeling

Elektrokoterizasyon/ Koter ile yakma : Sorunlu bölgeye lokal olarak uygulanan elektrik akımı ile gerçekleştirilen peeling yöntemidir. Uygulama esnasında oluşması muhtemel ağrının azaltılması için bölgeye anestezi işlemi yapılmalıdır. 

Lazer tedavisi ise Koter ile yakma yönteminden daha hafif bir uygulama olmasına rağmen ciltte iz bırakması olası ihtimalleride taşımaktadır.  Lazer ışını ile peeling risk barındırmasından kaynaklı daha az tercih edilmektedir.  Geçmişte en son başvurulan yöntem olarak uygulana lazer ışıklı peeling, özellikle kimyasal uygulamaların etkin sonuçlarından sonra  daha az tercih edilir hale de gelmiştir. 

Green Peel - Bitkisel Peeling

Popülerliğini “green peel” yani dilimize “bitkisel soyma” olarak çevirebileceğimiz tanımıyla, kazamnmış olan peeling uygulamasıdır.  Bitkisel peeling  aslında bir çeşit kimyasal peeling uygulamasıdır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bitkilerin içeriğindeki asitlerden yararlanılır. 

Tıpkı alfa-hidroksi asitlerde olduğu gibi  bitkilerden direk elde edilen ürünler kullanılır, Bazı bitki ve meyvelerin  içeriğinde doğal olarak bulunan asidik bileşiklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir peeling yöntemi  çoğu zaman bu doğal asitlerin güçlendirilmesi ile elde edilmektedir. 

Bitkisel peeling uygulamaları yeterince bilgi alınması dahilinde evde kolaylıkla yapılmaktadır. Diğer sitelerde klinik merkezlerde yapılması söylenmesinin arkasında para kazanma kaygısından başka bir şey yoktur. 

Kimyasal Peeling


Kimyasal Peeling, cildin üst tabakasına doğal olmayan yani laboratuvar ortamında hazırlanmış, kimyasal maddelerin karışımıdır. Kimyasal peeling  ile en dış cilt tabakasının  hücre dokusnda kurutularak kimyasal yanık oluşturulması ve katmanlar halinde soyulmasını sağlayan işlemidir. Daha sonra cilt yenilenmesi sağlanır ve cildin daha sağlıklı olması amaçlanmaktadır. 

Asit içeriği yoğun uygulamalarda yaratacağı doğal etkiler itibariyle; kuruluk, kızarıklık, kararma ve beyazlanmalar dahilinde gerginlik hissi olabilir, cildin yapısına bağlı olarak nadiren de olsa alerji durumları meydana gelebilmektedir.

Bu gibi durumların önününe geçmek ve cilt dengesinin sağlanması açısından kimyasal peeling sonrası derinin daha sağlıklı yenilenmesi  amacıyla vitamin ve mineral katkılı içeriklere sahip krem ve solüsyonlar kullanmak, sıkıntılı gibi görünün uygulama-tedavi sürecininde sorunsuz atlatılmasını sağlayacağı unutulmamalı, özellikle B3 vitamini-niyasin, çinko oksit içeriği yüksek pişik ve nemlendiricilerin düzenli kullanılması gerekmektedir. 


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...