29 Eylül 2017 Cuma

Peeling Maskeleri

 
Peeling maskeleri hakkında hazırladığımız yazımızda ; yüz peelingindne , el peelinginden, ayak peelinginden,cilt yapısına göre peeling uygulamalarından, kahve peelinginden ve kil peelinginden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Peeling Maskeleri


Peeling cildin üst tabakası olan epidal tabakada bir çok nedenden kaynaklı meydana  gelmiş dermatolojik hasarını geçirmede yada cildin hasar görmemiş olsa da anti-agingin- kırışıklık karşıtı - etki sağlanması amacıyla yapılan işlemlerdir. Peelilng maskelerini; içeriğinde  bitki meyve özlerinin taşıdığı vitamin ve mineraller sayesinde dokunun dış etkenlere karşı direncini arttıran bitki-meyve yağ ve özleriyle hazırlanmaktadır.   Kullanılan peeling maskeleri cilde sürülür ve ciltte yenileme sağlayarak cildin daha canlı daha parlak ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

En iyi Peeling Uygulamaları

Vücudumuzun neresi olursa olsun hem kozmetolojik hemde dermatolojik olarak uygulanabilecek en sağlıklı ve sonuç alıcı yöntem olması ile kimyasal peeling uygulamaları oldukça faydalıdır. Genel olarak bitkisel olduğu iddia edilen bitkisel uygulamalar soyulma yada derini yenilenmesini sağlayacak peeling uygulamarından ziyade daha çok cildi rahatlatan terapik uygulamalar olarak sonuç vermektedirler, bitkisel ürünler ayrıca peeling uygulamaların destekleyicileri olmaktadırlar.  Diğer yandan klinik uygulamalar olarak nitelendirebileceğimiz lazer ve elekrtrisazyon ile yapılan peeling uygulamaları da  güvenililik açısından kaygılar devam etmektedir. 

Doğru ve periyodik uygulamalar ile  Laktik, glikolik ve TCA adı verilen asitler ile peeling uygulamaları evde yapılması ve ekonomik olması ile daha tercih edilir hale gelmiştir. Cilt dengesini koruyan ve güçlendiren çinko oksit ve B5 vitamini destekleyici maddelerle beraber kullanılması şu zamana kadarki bilinen en iyi peeling uygulamaları olmuşlardır.

Peeling Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz koşullarında artan hava kirliği ve buna bağlı gelişen bir çok etkenden kaynaklı cildimizin maruz kaldığı olumsuz etkiler fazlalaşmaktadır. Diğer yandan rüzgar, soğuk hava ve güneşin UV ışınları cildimizi hasara uğratmaktadır. Bu hasarların giderilmesinde ve bu hasarlara karşı korunmada peeling yöntemleri tercih edilmektedir. Özellikle kimyasal içerikli peeling uygulamalarında asidik solüsyonların yaratabileceği zararların önüne  geçmek adına uygun oranlar seçilmeli ve uygulama da asitin cilde tutulma süresi , seans aralıklarına dikkat edilmelidir. 

Uygulanan peeling maskesinin ardından uygulama sonrası bakımda en az uygulama kadar önemlidir. Burada peeling'in yarattığı soyulma vb. biçimlerin ardından cildin alttan gelen taze-yeni cilt dokusunun olumsuz koşullara karşı korunmasının, peelingden yarar sağlayabilmenin en önemli kısmı olduğu unutulmamalı ve doku dengesinin sağlanması açısından, her peeling uygulaması sonrası B5 vitamini ve çinko oksit oranı yüksek nemlendirici ve onarıcı kremler ile cilde bakım yapılmalıdır. 

Cilt Yapısına Göre Peeling Maskeleri

Cilt nasıl bir yapıya sahip olduğunu bir kaç günlük kısa ve basit yöntemlerle anlamnaız çok kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken cildimizin uygulana peelinge nasıl tepki vereceğini anlamak ve buna uygun peeling yöntemlerini belirlemektir.  Bu anlamda cilt yapısın ; Kuru , Yağlı ve Karma Ciltler olarak  üçe ayırabiliriz.

Cildinizi arındırmak için peeling maskesi dışında bir keseden de yararlanabilirsiniz. Saunada, hamamda veya evde banyo yaparken sıcak su buharından yararlanıp önce bir buhar banyosu yapmak, ciltteki ölü deriyi ve kiri yumuşatmak için idealdir. Yeterli buharın ardından bir kese ile cilt yüzeyinin ovulması ile daha sağlıklı peeling uygulamaları yapılabilir.  

Yüz Peelingi


Bir kaç başlıkta kısaca sıralayacak olursak, bitkisel yüz maskeleri anlamında sıklıkla tercih edilen Peeling Maskerini söyle sıralayabiliriz.

Kuru Ciltler İçin Peeling Maskeleri 

Havuç Maskesi : 2 havuç rendelenir, yumurta akı ile çırpılır, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt ve az miktarda nişasta karıştırılır. Sonra yüze ve  boyuna sürülür. 30 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

Muz Maskesi : Bir adet muz iyice dövüldükten sonra, içerisine 1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırılır. Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

Elma Maskesi : Bir elma iyice rendeledikten sonra, içerisine bir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak eklenir. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile temizleme işlemi yapılır.

Şeftali Maskesi : Olgun bir şeftali iyice ezildikten sonra, haşlama papatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırılır. Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sıcak su ile yıkanır.

Yağlı Ciltler İçin Peeling Maskeleri 

Badem Maskesi : Papatya, Ihlamur çiçeği, lavanta, mürver ağacı çiçeği ve çam filiz uçlarından eşit miktarda alınıp karıştırılır. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı alınıp 150 g. kaynar su içinde haşlanır. Bu haşlamaya (50 grama 1 çorba kaşığı badem içi gelecek şekilde) badem içi eklenir, haşlamaya devam edilir. Sonra hazırlanmış karışıma bal eklenerek yüze uygulanır. 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkanmalıdır.

Elma Maskesi : 12 elma rendeledikten sonra, iyice çırpılmış yumurta akı ile karıştırılır. Elde edilen karışım yüze ve boyna sürülüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

Karma Ciltler İçin Peeling Maskeleri

Hatmi Tentürü : 2 çorba kaşığı hatmi yaprağı veya ince kıyılmış kökü 300 g. soğuk suda 1 saat bekletilip, süzülür. Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karşı kompres şeklinde kullanılır.

Karahindiba Haşlaması : Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 g. suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Elde edilen mayi ile sabah akşam yüz temizleme suyu olarak kullanılır. Yüzdeki küçük siyah lekeleri ve çilleri giderir.

Nane haşlaması : 100 g. nane yarım kova kaynar suda yarım saat bırakıldıktan sonra yorgunluktan dolayı şişmiş ayaklara banyo şeklinde uygulanır.

Kil Peeling Maskesi

Özellikle cilt temizliği için çok yararlıdır, cildi güzelleştirir ve gözeneklerin arındırılması sağlanır. İnsan derisinin mineral özelliği ile kilin mineral özelliği aynı olduğu için  kil oldukça faydalı bir peeling malzemesidir. Kilin içerisinde 36 çeşit mineral, vitamin vardır bu yönüyle cilde çok yararlıdır. Kilin alerjik bir etki yaratma durumu çok ender görüldüğünden temizlik amaçlı ilk tercih edilen maske kil maskesidir. Cilt tipine uygun olarak içine çeşitli doğal ürünler katılarak hazırlanabilir.

Bir miktar kilin içine yeterli oranda gül suyu veya lavanta suyu eklenebilir Bu karışımı cildinize sürdükten sonra bir saat bekletmelisiniz ve ovalayarak çıkarmalısınız. Daha sonra da cildinizi gül yada lavanta suyu ile tekrar yıkmalısınız. Bu uygulamayı bir hafta boyunca kullanabilirsiniz.

Kili nereden alırsanız alın aldıktan sonra bir tepsiye koyarak muhakkak 250°C-300°C de fırınlayın. Yeşil kil daha yağlı olduğu için cilt için daha besleyicidir. Kili kesinlikle kalitesiz plastik ve sabun ile temas ettirmeyin. Sabun ile kil birleştiğinde bakteri oluşturur. Kili toz haline getirmek için bir cam kaseye kili koyup üzerini geçecek şekilde su koyun, kil dibe çökecektir. Suyu süzüp kili fırına verdiğinizde toz haline gelecektir. Daha sonra kil ile maske ve peeling uygulaması yapabilirsiniz. 

Kahve Peeling Maskesi

Kahvenin cilt bakımındaki önemi çok büyüktür.  Kahve özellikle selülit tedavisinde kullanılan bir maddedir. Kahve,içerisindeki uyarıcı maddeler sayesinde cildin sıkılaşmasını ve kan dolaşımını arttırma ile cildin yenilenmesini sağlar.Ayrıca yapılan araştırmalara göre kahvenin güneşten gelen ultraviyole B ışınlarının yol açtığı cilt kanserini de önlediği ortaya koyulmuştur.

Bir kap içerisinde 1 yemek kaşığı kahve telvesi ve yarım yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırınız. Karışımı cildinize parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak 2-3 dakika uygulayınız. Daha sonra cildinizi soğuk su ile yıkayın. Kısa süre içerisinde siyah noktalarınızdan arındığınızı ve dinç bir görünüm kazandığınızı fark edeceksiniz. Hassas cilde sahip olan 2 haftada bir, normal ve yağlı cildi olanlar haftada 1 defa uygulayabilirler.

El Peelingi

El bakımı insanlar için özellikle tanışmada kullanılmasından kaynaklı çok önemlidir Diğer yandan özellikle yaş ilerledikçe yaşı en belirgin eden yerlerden bir tanesidir. Eller zaman içerisinde yıpranır. Bu sebeple ellere ne kadar iyi bakılır ve sağlıklı tutulursa  yaşınız ilerlemesine rağmen elleriniz yaşınızın gerisinden gelir. En pratik el peelingi olarak şu tarifi önerebiliriz.

Yarım limon bir kaba sıkılır. Kaptaki limonun içerisine 1 çay kaşığı tuz ve sirke eklenir. Bu şekilde eller bir süre ovulur. Eller ovulduktan sonra sudan geçirilir. Ellerin durulandıktan sonra yumuşak olduğu görülür. Aynı zamanda bu peelingin üzerine kremde sürerseniz; elleriniz yumuşaklığını belli bir süre korumuş ve nemlendirme sağlamış olursunuz.

Ancak unutulmamalıdır ki el ve ayak bakımında cilt dengesinin sağlanması ve  dış etkenlere karşı koruma sağlanması  adına , mineral ve vitaminler içeriği yüksek ürünler ile beraber  çinko oksit ve B5 vitaminleri  kullanılmalıdır. 

Ayak peelingi


Ayak peelingi belkide bütün vücudumuza uyguladığımız peeling uygulamalar içinde  önemli kısmı oluşturmaktadır. Özellikle ayak tabanlarında vücudun bütün sinir sistemini yakından ilgilendiren sinir uçlarının bulunması ile bakımı da son derece önemlidir. Peeling uygulamaları  ayak bakımın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Uygun ayakkabı seçimi, yeterli havalandırma ve düzenli bakım ayak sağlığı ve vücut dengesi açısından kritik önem oluşturmaktadır.

Bu aşamada ayak sağlığı açısından yapılaması gereken en önemli şeyin ilk olarak ayak tabanı ve genel yapısına uygun ayakkabı seçimidir. Bununla beraber periyodik olarak özellikle shea butter yağı kullanımı etkilidir.Menter siğil vb sıkıntıların önüne geçmek açısından çay ağacı yağı ve limon karışımı  gibi esansiyel etkisi yüksel yağların bakım için kullanılması ayak peelingi olarak yapılabilecek en iyi uygulama olacaktır.

Shea butter yağının benmari usulde eritilmeinin ardından çay ağacı yağının karıştırılması ve ardından soğuk bir ortam yada bu dolabında donrulmasıyla elde edilecek krem belkide en iyi ayak peelingi uygulamanız olacaktır.

Peeling uygulamaları yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerekirse bir uzmandan yardım almayı unutmayınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...