30 Eylül 2017 Cumartesi

Obezite


Özellikle Amerika'da oldukça yaygın olan obezite küreselleşen yemek kültüründen kaynaklı Türkiye'de de oldukça yaygın hale gelmeye başlamıştır. Bundan kaynaklı bu konuyu ele almayı bir borç biliyoruz. Aşağıda obezite, obezite belirtileri , obezite nedenleri ve obezite tedavisi hakkında genel bilgiler vereceğiz. Umarım yazımız size yardımcı olur. 

Obezite

Obezite, tıbbi tedavi ve önleme için yeni stratejilere ihtiyaç duyan en yaygın, kronik hastalıklardan biridir.  Obezite aşırı yağ dokusu olarak tanımlanır. Aşırı yağ (yağ) dokusunu belirlemek için birkaç farklı yöntem vardır; En yaygın vücut kitle indeksi (VKİ)'dir. Bir yağ hücresi bir endokrin hücresidir ve adipoz doku bir endokrin organdır. Bu nedenle, adipoz doku, metabolitler, sitokinler, lipitler ve pıhtılaşma faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi ürünü salgılar. Önemli ölçüde, aşırı yağlanma veya şişmanlık, artan yağ asitleri ve iltihaplanma seviyelerine neden olur. Bu, tip 2 diyabetlere yol açabilecek insülin direncine yol açabilir.

Besin alımının biyolojisi, besiyerini başlatmak veya yemek yemeyi durdurmak için işaret eden koku alma (koku), tat, doku, sıcaklık, bilişsel ve duygusal tepkiler ve metabolik / otonomik bilgileri içeren çok karmaşıktır. Son zamanlardaki bilimsel araştırmalar, beynin üzerinde yer alan ve gıda alımında bir artışa ihtiyaç olduğunu gösteren çeşitli maddeler tespit etmiştir. Benzer şekilde, beynin gıda alımını azaltma sinyalini veren birkaç madde tespit edilmiştir.

Obezite Belirtileri

Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 veya daha yüksek olduğunda obezite teşhisi konur. Vücut kitle indeksiniz, kilonuzu kilogram cinsinden (kg) metre boyunda (m) kare olarak bölerek hesaplanır.

BMI
Ağırlık durumu
18.5'in altında  
normalden hafif
18,5-24,9            
Normal
25,0-29,9            
Kilolu
30,0-34,9            
Obez (Sınıf I)
35,0-39,9            
Obez (Sınıf II)
40.0 ve üstü      
Aşırı obezite (Sınıf III)

Çoğu insan için BMI makul bir vücut yağı tahmini sağlar. Bununla birlikte, VKİ vücut yağını doğrudan ölçmemektedir, bu yüzden kaslı sporcular gibi bazı insanlar aşırı vücut yağları olmamasına rağmen obez kategorisinde bir VKİ'ye sahip olabilirler.  

Obezite Nedenleri

Vücut ağırlığı üzerinde genetik, davranışsal ve hormonal etkiler olsa da, obezite egzersiz ve normal günlük aktivitelerden daha fazla kalori aldığınızda ortaya çıkar. Vücudunuz bu aşırı kalorileri yağ olarak depolar.  Obezite bazen Prader-Willi sendromu, Cushing sendromu ve diğer hastalıklar ve durumlar gibi tıbbi bir nedene bağlı olabilir. Bununla birlikte, bu bozukluklar nadirdir ve genel olarak, obezitenin başlıca nedenleri değildir. Asıl nedenler;


  • Hareketsizlik: Çok aktif değilseniz, pek fazla kalori yakamazsınız. Hareketsiz bir yaşam tarzı ile her gün egzersiz ve normal günlük aktivitelerden daha fazla kalori alabilirsin.
  • Sağlıksız beslenme ve yeme alışkanlıkları: Eğer yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız kilo alımı kaçınılmazdır. Ve çoğu birey diyetlerinde kalorilerce çok yüksek ; fast food ve yüksek kalorili içecekler ile doludur.

Obez Tedavi

Obezite hakkında tedavi konusunda ne yapacağınıza karar vermek, kişiden kişiye değişir. Siz ya da tanıdığınız birinin şişmanlığı varsa, bu konuya erken müdahale etmek, başarının önemli bir parçasıdır. Doktorunuzla kilonuz hakkında konuşmanız ve hangi tedavinin sizin için doğru olduğuna karar verirken onunla birlikte çalışmak önemlidir. Obezitenizi ele almak için çeşitli yöntemler vardır. Yukarıda tartışıldığı gibi, obezitede davranış büyük rol oynar. Obezitenin gelişmesine katkıda bulunmuş olabilecek davranışların değiştirilmesi, hastalığı tedavi etmenin bir yoludur. Önerilen birkaç davranış değiştirici şunları içerir:


  • Yeme alışkanlıklarını değiştirmek
  • Artan fiziksel aktivite
  • Beden eğitimi ve uygun şekilde beslenmesi
  • Destek grubu veya müfredat dışı etkinliklerde bulunmak
  • Gerçekçi kilo yönetimi hedeflerini belirleme
  • Bir davranışı ya da yaşam tarzını değiştirmeye yönelik sağlam bir taahhütte bulunmak önemlidir. Ailenizi ve / veya arkadaşlarınızı dahil edin ve sağlığınızı olumlu yönde etkilemek için gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olmalarını isteyin.

Fiziksel aktivite programının arttırılması veya başlatılması obezitenin yönetiminde önemli bir husustur. Bugünün toplumu çok yerleşik bir yaşam tarzı geliştirmektedir ve rutin fiziksel aktivite sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilir.Herhangi bir egzersiz programını başlatmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Gerçekçi hedefler belirleyin ve ölçülebilir olduklarından emin olun. Ailenizi veya arkadaşlarınızı dahil etmek, fiziksel aktivite düzeyinizi korumanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Hekim tarafından yönetilen kilo verme programları, tıp doktoru, hemşire, kayıtlı diyetisyen ve / veya psikolog gibi lisanslı bir sağlık uzmanı ile klinik bir ortamda tedavi sağlar. Bu programlar genellikle beslenme eğitimi, farmakoterapi, fiziksel aktivite ve davranış terapisi gibi hizmetler sunar.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Her zaman müdahale etme şansınız için geç olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı günler dileriz.  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...