29 Eylül 2017 Cuma

Laktik Asit Peeling

 
Laktik asit ile cilt tedavisi hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; laktik asit nedir, laktik asit nasıl kullanılır, laktik asit kullanımının yararları, laktik asitin ne sıklıkla kullanılması gerektiğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Laktik Asit Nedir

Laktik Asit, alfa-hidroksi asitler grubundan(AHA), besin maddlerinden elde edilen son derece doğal bir asit türüdür.Kimyasal adı 2-hidroksipropanoyik asit olan laktik asit,  hem alkol, hemde  asit özelliği gösterir.

Laktik asit, 1780 yılında İsviçreli bir kimyager olan Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen ve 1880'lerin başında medikal olarak kullanımına başlanılan laktik asit,  yoğun olarak sütten elde edildiği için süt asiti olarak da bilinmektedir. 

En basit haliyle, konhidratlardan nötrleştirerek, kalsiyum laktak elde edilir ve bu çıkan madde sülfürik asitle tepkimeye uğratılarak laktik asit elde edilir. Ancak laktik asit aynı zamanda, her insanın vücudunda oluşan tabii bir organik bileşiktir, kas, kan ve vücudun değişik organlarında mevcut olmakla birlikte yukarıda da anlatıldığı gibi bitkisel kaynaklarda da bulunmaktadır. 

Laktik Asit Peelingin Faydaları

Cildin temel epidermik yapısını geliştirmesi ile bilinen laktik asit; elastin ve yeni kolajen fiberlerininin oluşumunda rol oynamaktadır. Cilde parlaklık verir ve cilt rengini düzenler. Hafif bir peeling olmasından dolayı hassas ciltlerde kullanımı da kolaydır. Laktik asit, yüzeysel etkisi ile deri kalınlığını, deri sıkılığını ve nemini arttırmaktadır.

Çoğunlukla düzensiz beslenme ve yetersiz mineral depolamadan kaynaklanan kuru ya da hassas cilt problemleri için temel tedavi yöntemlerinden biri olan laktik asit peeling ile yalnızca 1 kür sonrasında bile ilerleme kaydedilebilmektedir. Düzenli uygulamalar sonucu istenilen sonuca ulaşmak garantilidir.  Laktik asit, cildi nemlendirici etkiler göstererek cildin taze görünmesini sağlar. Peeling gibi görev alarak kuru cilt hücrelerini temizler.
  • Laktik asit, akne tedavisinde ve genişlemiş gözenekleri daraltmakta kullanılır.
  • Cilt lekelerinde ve cildi yeniler
  • Kırışıklıkları azaltır.
  • Sivilce tedavisinde kullanılır.
  • Leke tedavisinde kullanılır.

Laktik Asit Peeling Nasıl Uygulanır? 

Hassas ciltlerde kullanımı da son derece sağlıklı olan laktik asit , cildinizi soyarak yenileme işlemi yapar. Bu etkileri ile kullanım alanı son derece yaygındır. %10 – 25 – 40 – 50 – 60 – 70 ve %80 gibi belirli oranlarda dercelendirilebilen laktik asitin, cilt yapısına göre hazırlanmış  uygun oranın kullanılması ile başarı oranı artmaktadır. Laktik asit 5-7 dakika arasında cilt problemi olan alana sürülmeli ardından bol su ile yıkanmalıdır. Laktik asit 1 çay kaşığı suda seyretilmelidir. 
Ağrısız bir işlem olan Laktik asit uygulamasında geçici olarak hafif derecede yanma,batma ve iğne hissi gözlemlenebilir.  Herhangi bir yan etkisi olmamakla beraber cildi soymasından kaynaklı kızarıklık meydana getirebilmektedir. 

Laktik Asit Peeling Ne Sıklıkla Uygulanır?

Bir Peeling uygulaması olarak laktik asit peeling rahatlıkla ev koşullarında yapılabilen bir peeling yöntemidir. Hem ekonomik olması hemde evde uygulanması açısından avantaj yaratmaktadır. Cilt hassasiyetine göre uygulama sıklığı değişmektedir. Düzenli aralıklarla sorunların çözümüne kadar uygulanması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı etkileri ortaya çıkarmaktadır.   


Ayrıca farklı bir asit türü olan Glikolik Asit Peeling hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...