29 Eylül 2017 Cuma

Kimyasal Peeling Nedir


Kimyasal peeling hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere kimyasal peeling tedavisinin hangi durumlarda uygulanacağını, kimyasal peeling çeşitlerini ve kimyasal peeling uygulması sonrası cildin görünümündeki değişimlerin nasıl olacağı hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Kimyasal Peeling


Kimyasal Peeling, cildin üst tabakasına doğal olmayan yani koşullar ile , kimyasal maddelerin uygulanması sonucu en dış tabakanın hücre dokusunun kurutularak kimyasal yanık oluşturulması ve katmanlar halinde soyulmasını sağlayan işlemidir.  Bunun için yüksek konsantrasyonlarda kimyasal-asidik maddeler kullanılarak cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkarılması amaçlanmakta bu sayede cilt yenilenmesi sağlanmaktadır. 

Kimyasal Peeling Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır


Genel olarak, cildin doğal parlaklığını artırmakla beraber, yaşlılık belirtisi gösteren kırışıklıklar, güneş hasarı, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi değişik nedenlere bağlı olarak gelişen derideki tahriş, cilt çatlamaları ve cilt lekelerine karşı etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Cildin alt tabakası olan dermiste destek görevi yapan kollojen yani cildin protein dengesini sağlayan yapıyı güçlendirerek cildin elastikiyetini artmasını sağlar. Dermis tabakasında su tutma görevi olan glikozaminoglikan denen yapıların sayıca artışını sağlayarak cildin nem dengesini sağlayarak cildin kurumasının önüne geçilir.  Güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin hafiflemesini sağlar. Lekelerin ve derilerin üst tabakasında yer alan kabartıların azalmasına yardımcı olur. Sivilce izi tedavisinde kullanılmaktadır.  Son dönemde boy gösteren, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar olarak ortaya çıkan genital siğil tedavilerinde kullanılmaktadır. 

Kimyasal Peeling Çeşitleri

Son dönem uygulamalarda çok sayıda kimyasal peeling solüsyon ve asidikleri olmakla birlikte en sık kullanılanlar ; L-ascorbic acit, salisilik asit, laktik asit, glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA)  en çok kullanılan asidik ürünlerdir. 

Bunların herbirini incelemeye geçmeden önce kimyasal asit uygulamalarının hangi durumlarda yapılmaması ve dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Bu noktada; Aktif deri enfeksiyonu yaşanan dönemlerde ve açık yara varlığında peeling uygulamaları yapılmamalıdır,  Son 6 ay içinde baş göstermiş ağır sivilce  yani iltihaplı sivilce tedavi süreçlerinde ve alerji, seboreik egzama, vüritik hastalıkların yaşandığı durumlarda kimyasal peeling uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Kimyasal peeling uygulamasına geçmeden önce , peeling bölgesinin temizlenmesi oldukça önemlidir.  Cilde daha iyi nüfuz etmesi  açısından cildin temiz olması gerekmektedir. 

Kimyasal Peeling Sonrası Cilt  Yapısı ve Görünümü

Asit içeriği yoğun uygulamalarda yaratacağı doğal etkiler itibariyle, kuruluk, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir.  Bu gibi durumların önününe geçmek ve cilt dengesinin sağlanması ve  sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla vitamin ve mineral katkılı içeriklere sahip krem ve solüsyonlar kullanmak, sıkıntılı gibi görünen cildin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Uygulama-tedavi sürecininde sorunsuz atlatılmasını sağlayacağı unutulmamalı, özellikle B3 vitamini-niyasin, çinko oksit içeriği yüksek pişik ve nemlendiricilerin düzenli kullanılması gerekmektedir. Kimyasal Peeling uygulaması sonrası, deri güneş yanığına eğilimli hale gelebileceğinden uygulama sonrası daha güzel bir cilt görünümü için güneşten korunma sağlanmalı ve nemlendirici etkisi olan spf 30 üzeri güneş  kremler kullanılmalıdır. 

Ölü derinin atılması sürecinde İyileşme;  ince, kolay zedelenen bir deri yapısı gösterebilir. Bu açıdan soyulmanın kendiliğinden gerçekleşmesi ve kabuk atması gerektiği unutulmamalıdır , uygulamanın yapıldığı bölgenin ,  tahriş olmasına neden olabilecek sürtünme, ovuşturma gibi eylemlerden uzak durulması gerekmektedir.


Aşağıda sizlere kimyasal peeling ürünlerinin detaylı aktarımını ve uygulamasını aktaran yazılarımızı sunuyoruz. Uygulamak istediğiniz peelinge göre yazılarımıza göz atabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...