29 Eylül 2017 Cuma

Green Peel ( Bitkisel Peeling )


Bitkisel peeling hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere bitkisel peeling nedir başlığı altında bilgi verdikten sonra ; bitkisel peelingin içeriğinden ve nasıl uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Bitkisel Peeling Nedir

Popülerliğini "green peel" yani dilimize "bitkisel soyma" olarak bilinen bir  peeling uygulamasıdır. Bitkisel peeling  aslında bir çeşit kimyasal peeling uygulamasıdır. Bitkisel peeling bitkisel ürünlerin içeriğindeki doğal asitlerden faydalanılarak yapılır. Tıpkı alfa-hidroksi asitlerde olduğu gibi doğadan elde edilmekle beraber bazı bitki ve meyvelerin  içeriğinde doğal olarak bulunan asidik bileşiklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir peeling yöntemidir. Fakat  içeriğinin bazı asitlerle güçlendirilmesiyle  de  elde edilmektedir. Buradaki asıl amaç bitkilerin içinde bulunan kimyasal asitlerle cildi soymaktır. Bir nevi yeşil pazarlama ve bitkisel bakımla birlikte yaygınlaşan bir yöntemdir.

Bitkisel peeling yönteminde uygulama;  huş ağacı, at kestanesi, at kuyruğu, söğüt kabuğu, karanfil, melisa, adaçayı, cadı fındığı, ginseng, ısırgan otu, menekşe, sarı sabır otu, yosun, papatya, sinir otu, ciğer otu, papaya, avokado, gibi bitki ve meyvelerden elde edilen özlerle yapılır.

Green Peel (Bitkisel Peeling) İçeriği ve Uygulama Yöntemi

Bitkisel peeling de bitki içerisinde bulunan salisilik asit, retinoik asit (a vitamini), glikolik asit, malik asit, mandelik asit, laktik asit, gibi asitli maddelerden yararlanılmakla beraber, bu bitkisel karışımın etkisinin arttırılması amacıyla , green peeling bleşiğinin içerisine bu asitlerin saf halleri ilave edilmektedir. Bu yüzden yoğunluğu daha az özellikle hassas ciltler için tercih edilen kimyasal peeling yöntemi de denilebilinir. 
Ancak, içeriğinde asidik oranı yüksek sinir otu, ciğer otu gibi bitkilerin peeling maksadının dışında cilt terapisi olarak kullanıldığı durumlarda , dokuyu dejarz eden etkisiyle,  rahatlama hissi yarattığını  ortada olmakla beraber, ciltte alerji gibi durumlara da ender de olsa neden olabilmektedir. 

Ancak sektörün "Green Peel"  adı altında satışa sunduğu peeling asitlerinin bir çoğunun içeriğine, direkt kimyasal peeling asitleri kullanıldığı için dokunun soyulmasını sağlamanın, algı karmaşası yaratmaktan başka bişey olmadığını, önemle vurgulamak istiyoruz. Özellikle hassas ciltlere sahip insanların bu tür bitkisel Peeling uygulamarını kullanırken mutlaka bir uzmana danışmaları ve güvenilir kaynaklardan peeling malzemeleri almaları önemlidir. 

Green Peel Nasıl Uygulanır?

Konuyla ilgili internet sitelerinde, "Green Peel" uygulamasının kişinin kendi başına yapabileceği bir peeling uygulaması olmadığı ve bu gerekçe ile güzellik merkezleri ve özel sağlık kuruluşlarında yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Fakat bu aslı olmayan ve para kazanma kaygısından kaynaklı yazılan asılsız yazılardır. Bitkisel peeling evde çok rahat uygulanabilinen bir uygulamadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey uygulama sonrası bakımdır.  Peeling uygulamasının ardından,   vitamin destekli solüsyon  ve kremlerle ten dengesinin kazınılmasına yardımcı olması için B5- Vitamini ve çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri kullanılması son derece önemlidir.


Ayrıca merak edenler için Kimyasal Peeling Nedir  yazımızdan kimyasal peeling hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Peeling uygulamalarında özellikle kimyasal peelingte dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...