29 Eylül 2017 Cuma

Glikolik Asit Peeling

 
Glikolik asit uygulaması hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere; glikolik asit nedir, glikolik asit tedavisi faydaları, glikolik asit uygulaması ve glikolik asit uygulama sıklığı hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Glikolik Asit Nedir


Glikolik Asit (glycolic acid peel) farklı meyvelerde doğal olarak bulunan ve meyve asitleri olarak da bilinen Alfa Hidroksi Asit'lerin (AHA) bir üyesidir.Glikolik Asit  , genelde şeker kamışından elde edilen doğal bir asit türüdür. Glikolik Asit (hidroksiasetik asit) alfa-hidroksi karboksilik asitler serisinin ilk üyesidir, yani hem asit hem de alkol fonksiyonelliği olan en küçük organik moleküllerden biridir. Glikolik Asit şeker kamışı, pancar, üzüm ve  diğer meyvelerden sentezlenerek elde edilmektedir. Glikolik Asidin  molekül içindeki çifte fonksiyonelliği (asit ve alkol), onu bilhassa medikal alanda kullanışlı bir organik madde haline getirmektedir.

Glikolik asit peelingi düşük molekül çapı nedeniyle cildin derinliklerine daha rahat ulaşmakta ve emilimi daha fazla olmaktadır. Hücre yenilenmesindeki bu artış sayesinde kolajen üretimini artırmakta ve ciltte meydan gelen kırışıklıkların, çatlakların ve lekelenmelerin giderilmesinde rol oynamaktadır. 

Glikolik Asit Peeling/Tedavisinin Yararları


Glikolik Asit yüksek konsantrasyonda kullanılmak suretiyle Peeling (soyma) tedavisinin etken maddesini oluşturur.Bu yöntem, cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasını kaldırır ve alttaki hasarsız cilt dokusunu açığa çıkarır. Güvenli bir tedavi yöntemi olan bu uygulama da kişi sosyal yaşamına devam etmekle beraber sadece uygulama yaptığı bölgeyi güneşten korumalıdır. 

  • ince ve orta derinlikteki yüzeysel kırışıklıkların düzenlenmesinde
  • cildin pürüzsüz ve parlak görünüm elde etmesinde
  • genişlemiş gözeneklerin küçültülmesinde
  • cildin taşıdığı nemin artırılmasında
  • cildin yağ dengesinin düzenlenmesinde
  • sivilce izlerinin geçirilmesinde
  • gebelik,doğum kontrol hapı kullanımı,yaşlılık,güneş hasarları vb. gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin tedavisinde etkilidir. 
Pürüzlü, kuru, sertleşmiş veya yağlı ciltleri yumuşatmak için kullanılan yüksek glikolik asit konsantreli tonik ve solüsyonlar, özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerin onarımını güçlendiren ve nem ihtiyacını karşılayan bir formül olarak kullanılır.

Glikolik Asit Peeling Uygulaması

%10 - 25 - 40 - 50 - 60 - 70  ve %80 oranlarında bulunan glikolik asitin öncelikle cilt hassasiyetine göre oranın belirlenmesi gerekmektedir.  Daha sonra belirli konsantrasyonlarda dercelendirilebilen glikolik asitin,  cilt yapısına göre hazırlanmış oranı uygulanacak deriye pamuk yardımıyla ve homojen olarak sürülür. Deride oluşması istenen etki gözlemlenene kadar maksimum 5 dakika deride bekletilir ve sonrasında cilt temizlenir.

Ağrısız bir işlem olan Glikolik asit uygulamasında geçici olarak yanma,batma ve iğne hissi gözlemlenebilir. Kişiye  zarar veren bir yan etkisi olmamakla birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden düzelen kızarıklıklar da oluşabilir.

Glikolik Asit Ne Sıklıkla Uygulanır?

Bir Peeling uygulaması olarak glikolik asit peeling  diğer asit tedavilerinde olduğu gibi hem ekonomik hemde kişinin kendi başına evde yapabileceği bir tedavi olmasından dolayı avantajlıdır. Belirli sitelerde uygulama hakkında verilen olumsuz bilgiler asılsızdır. Fakat belirtmek gerekir ki glikolik asit uygulaması dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır.  Ev koşullarında uygulayabileceğiniz, Glikolik Asit uygulamasında belirli bir sayı sınırlaması olmamakla birlikte istenen etki genellikle 6-8 uygulama sonrasında gözlemlenir. İki uygulama arasındaki ideal zaman 5 ile 10 gün aralığıdır.

Kişinin cilt yapısına bağlı olarak istenen medikal sonuçlar  çok kısa sürede de elde edilebileceği gibi bazı kişilerde sonuçlar daha geç alınabilir. Glikolik asit Peeling uygulaması  sonrasında iyileşmenin sürdürülebilmesi için seans sayısının ve uygulama sonrası ten dengesinin kazınılması sağlayacak çinko oranı yüksek pişik kremleri ve B5 vitamini gibi cilt yenilenmesini teşvik eden bakım kremlerinin ve vitaminlerin kullanılması gerekmektedir. 

Yazımızın sonuna gelirken Glikolik Asit Peeling uygulaması hakkında hazırladığımız makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, Kimyasal Peeling uygulamaları hakkında diğer yazılarımızın da dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...