29 Eylül 2017 Cuma

Genital Siğil Tedavisi ve TCA Uygulaması


Son dönemlerde giderek artan bir rahatsızlık olarak ortaya çıkan genital siğiller ve Hpv virüsünün tedavisi sürecinde etkili bir yöntem olarak ortaya çıkan TCA uygulaması hakkında derlediğimiz yazımızın yararlı olmasını diliyoruz. İyi okumalar. 

Genital Siğil Tedavisi ve  TCA Uygulanması

Trichloroacetic Acid’in kısaltması olarak TCA laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit türevi olmakla beraber,  dövme silme, yara izi geçirme , jilet ve faça izi geçirme , dermatit sorununa çözümde kullanılmakla beraber, çatlak ve cilt kırışıklıkları sorunlarını geçirmede de kullanılmaktadır. Diğer yandan TCA son zamanlarda HPV virüsünden kaynaklanan genital siğil tedavisinde de kullanılmaktadır. Hpv virüsünün her ne kadar cinsel ilişki yoluyla yayılma sürecinin özellikle son zamanlarda artığı bir çok kaynakta dile getiriliyor olsa da, virüsün biçim ve yayılma yöntemlerinin her virüs gibi kendini evrimleştirdiği ve dokunun temas ettiği her noktadan bulaşma riskinin de artığı düşünülecek olursa, bu hastalığa karşı bilincinde gerçekçi ve doğru temeller üzerinden oluşturulması gerektiğinin vurgulanması çok önemlidir.  Son dönemlerde HPV tanı ve teşhisinin arttığı ülkelerde bu bağlamda yeni tedavi unsurlarının geliştirildiğinden bahsetmek mümkün iken , bu zamana kadarki en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak TCA asit uygulaması neredeyse 50 yılı bulan bir zamandan beri kullanılmaktadır.

Genital Siğile TCA Nasıl Uygulanır?

Genital siğillerin asit yoluyla kurutularak, bölgenin bu sorundan kurtulmasını sağlamanın yanında ciltte herhangi bir iz bırakmaması açısından da oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Sorunlu bölgeye Hpv'nin türüne bağlı olarak derecelendirilebilek olan TCA asiti uygulamaları olumlu sonuçlar vermektedir. Genelde genital virüsler için %60'lık oran en uygunudur. 

Pamuk yardımıyla , bir kaç dakkika sürecek aralıklı sürme yöntemiyle uygulanır. TCA uygulanacak bölge penis gibi genital bölgeler ise burada bu organların iç kısımlarına nüfuz edecek biçimlerden kaçınılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Ancak itinalı bir uygulama ile genital bölgelerede uygulanabilecek bir asit olan TCA ( bu noktada % 60 ortalamalarında derecelerden bahsetmek mümkündür) Çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri ve niyasin yani B3 vitaminin saf formları yada içinde yüksek oranda bulunan solisyonlarla desteklemek gerekmektedir.

İlk uygulamada en fazla 2 dakika sürmesi gereken işlem sürecinde TCA , bir kaç kez Genital siğilin olduğu bölgeye çok yayılmamasına özen göstererek uygulanır. Ardından sabun yada doğal içerikli şampuan ile dezenfekte edilerek kurutulur. kurutma işleminin ardından, az önce bahsi geçen yüksek oranlı çinko oksit katkılı krem yada bepanten gibi güçlü nemlendiricilerle,  TCA uygulanan bölgenin cilt yenilenmesi sağlanmalıdır. 

Genital Tedavisinde TCA Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamanın ardından dokuda oluşabilecek kızarıklık, lekelenme ve kızarıklıklar gibi etkiler görülecek olsa da bunların, geçici yan etkileri olduğunu ve doku dengesini sağlayacak nemlemdirici uygulamalarının düzenli kullanımıyla geçeceğini belirtmek gerekir. Ancak burada uygulamanın , uygulanacak bölgenin hassasiyetine göre  oran belirlenmesi, bekletme süresinin ayarlanması gerekmektedir. 

TCA uygulaması bu yöntem ve titizlikle ve 15’er günlük uygulamalarla sorunun tamamen ortadan kaybolduğu sürece kadar devam edilmeli ve bu süreç boyunca partnerlerin sağlığı açısından cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiği kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Yazımızın sonuna gelirken HPV, genital siğil tedavisinde TCA uygulaması için gereken TCA% 60 çözeltisini doakimya.com sitesinden edebileceğinizi vurgulamak isteriz. 

Tca % 60 İçin Tıklayınız.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...