6 Eylül 2017 Çarşamba

Gebelikte Görülen Diş Eti Sorunları


Gebelik döneminde her hastalıkta olduğu gibi diş eti sorunlarında da panik yapılmaktadır. Bunun sebebi gebelik döneminin hassasiyetidir. Bundan kaynaklı sizlere gebelik döneminde meydana gelen diş eti sorunlarından ve  diş sağlığından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Gebelikte Meydana Gelen Diş Eti SorunlarıGenel anlamda gebelik döneminde hastalıklara karşı  duyarlılık artmakla beraber diş eti sorunlarına karşı ayrıca bir duyarlılık başlar.  Diş ve diş eti hastalığı özellikle gebelik döneminde anne adaylarına büyük sıkıntılar yaşatabilmektedir.  Hamilelik döneminde hormon değişimleri  hat safhadadır. Bu hormonların değişimi, diş eti hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu süreçte daha dikkatli olup daha temiz ve sağlıklı bir şekilde diş bakımı yapmalı ve dişleri düzenli temizlemeliyiz. Diş hastalıkları git gide artarken diş sağlığına pek fazla önem verilmemesi ve  doktor kontrolüne en son gidilmesi en büyük yanlışlıklardandır. Özellikle dişlerin bir çok organımızı etkilediği düşünülürse özellikle gebelik döneminde diş doktoruna görünmek ayrı bir önem arz etmektedir. 

Hormonal Değişiklikler ve Gebelik Dönemi Diş Sağlığı

Hamilelikte ciddi hormon  değişikliği meydana gelmektedir. Bu değişim bir çok soruna neden olduğu gibi diş eti hastalıklarına da neden olmaktadır. Ayrıca bu hormonal değişimler mental açıdan anne adaylarını zor bir sürece sokmaktadır.  Bu dönemde ağız hijyen eksikliğine bağlı olarak meydana gelen plak birikiminin ve buna bağlı gelişen diş eti apsesinin yani gingivitislerin hamilelerde, gebe olmayan bireylere göre daha şiddetli seyrettiği görülmektedir.

Yapılan çalışmalarda gebelikte gingivitis görülme sıklığının %50 ile %100 arasında değiştiği bildirilmiştir. Bu dönemde diş etlerinde fırçalama esnasında veya kendiliğinden kanama, renk değişikliği yani kızarıklık, şişlik, yumuşama ve hatta gebelik epulisi olarak adlandırılan lokal diş eti büyümeleri  gözlemlenmektedir. Hamilelik döneminde, kısacası dişlere daha iyi bakılmalıdır.  Bu dönemde aksatılan diş eti ve diş sorunları ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Diş eti ve diş sağlığını ön planda tutmalıyız. Günlük olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş temizleyici tozlarında yardımı ile evde günlük bakımı sağlayabiliriz. Diş problemlerinin daha yayılmaması açısında bu tür önlemleri mutlaka almalıyız. Diş hekimlerine gidip gerekli bilgileri de kafamızda oluşturmalıyız.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...