29 Eylül 2017 Cuma

Erkeklerde Genital Siğil Tehlikesi

 

Erkeklerde görülen genital siğil veya HPV virüsü hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; HPV hakkında bilgiler verdikten sonra , erkeklerde genital siğilden, erkeklerden genital siğilden tanısı ve belirtilerinden , genital siğil tedavisinden ve genital siğil tedavisinde TCA kullanımından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

HPV Nedir?Genital siğillerin oluşması tamamen cinsel yolla bulaşan virüslerden dolayıdır. Bu virüs, Humman Papilloma Virüs (HPV) olarak isimlendirilen insan papilloma virüsüdür.Genital siğiller, bu virüsün DNA’ya yerleşmesi ile oluşurlar. Diğer yandan hemen ortaya çıkmayan genital virüslerin kulukça sürüleri ile de ortaya çıkma durumları değişmektedir. 

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve condyloma acuminatum (kondiloma aküminatum ya da kısaca kondilom) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna sebep olan bir virüstür. HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alır. Cinsel  ilişkilerden korumasız seks yapan bireylerde daha çok görülmektedir.  Virüsün bulaşması başka bir bireyin enfekte bölgesinin (penis gibi) mukozalara (ağız ve vajina gibi), ya da doğal olarak nemli bölgelere (anüs gibi) temasıyla olur.

Erkeklerde Genital Siğil

Human papilloma virüsünün 70 ‘in üzerinde tipi tanımlanmış olup bunların yaklaşık 30 tanesi anogenital (makat ve genital bölge alanı) bölgeye yatkınlık göstermektedir. Erkekte en sık prepusyum (sünnet derisi), frenulum ve koronal sulkusta (penisin uç-baş kısmındaki oluk) yerleşir. Ufak bir alanda görülebileceği gibi bütün genital bölgeye de yayılabilmektedir. Erkeklerde ayrıca makat, anüs etrafında da sıklıkla gözlenmekte olup buradan bağırsağın son kısmına da yayılabilmektedir.

Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV ayrıca makat ve anüs bölgesi civarında yerleştiğinde, makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere de sebep olabilmektedir Diğer yandan genital siğil oral sex ile ağızlarda da meydana gelebilir ve deri aşınımı gerçekleştirdiği için oldukça zararlıdır.  Kısacası HPV virüsü bulaşabildiği tüm bölgelerde kanser oluşumu için ciddi bir risk faktörüdür.

HPV sadece penis, kasık bölgesinde görülmez. İnsan papilloma virusu (HPV) genital lezyonlara neden olabileceği gibi genital organlar dışında yerleşimlerde de siğillere yol açabilmektedir. Bulaşım şekli daha çok ellerde yerleşen HPV virüsünün makat bölgesine kolaylıkla bulaşmasıyla oluşur. Hasta istem dışı daha önceden yerleşen HPV enfeksiyonunu makat ve anüs bölgesi civarına bulaştırabilir. Bu bölgelere yerleşen HPV virüsünün tedavisi mümkündür.

Erkekte Genital Siğil Tanı ve Belirtileri

Penis bölgesinde Testis, kasık, uyluk, ve anüs üzerinde yerleşim gösterebilirler. Birden fazla olabildikleri gibi düz veya kabarcık şeklinde de olabilirler. HPV taşıyıcısı bir kişiyle cinsel temas sonrasında haftalar veya aylar sonra ortaya çıkabilirler. Anüs bölgesinde; Anal kanserler, HPV kaynaklı olarak erkeklerde gözlenebilir ve farklı belirtilere neden olabilirler. Bazen hiçbir belirti veya semptom vermezler. Anal kanama, ağrı, kaşıntı veya akıntı gözlenebilir. Kasık ve anal bölgede lenf düğümlerinde şişliğe neden olabilirler.Bağırsak alışkanlıkları veya dışkı şeklinde değişiklikler görülebilir.

Baş ve boyun kanserleri, genellikle geç aşamada belirti verirler. Geçmeyen boğaz hassasiyeti veya kulak ağrısı , kalıcı öksürük ve nefes almada zorlanma durumları meydana gelmekle beraber yutma fonksiyonunda sorunlar veya ağrı hissi meydana gelebilmektedir. Boyunda kitle veya şişlik ses telleri üzerinde gelişen kanserler ses kısıklığına neden olmaları nedeniyle erken tespit edilebilirler. Aksine, ses telleri üstünde veya altında yerleşen kanserler sıklıkla geç fark edilmektedir. 

Erkekte Genital Siğil Tedavisi

Hpv virüsünün yol açtığı genital siğil hastalıkları her ne kadar kadınlarda yüksek risk taşıyan rahim ağzı kanserine gibi  sorunlara neden  olsa da erkeklerde de ciddi vakalara neden olmaktadır. Özellikle erkeklerde genital siğil hastalıkları tedavisinde bu anlamda en önemli tedavi başlangıcının bunları gözeterek dikkatli olunması ilk şarttır.  Genital siğil tedavisinde genital siğilin durumuna ve doktor önerisine göre tedavi şekilleri değişmektedir. Aşağıda genital siğil tedavi yöntemlerinden bazıları verilmiştir.

Krioterapi: Siğiller likit nitrojen ile dondurulur. Hem ucuz olması hemde küçük genital siğillerde etkili olması ile tercih edilen tedaviler arasındadır.  Uygulamanın yapıldığı yerde ağrı duyulabilir.

Elektrokoterizasyon: Siğiller elektrik akımı ile imha edilir. Ağrının azaltılması için lokal anestezi uygulaması gerekebilir.

Lazer tedavisi: Siğiller lazer ışını ile yok edilir. Genital bölge ve ses tellerindeki büyük siğillerde etkili bir tedavi metodu olarak kullanılır.  Diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra, son seçenek olarak başvurulur. Lokal anestezi ile yapılır. İz bırakması veya enfekte olması mümkündür.

İlaç tedavileri: Siğilin içine bu antiviral ilaç enjekte edilir. Ancak, metabolizmanın bağışıklık sistemindeki değişkenler aşıya cevap vermemekle beraber , yeniden genital siğilin ortaya çıkma riski fazladır. 

Ancak bu yöntemlerin kendi içinde , genital siğilin ve hastanın bağışılık yapısına göre bir takım handikaplar taşımakla beraber, siğilin tekrardan nüks etmesi noktasında da etkili olamamak gibi olasılıklar taşımaktadırlar.

Erkeklerde Genital siğil ve TCA Asit Tedavisi

Genital siğil konusunda son zamanlarda özellikle Avrupa'da TCA yöntemi ile tedavi uygulanmaktadır. Bundan kaynaklı burada bu uygulamaya da değinmek gerekmektedir. Trichloroacetic Acid’in kısaltması olarak TCA laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit türevi olmakla beraber, dövme silme gibi estetik sorunlardan, dermatit problemlere kadar bir çok sıkıntıda tıp çevrelerince kullanılan TCA HPV hastalığı içinde yüksek oranlarda başarı göstermektedir. Hpv nin türüne bağlı olarak derecelendirilebilecek olan TCA %60′lık derece ortalamalarında kullanılabilmektedir.


Konumuzla alakalı olarak Genital Siğil Tedavisi ve TCA Uygulaması başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...