29 Eylül 2017 Cuma

Çatlak Tedavisinde TCA Peeling


Cilt çatlakları için kullanılan TCA peeling hakkında  alıntı olarak sunacağımız yazımızda; cilt çatlakları,cilt çatlakları nasıl oluşur, cilt çatlaklarının kesin çözümü,çatlaklara kimyasal peeling, TCA sonrası bakım başlıkları altında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Cilt çatlakları ve TCA Peeling

Cilt çatlaklarınızın tedavisi kimyasal peeling yöntemleri ile yapılabilmektedir. Cilt çatlakları eskisi gibi çözümü olmayan bir sorun değildir. 

Cilt çatlaklarında ve bir dizi cilt probleminde izlerin giderilmesi amacıyla kullanılan TCA-Kimyasal Peeling yöntemi, kullanım basitliği ve ekonomik ve zamansal açıdan sunduğu fırsatlarla artık ülkemizde de kullanımı giderek yaygın bir hal almaktadır.  Ev koşullarında kişinin kendi başına uygulayabileceği kadar kolay olan TCA peeling çatlak tedavisinde , çatlağın bulundugu deri bölgesini içeriğindeki asit sayesinde yakarak, katmanlar halinde soyar ve çatlağın yaşandığı derinliğe kadar inerek kollajen hücrelerini ve elastin lifleri uyararak, yeni deri olumunu tetikler.

Ancak bu uygulama yönteminden önce çatlakların oluşumu ve ortaya çıkış biçimlerine kısaca bir göz atmakta fayda var.  Çatlaklar konusunda uzman bir blog olan kadininyeri.org sitesinden bir alıntı yapacağım size.Cilt Çatlakları

Çatlaklar belki de giderilmesi en zor cilt problemidir. Ama çözümsüz değildir, siz de cilt çatlaklarına sahipseniz  bu yazıyı dikkatli okuyun, çünkü çatlaksız bir cilt hayal değil. Bu yazımda size cilt çatlaklarının çözümünü anlatacağım.

Genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme, vücut geliştirme sporları ve genetik nedenlerle ciltte çatlaklar oluşur. Çatlak görünümü sağlık açısından olumsuz durum oluşturmasa da görünüm olarak özellikle kadınları rahatsız eder.

Çatlaklar Nasıl Oluşur

Elastin lifleri hasar gördüklerinde cilt çatlakları açığa çıkar. Çatlaklar kolajen liflerde elastin tabakasının zedelenmesiyle açığa çıkarlar. Çatlak oluşmaya başladığında iki aşamalı seyreden bir durumdur. İlk aşamada çatlaklar pembe mor arası kırmızımsı görünümdedir. İkinci aşamada kalıcı ve beyaz bir görünüm alır.

Çatlakların Kesin Çözümü


TCA kuvvetli bir peeling ajanıdır. Deriyi soyduğu gibi, cilt altında kollajen sentezini arttırır ve cildi yeniler. Çatlaklar için yüksek oranlı TCA kullanmak oldukça etkilidir, tca ile yapacağınız kimyasal peeling cildinizi soyarken cilt altını uyardığı için kollajen ve elastin tabakasını yeniler.  Ortalama 4-8 uygulamada yani 4 ila 8 ay arasında çatlaklarınız görünmeyecek derece azalır, uygulama sayısını çatlakların derinliği ve genişliği belirler ama genellikle 10 ile 12 seans içinde çatlaklardan kurtulursunuz.
Kimyasal peeling uygulamasından insanlar korkuyor ama korkmanıza gerek yok. TCA ölü deriyi soyuyor cilde zarar vermez. Bu soyma işlemi cildi yenilediği için alttan gelen deri çatlakları azaltıyor. TCA kollajen ve elastin sentezini de arttırıyor dolayısıyla cildinizdeki çatlakların daha azalmasını hızla sağlıyor. Ama gerekli bakımı yapmanız gerekiyor.

Çatlaklara Kimyasal Peeling 


Çatlaklar için yapılacak kimyasal peelingde %25 ile %40 oranında asit kullanılması çok daha uygun, asitte önce düşük orandan başlayıp zmanla yükseltmek çok daha uygun, cildinizi tanırsınız. Ama yüksek oran yani %40 tca hem seans sayısını kısaltır hem de cildin daha kalın soyulmasını sağlar, lakin acemisiniz bu yüzden %25 den başlayabilirsiniz. TCA'yı hızlı uygulamalarla 3 sefer üst üste sürün, 1,5 (bir buçuk) dakika bekleyin ve tca uyguladığınız bölgeyi bol suyla iyice yıkayın. TCA'nın ciltte durma süresi toplamda 2 dakikayı geçmesin. İlk uygulama içinse 1 dakika bekleyin ve mümkünse ufak bir alanda deneme yaparak başlayın.
Ne kadar kontrollü uygulama yaparsanız o kadar iyi olur bunu unutmayın. Asit kullanıyorsunuz, temkinli olun, düşük oranlar %25 vb ile 1 dakika uygulama ile başlayın cildin tepkisine göre asit oranını yükseltir süreyi arttırabilirsiniz.

TCA Sonrası Bakım

Tca sürdükten sonra cildiniz beyazlaşır sonrasında ise kararır. Ayrıca ilk 3-4 uygulamada tca sürdüğünüz çatlaklarınız komple kızarabilir, bu sizi korkutmasın çatlak olan bölgenin kızarması cildin yenilendiğini gösterir, kızarma o bölgede oluşan elastin tabakasını gösterir ve siz işlemlere devam ettikçe soyulma ile birlikte cildiniz bir süre sonra iyileşecektir.
Çinko oksitli pişik kremi, medacassol, 1 sişe e vitami 10 ml 1 şişe b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini ile bir merhem hazırlayıp sabah akşam bu merhemi asit uygulanmış bölgeye sürerseniz hızla iyileşecektir. Ayrıca c vitamini olan L ascorbic acid ile bakım yaparasanız çatlaklarınız daha çabuk kapanacaktır. Ayrıca madecassol, a vitamini gibi maddelerde ciltte kolajen ve elastin seviyesini arttırırlar.
Burada önemli bir kaç uyarıda bulunayım. ilk olarak cildinizi düşük asitle soymaya başlayın, yani diret yüksek oranlar kullanmayın, herkesin cildi farklı sonuçta. %25 asiti bir dakika bekletin cildinizde yıkayın, soyulmanın kalınlığına göre eğer kalın soyulma olmazsa iki dakikaya çıkın, gene istediğiniz soyulma olmasa bu sefer asit oranını yükseltin gene 1 dakika bekletin sonra 2 dakikaya çıkın. böylece asitin etkisini gözlemlersiniz. Ayrıca asit uygulamasını bol su ile durulayın, yani bir sus tutup geçmeyin asiti tamamen uzaklaştırın. İkinci olarak soyulma sürecinde kesinlikle kendiniz soymaya kalkmayın. Bırakın kabuk kendi kendine atsın siz soyarsanız yara yaparsınız iz kalabilir. Cildinizin o bölgesine özellikle sabun, duş jeli vb. sürmeyin. yani köpükten de özellikle uygulamadan sonraki 15 gün elinizden geldiğince korumaya çalışın. Cildinizi güneşten, aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.
Bu konuyla ilgili kakaoyagi.org sitesindeki çatlak tedavisi ve diğer çatlak yazılarını okuyabilirsiniz.
Çatlaklarınıza kimyasal peeling yapmak için TCA asiti doa kimya sitesinden alabilirsiniz.
TCA uygulamasıyla çatlaklarınız ciddi oranda kaybolur. Uygulama sizi korkutmasın kimyasal peeling her gün binlerce insana ugulanan bir metod, bir zararı yok, ama tabi dikkatli kuyllanmak ve gerekli bakımı yapmak kaydıyla hiç bir yan etkisini görmezsiniz. Uygulama ile ilgili olarak tca nasıl uygulanır konulu yazıma bakabilirsiniz. Yazım burada bitiyor. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


Kaynak:  Çatlakların Kesin Çözümü

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...