30 Eylül 2017 Cumartesi

Beslenmeye Dair Uyarılar


Diyet ve beslenmeye  hakkında çok fazla bilgi kirliliği mevcuttur.  O nedenle  uzmanlardan yararlanarak daha sağlıklı bilgiler vermek istedik.  Bu yazımızda bir diyet programı paylaşmak yerine sizlere yanlış bilinen veya merak edilen konularda bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Diyet Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yüksek proteinli diyetler. Az yağlı diyetler. Vejetaryen diyetler. Karbonhidratsız diyetler. Diyete odaklanmayla birlikte, neyin sağlıklı olduğunu ve neyin olmadığını nasıl anlıyorsunuz?  İnsanlar birçok sebepten dolayı diyet yaparlar. Bazıları sağlıksız bir kilodadır, yeme ve egzersiz alışkanlıklarına daha fazla dikkat etmelidir. Bazıları spor yapar ve en iyi fiziksel durumda olmayı ister. Diğerleri birkaç kilo verdikten sonra daha iyi görüneceklerini ve daha iyi hissedeceklerini düşünebilirler. Birçok insan kilo vermek ve farklı diyet türlerini denemek için baskı altında hissetmektedir. Ancak, gerçekten kilo vermeniz gerekiyorsa, yeme alışkanlıklarınızı ve egzersizlerinizi iyileştirmek, size herhangi bir yorgunluktan daha fazla yardımcı olacaktır. Şimdi sizlere genel hatalardan bahsederek diyetinizdeki yanlışlıkları görmenizi sağlayacağız. 

Diyetteki Yanlışlar ve Doğrular

Gençlerin diyet konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Aşırı diyet, doğru çeşit ve miktarlarda besin almazsanız sorunlara neden olabilir. Fakat sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar ve egzersiz yapmak kilo vermenize ve normal büyümeyi desteklemenize yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz gençler kendilerini daha sağlıklı ve daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Diyet yapmanın en iyi yolu, çeşitli sağlıklı yiyecekleri yemektir . Spor içecekleri veya gazlı içecekler gibi şekerli içecekler yerine daha fazla meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar ve meyve suları tüketmeyi hedefleyin. Yağda   kızartılmış yiyeceklerde, tatlılarda ve diğer abur cuburlarda etleri kısın.Kilonuzdan endişe ediyorsanız veya kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyenle konuşun. Değişiklik yapmaya hazırsanız, burada bazı gerçek ve doğru ipuçları:

Egzersiz! Her gün aktif olun. Okula yürüyerek gidin, fitness derslerine kayıt olun, sevdiğiniz bir sporu bulun ya da yatak odanızda dans edin. Ne yaptığının önemi yok - sadece hareket edin. Az yağlı süt veya şekerli içecekler yerine su için.  Günde en az beş porsiyon meyve ve sebzeler yiyin. Yağsız et ve kümes hayvanları, deniz ürünleri, fasulye, soya ürünleri ve fındık gibi çeşitli proteinli yiyecekleri seçin. Tam tahıl hissetmek için lif sağlayan tam tahıllar (tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi) yiyin. Kahvaltı yiyin . Çalışmalar, kahvaltı yapanların okulda daha iyi olduklarını, gün boyunca daha az yemeye ve aşırı kilolu olma olasılıklarının daha az olduğunu göstermektedir. Porsiyon boyutlarına dikkat edin . Fast food restoranlarında yemek yemeyi ve daha küçük bedenleri tercih etmeyi sınırlayın . Daha iyi bir değer gibi hissetse bile, kendini geliştirmekten kaçının. Reçetesiz aldığınız diyet hapları veya takviyeleri almayın. 

Diyetinizin kontrolden çıkıp çıkmadığını nasıl anlarsınız? Uyarı işaretleri şunları içerir:

Fazla kilolu olmasanız bile diyete devam etmek, yemek yerken gizlice yemek yemeye ya da kontrol edemediğiniz her zaman yemek hakkında düşünmek,faaliyetleri kısıtlamak ya da yiyecek ya da egzersiz yapmaktan dolayı aile ve arkadaşlardan kaçınmak,yiyecek korkusu, inceliğini gizlemek için bol elbiseler  giyinmek,yemeklerden sonra ya da laksatifler kullanarak kusma,yemek yememek  zayıf, sersemlemiş veya baş dönmesi durumları yaşamak. Siz veya tanıdığınız birisi bu işaretlerden herhangi birini gösterirse, güvenilir bir yetişkinle veya doktorla konuşursanız daha iyi olacaktır.
Yazımızla bağlantılı olarak Bilinçsiz Zayıflamayın yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle, önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...